Opcije pristupačnosti Pristupačnost

Dana 11. lipnja 2014. organizirana je radionica „Vodeni mikrosafari“ pod voditeljstvom izv. prof. dr. sc. Marie Špoljar, izv. prof. dr. sc. Gorana Kovačevića i doc. dr. sc. Jasne Lajtner. U radionici je sudjelovalo deset učenika osnovnih škola „Rudeš“ i „Sesvetski Kraljevec“, predvođenih profesoricama biologije Marijanom Bastić, mr. sc. i Dijanom Šutak. Tijekom šestosatne radionice učenici su posjetili Laboratorij za beskralješnjake, Limnološki laboratorij, Laboratorij za evoluciju, simbioze i molekularnu filogenetiku te Zbirku Zoologijskog zavoda Biološkog odsjeka PMF-a.

Učenici su u Botaničkom vrtu u Zagrebu ispunili terenski obrazac o osnovnim obilježjima područja istraživanja i skupili uzorke planktona u umjetnim jezerima. U praktikumu su proveli mikroskopsku analizu raznolikosti i relativne brojnosti planktonskih organizama na živim i fiksiranim uzorcima. U određivanju mikroskopski sitnih skupina organizama te njihovih vrsta koristili su priručnik izrađen za ovu radionicu. Nakon mikroskopiranja odredili su indekse sličnosti biocenoza između pojedinih lokaliteta temeljem prisutnih vrsta. Svoje bilješke, crteže vrsta, raznolikost, brojnost i indekse sličnosti učenici su bilježili na pripremljeni radni listić.

Nakon pauze učenici su upoznali rad u Laboratoriju za evoluciju, simbioze i molekularnu fiogenetiku, uz prezentaciju problematike, uzoraka, suvremene istraživačke opreme te mjera sigurnosti prilikom rada u laboratoriju. Učenici su se potom upoznali s radom te praktično koristili terensku mikrolupu Dino-Lite. Učenici su također obišli i aktualnu izložbu na Zoologijskom zavodu pod nazivom „Na našim terenima“ (autor: Goran Kovačević) te su se i na taj način upoznali s terenskim radom na Zoologijskom zavodu.

Na kraju radionice učenici su posjetili Zbirku Zoologijskog zavoda gdje su se upoznali s njezinom povijesnom vrijednošću te važnošću Zbirke u nastavi zoologije. Osim toga, upoznati su i s metodama izrade mokrih i suhih makroskopskih preparata. Uslijedilo je razgledavanje Zbirke, a budući da se u njoj trenutno nalazi više od 2000 preparata, najinteresantniji preparati su izvađeni iz ormara  i uz dodatno objašnjenje pokazani učenicima.

Učenici su pokazali veliki interes za rad na terenu, mikroskopiranje, određivanje vrsta, upoznavanje laboratorija i praktični rad, o čemu govore pozitivne povratne informacije o mogućim studentima iz redova sudionika radionice.

U organizaciji i održavanju radionice sudjelovale su Ana Pestić i Helena Štulec (apsolventice diplomskog studija Znanosti o okolišu), a tehničarka Svjetlana Vidović pomogla je u pripremi praktikuma.

 

Učenici 6. razreda OŠ „Rudeš“

Ivana Antiček

Lara Knežević

Mislav Majić

Borna Šimec

Fran Žužić

 

Učenici 7. razreda OŠ „Sesvetski Kraljevec“

Katarina Sara   Gagulić

Mirta Lažeta

Tadea  Lažeta

Mia Markoč

Patricia Šimara            

Autor: webmaster BO
Popis obavijesti