Opcije pristupačnosti Pristupačnost

GORANA TRGO
Naslov: Uloga asimetričnog dimetilarginina (ADMA) u oksidativnom oštećenju gušterače tijekom akutne upale

Ponedjeljak, 17. studenoga 2014. godine u 11,00 sati u Vijećnici Biološkog odsjeka, Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, Rooseveltov trg 6, Zagreb

Povjerenstvo za obranu imenovano je u sastavu:
Dr. sc. Marijana Popović Hadžija, viša znan. sur., IRB Zagreb
Doc. dr. sc. Zoran Tadić, PMF Zagreb
Prof. dr. sc. Miljenko Solter, MF Zagreb, KBC „Sestre Milosrdnice“
Zamjena: Izv. prof. dr. sc. Irena Pintarić, MF Split

Mentor 1: Izv. prof. dr. sc. Maja Radman, MF Split
Mentor 2: Dr. sc. Marijana  Vučić Lovrenčić, znan. savj., KB Merkur Zagreb

                Akutni pankreatitis je akutni upalni proces u egzokrinom dijelu gušterače. Osim čimbenika upale, oštećenju gušterače tijekom pankreatitisa značajno doprinose i čimbenici oksidativnog i dušičnog stresa, no njihova uloga je relativno slabo rasvijetljena, kako u akutnom oštećenju egzokrinog pankreasa, tako i implikacijama po funkciju endokrinog pankreasa, odnosno posljedičnom razvoju intolerancije glukoze i šećerne bolesti. U ovom radu istraživana je uloga asimetričnog dimetilarginina (ADMA), endogenog inhibitora sintaze dušičnog oksida (NOS) u akutnom pankreatitisu te veza između oksidativnog i dušičnog stresa i deregulacije glikemije na kliničkom modelu akutnog pankreatitisa.

U istraživanje su bili uključeni oboljeli od akutnog pankreatitisa, bez prethodne dijagnoze šećerne bolesti te kontrolna skupina zdravih ispitanika. U usporedbi s kontrolnom skupinom, u skupini oboljelih od akutnog pankreatitisa pronađen je značajan poremećaj glukoregulacije, stanje pojačanog oksidativnog i dušičnog stresa te poremećaj ADMA-om posredovane regulacije sinteze dušičnog oksida (NO). Akutna faza pankreatitisa je praćena izrazitim oksidativnim i dušičnim stresom, što se očituje značajnim povećanjem koncentracije 8-hidroksi-deoksiguanozina (8-OH-dG) u urinu i nitrotirozina (NT) u serumu te supresijom endogene inhibicije sintetaze NO-a, odnosno značajno nižom koncentracijom ADMA-e. U fazi oporavka (10. dan od postavljanja dijagnoze i primjene terapije) koncentracija ADMA-e raste na vrijednosti ekvivalentne zdravim ispitanicima, što upućuje na ponovnu uspostavu endogene regulacije NOS-a, iako su i dalje prisutne visoke koncentracije biljega oštećenih biomolekula (NT i 8-OH-dG).  Prosječna razina glikemije tijekom pankreatitisa, mjerena preko fruktozamina, u inverznoj je korelaciji s ADMA-om, a značajno više vrijednosti u odnosu na kontrolnu skupinu zaostaju i u fazi oporavka, dok je poremećaj tolerancije glukoze, mjesec dana nakon preboljelog pankreatitisa zabilježen u 36,3% bolesnika, a manifestna šećerna bolest u 24,2% bolesnika. Linearna regresijska analiza otkrila je da na razinu ADMA-e značajno utječu razina fruktozamina i nitrotirozina, što upućuje na hiperglikemiju i oksidativno/dušični stres kao moguće uzroke smanjene bioraspoloživosti ADMA-e tijekom akutnog pankreatitisa.

Rezultati ovog istraživanja, po prvi put, razotkrivaju nedostatnu inhibiciju sinteze NO u akutnom pankreatitisu, kao  jedan od dosada nepoznatih, a svakako ključnih čimbenika oksidativno-dušičnog stresa, koji izaziva kompleksne i isprepletene akutne i kronične štetne posljedice po funkciju egzokrine i endokrine gušterače te konačni razvoj šećerne bolesti.

 

Autor: Marija Bićanić
Popis obavijesti