Ulaskom u Europsku uniju Hrvatska je dobila pravo sudjelovanja na Olimpijadi iz prirodoslovnih predmeta (fizika, kemija i biologija), European Science Olympiad (EUSO), za učenike do 16 godina. Svaka zemlja, članica EU, sudjeluje s dva tročlana tima učenika koji zajednički rješavaju zadatke iz prirodoslovlja. Hrvatska je na Prirodoslovnoj olimpijadi EU  prvi put sudjelovala prošle godine i oba tima su osvojila brončane medalje. Ovogodišnja EUSO  je trinaesta po redu i održava se u Klagenfurtu, Austrija, od 26. travnja do 3. svibnja.

Mentori učenika su nastavnici Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu koji imaju interes i iskustva sa sličnim natjecanjima: prof. dr. sc. Krešo Zadro (mentor iz fizike), izv. prof. dr. sc. Tajana Preočanin (mentor iz kemije) i dr. sc. Andreja Lucić (mentor iz biologije). Testiranja učenika radi odabira tročlanih olimpijskih timova provedena su u dva koraka. Na prvi izlučni test pozvano je četrdesetak učenika koji su na prošlogodišnjim državnim natjecanjima iz fizike, kemije i biologije osvojili prvih pet do deset mjesta. Odabrano je dvanaest učenika koji su najbolje riješili teorijske zadatke iz sva tri prirodoslovna područja, fizike, kemije i biologije. Drugim izlučnim testiranjem, održanim u veljači, od dvanaest učenika izabrano je šestoro koji su pokazali nabolje rezultate u eksperimentalnom radu, također iz sva tri prirodoslovna područja. Ovih šest učenika raspoređeno je u dva tima koje će mentori pripremati tijekom ožujka i travnja za sudjelovanje i predstavljanje RH na EUSO 2015. u Klagenfurtu:

Tim A:

Jan Radanović                                                           XV. gimnazija, Zagreb

Nikolina Martinčić                                                     XV. gimnazija, Zagreb

Karlo Šerbetar                                                           Gimnazija "Fran Galović", Koprivnica

Tim B:

Ilija Srpak                                                                  I. gimnazija Varaždin, Varaždin

Kristijan Rupić                                                          XV. gimnazija, Zagreb

Viktor Škorjanc                                                         Prirodoslovna i grafička škola, Rijeka

Pripreme za natjecanje održavat će se na Kemijskom, Biološkom i Fizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta.

Više o natjecanju na službenim stranicama: www.euso.at