Opcije pristupačnosti Pristupačnost
Tajana Preočanin, Andreja Lucić, Planinka Pećina
Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Postavši punopravna članica Europske unije Hrvatska je prihvatila poziv za sudjelovanje na Prirodoslovnoj olimpijadi Europske unije (European Science Olympiad EUSO). Hrvatsku je na 12. prirodoslovnoj olimpijadi EU koja je održana u u Ateni od 30. ožujka do 6. travnja 2014. godine predstavilo šest mladih prirodoslovaca u pratnji troje mentora s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (PMF) Sveučilišta u Zagrebu.


Prirodoslovna olimpijada EU je natjecanje u znanju i rješavanju praktičnih zadataka iz prirodoslovlja namijenjeno učenicima ne starijim od šesnaest godina. Svaka država članica EU ima pravo sudjelovati u natjecanju s dva tročlana tima učenika koji dolaze u pratnji tri mentora (po jedan mentor za fiziku, biologiju i kemiju). Natjecanje se održava u dva dana tijekom kojih učenici rješavaju praktične interdisciplinarne zadatke koji obuhvaćaju područja fizike, kemije i biologije. Troškove sudjelovanja država članica EU na ovoj olimpijadi pokriva država domaćin natjecanja, a troškove putovanja je za hrvatske sudionike Prirodoslovne olimpijade EU pokrilo Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta RH, te PMF. PMF je, uz podršku strukovnih društava (Hrvatsko fizičko društvo, Hrvatsko kemijsko društvo i Hrvatsko biološko društvo) također preuzeo organizaciju sudjelovanja na olimpijadi.

Testiranjem najboljih učenika 8. i 1. razreda s prošlogodišnjih državnih natjecanja u znanju iz fizike, kemije i biologije za olimpijadu su odabrani učenici koji su bili najuspješniji u sva tri prirodoslovna područja. U tim A izabrani su učenici (u zagradi je prvo navedena škola iz koje su učenici došli na državno natjecanje temeljem kojeg su pozvani na testiranje za Olimpijadu, a potom škola koju učenici trenutno pohađaju): Kazimir Jurlina (OŠ Remete, Zagreb; XV. Gimnazija, Zagreb), Josip Kelava (VI. OŠ Varaždin; Prva Gimnazija, Varaždin) i Jan Radanović (OŠ A. Augustinčića; XV. Gimnazija, Zagreb), a u tim B učenici: Filip Bacinger (OŠ Nedelišće, Nedelišće; Gimnazija Josipa Slavenskog, Čakovec) i Ilija Srpak (II. Osnovna škola, Varaždin) te učenica Petra Šikić (OŠ I. Filipović, Zagreb; XV. Gimnazija, Zagreb) (Slika 1). 

Svi učenici su prošli pripreme za olimpijadu koje su se tijekom ožujka 2014. godine održavale u praktikumima i laboratorijima Biološkog, Kemijskog i Fizičkog odsjeka PMF-a pod vodstvom mentora: dipl. ing. Planinke Pećine (fizika), izv. prof. dr. sc. Tajane Preočanin (kemija) i dr. sc. Andreje Lucić (biologija) i koordinatora hrvatske ekipe prof. dr. sc. Kreše Zadre.

 
Slika 1. Dva tima učenika tijekom priprema za Prirodoslovnu olimpijadu EU na PMF-u u Zagrebu: tim A (Jan, Josip i Kazimir) i tim B (Filip, Petra i Ilija).

Na natjecanje u Atenu otputovali smo 30. ožujka, slijedeći dan uslijedilo je otvorenje Olimpijade uz simbolično paljenje baklje. Potom su mentori pregledali laboratorije na National Technical University of Athens (NTUA) gdje se održavalo natjecanje i prevodili prvi zadatak na materinje jezike sudionika natjecanja.

Utorak je bio prvi dan natjecanja, tim A je rješavao prvi zadatak ujutro, a tim B popodne. Tema prvog zadatka bilo je maslinovo ulje. U okviru složenog interdisciplinarnog zadatka biološki dio sastojao se u sastavljanju potometra kojim se mjeri intenzitet transpiracije lišća, kemijski je obuhvaćao određivanje peroksidnog broja maslinova ulja titracijom jodida s natrijevim tiosulfatom, a fizikalni aspekt zadatka sastojao se u određivanju viskoznosti i indeksa loma maslinova ulja. Dok su jedni timovi rješavali zadatke, drugi timovi su u pratnji svojih voditelja posjetili arheološke znamenitosti Atene i sudjelovali u raznim društvenim i sportskim aktivnostima. Srijeda je bila dan odmora i društvenih aktivnosti za natjecatelje, a mentori su ispravljali prvi zadatak i prevodili drugi zadatak natjecanja. Drugi zadatak natjecatelje je dočekao u četvrtak (Slika 2). Tema drugog zadatka bila je morska voda. Trebalo je istražiti rast mikroskopske morske alge roda Nannochloropsis sp. u uvjetima različite koncentracije ugljikova dioksida. Ova alga koristi se u proizvodnji biodizela. Koncentracija stanica algi u kulturi određivana je pomoću UV-Vis spektrofotometra. Istovremeno, članovi tima zaduženi za kemijski dio zadatka trebali su sastaviti aparaturu za prekristalizaciju natrijeva klorida, pročistiti dobiveni uzorak soli i istražiti čistoću dobivenih kristala taložnom reakcijom s barijevim kloridom. Zadatak člana tima zaduženog za fiziku bio je spojiti strujni krug s ampermetrom, voltmetrom i ćelijom za mjerenje otpora vodene otopine natrijeva klorida, te izmjeriti utjecaj koncentracije otopljenog natrijeva klorida na električnu provodnost vodene otopine. 

 
Slika 2. „Borba“ članova hrvatskog tima A s izazovima drugog zadatka: Sve o morskoj vodi

Nakon natjecateljskog dana organizatori su navečer upriličili europsku večer tijekom koje se kušalo grčke specijalitete i tradicionalna pića i slastice država EU koje su donijeli sami natjecatelji. U petak su svi sudionici olimpijade išli na izlet u mjesto održavanja drevnih antičkih olimpijskih igara – Olimpiju, smještenu na jugu poluotoka Peloponeza (Slika 3). 


Slika 3. Hrvatski olimpijci (redom: Jan, Ilija, Kazimir, Petra, Josip i Filip) tijekom posjeta Olimpiji

Mentori su u subotu prijepodne, nakon uvida i ispravljanja zadataka svojih timova, imali mogućnost usporediti svoje bodovne liste s bodovnim listama znanstvenog povjerenstva Olimpijade te eventualno, snagom valjanih argumenata, mogli svojim timovima pribaviti po koji bod više. Nakon korigiranja bodova napravljene su konačne liste poretka pa je popodne  uslijedila podjela medalja i zatvaranje Olimpijade. Oba hrvatska tima su osvojila brončane medalje (Slika 4) na čemu im čestitamo. Mi, kao mentorice natjecatelja, stekle smo neprocjenjivo iskustvo zbog kojeg se nadamo da će timovi koje ćemo pripremati za slijedeća natjecanja također biti uspješni u savladavanju izazova koji ih očekuju. 


Slika 4. Hrvatski natjecatelji poslije ceremonije zatvaranja s osvojenim brončanim medaljama

Slijedeća Olimpijada održat će se u Klagenfurtu, Austrija. Mentori s PMF-a već planiraju sudjelovanje hrvatskih timova. Na testiranje za ulazak u hrvatske olimpijske timove bit će pozvani učenici temeljem rezultata postignutih na ovogodišnjim (2013./14.) državnim natjecanjima u znanju iz fizike, kemije i biologije. Testiranju za Prirodoslovnu olimpijadu EU 2015. godine  mogu pristupiti učenici rođeni nakon 31. prosinca 1997. godine, a testiranje znanja i snalaženja u području fizike, kemije i biologije bit će provedeno krajem listopada 2014. godine. Nakon testiranja u planu su pripreme i put u Klagenfurt krajem travnja 2015. godine.

 

Autor: webmaster BO
Popis obavijesti