Opcije pristupačnosti Pristupačnost

Opće informacije o nastavi i prijavi na kolegij

Kolegij se održava u zimskom semestru na diplomskom studiju Pravnog fakulteta te preddiplomskom studiju socijalnog rada i otvoren je za upis studentima sa drugih fakulteta. Predavanja će se održavati na adresi Sv. Ćirila i Metoda 4 (Gornji Grad), utorkom od 16,00 -17,30.

Molimo studente koji su zainteresirani za kolegij da prijave sudjelovanje

na mail:  danijel.baturina@pravo.hr ili gojko.bezovan@pravo.hr

Nastava  traje 30 sati, a kolegij nosi 3 ECTS-a, a može se upisati na preddiplomskom i diplomskom studiju.

prof. dr. sc. Gojko Bežovan
Pravni fakultet u Zagrebu
Studijski centar socijalnog rada
Katedra za socijalnu politiku

gojko.bezovan@pravo.hr

098 412-427

Izborni kolegij  CIVILNO  DRUŠTVO nositelj kolegija: prof. dr. sc. Gojko Bežovan

Teme civilnog društva zaokupljaju pozornost akademske zajednice širom svijeta i ovo je područje prostorom brojnih interdisciplinarnih, inovativnih istraživanja. Procese u suvremenim društvima, od lokalne zajednice do globalnog društva, nije moguće razumjeti bez prepoznavanja posebne uloge različitih organizacija civilnog društva. Civilne inicijative i organizacije civilnog društva ključni su dionici u procesima osnaživanja različitih skupina, izgradnje lokalnih zajednica, zaštiti okoliša, vladavine prava, dobre vladavine te u poticanju pozitivnih društvenih promjena. Civilno društvo proizvodi socijalni kapital koji se osnovom izgradnje modernih društvenih institucija. K tome, od civilnog se društva očekuju odgovori na brojne razvojne izazove koje ne može ponuditi država i tržište. Civilno se društvo drži panaceom koje treba odgovoriti na razvojne izazove u svim područjima čovjekovog života.

TSI- FP7 projekt Utjecaj trećeg sektora na socio-ekonomski razvoj Europe

Sa partnerima iz trinaest akademskih institucija, a koji dolaze iz jedanaest zemalja, netom smo započeli trogodišnji EU FP7 projekt "Utjecaj trećeg sektora na socio-ekonomski razvoj Europe.“(The Impact of the Third Sector on Socio-economic Development in Europe-TSI).

Projekt će odgovoriti na bitna pitanja glede koncepta trećeg sektora, njegove ukorijenjenosti, utjecaja na socio-ekonomski razvoj hrvatskog društva te ograničenja pred kojima se nalazi treći sektor. Korist ovog istraživanja tim je veća što ćemo u komparativnom istraživanju učiti iz iskustva drugih zemalja. Rezultate ovog projekta EU će koristiti kao preporuke za razvoj trećeg sektora.

Ovim projektom proizvest ćemo nova znanja, informacije i mrežu koji će doprinijeti aktualnosti ovog kolegija i nadamo se interesu studenata za stjecanjem ovih konkurentnih znanja.

Autor: Vlatka Marjan