Poslijediplomski tečaj stalnog...

Multirezistentne nefermentativne bakterije

Medicinski fakultet sveučilišta u zagrebu Klinički zavod za kliničku i molekularnu mikrobiologiju, KBC "Zagreb“ organiziraju

Poslijediplomski tečaj stalnog medicinskog usavršavanja I. kategorije Multirezistentne nefermentativne bakterije.

DATUM: 10. 03. 2017.

PRIJAVA SUDJELOVANJA

Prijava sudjelovanja putem e-pošte eprahin1@gmail.com – tajnici tečaja, dipl. ing. mag.laboratorijske dijagnostike, Esmini Prahin, kojoj se i možete obratiti  za sve dodatne informacije na mob. 091 526 5530 ili 01 23 67 303.

KOME JE NAMJENJEN TEČAJ

Tečaj je namijenjen liječnicima mikrobiolozima, infektolozima, internistima i ostalim specijalistima, laboratorijskim inženjerima i medicinskim sestrama.

KOTIZACIJA

Kotizacija tečaja iznosi 600,00 kn za specijaliste odnosno 400,00 kn za specijalizante, i 300,00 kn za inženjere, medicinske sestre i ostale  a uplaćuje se unaprijed na žiro račun Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu HR8423400091110024619, s pozivom na broj 15214 i naznakom „za tečaj Multirezistentne nefermentativne bakterije“.

Nefermentativne bakterije kao što su Acinetobacter baumannii i Pseudomonas aeruginosa su važni oportunistički patogeni i veliki terapijski problem u bolnicama. U novije vrijeme su postali važni globalni patogeni koji su akumulirali veliki broj gena rezistencije uključujući i gene koji kodiraju karbapenemaze, enzime koji kodiraju rezistenciju na karbapeneme, antibiotike koji predstavljaju zadnju terapijsku opciju za liječenje infekcija uzrokovanih multirezistentnim gram-negativnim bakterijama. U P. aeruginosa produkcija  metalo-β-laktamaze su najčešći mehanizam rezistencije iako su opisane i karbapenemaze iz klase A a u acinetobaktera produkcija karbapenem-hidrolizirajućih oksacilinaza kao dominantan mehanizam a rjeđe produkcija metalo-β-laktamaza koje spadaju u klasu B i KPC β-laktamaza koja spada u klasu A. Infekcije uzrokovane karbapenemaza pozitivnim izolatima su bile liječenje primjenom kolistina ali  zadnjih nekoliko godina pojavljuju se kolistin rezistentni izolati diljem svijeta uključujući i Hrvatsku i takvi izolati su vrlo čest tzv. „pandrug resistant“ a pacijenti umiru zbog infekcija koje se ne mogu liječiti niti jednim raspoloživim antibiotikom.  U Hrvatskoj su opisani kolistin rezistentni izolati acinetobaktera u KBC-u Zagreb i takvi izolati predstavljaju veliki terapijski problem pa se acinetobakter još naziva i gram-negativna MRSA. Sposobnost stvaranja biofilma predstavlja važan činitelj patogenosti u te bakterije s obzirom da antibiotici teško prodiru u biofilm o čemu će također biti govora na tečaju.  P. aeruginosa je također značajan hospitalni patogen koji ima mnogobrojne činitelje virulencije koji mu omogućuju preživljavanje u bolničkom ambijentu.  U novije vrijeme opisana je i Ralstonia picketti, tipična bakterija iz okoliša,  kao uzročnik teških infekcija u imunokompromitiranih bolesnika a pokazuje značajnu sposobnost akviriranja gena rezistencije i opisani su izvještaji o teškim sistemskim infekcijama uzrokovanim tom tipičnom bakterijom iz okoliša.

Tečaj je namijenjen specijalistima i specijalizantima medicinske mikrobiologije, infektolozima, liječnicima koji rade u jedinicama intenzivnog liječenja i ostalim kliničarima a polaznici će biti upoznati s mehanizmima rezistencije nefermentativnih gram-ngativnih bakterija, molekularnom epidemiologijom multirezistentnih izolata, metodama laboratorijski identifikacije gena rezistencije, kliničkim značenjem i terapijskim opcijama u liječenju infekcija uzrokovanih takvim izolatima. Tečaj će dati uvid u nove izazove u području rezistencije na antibiotike, i globalne epidemiologije i smjernice za buduće istraživanje acinetobaktera, pseudomonasa i ostalih važnih gram-negativnih bakterija.

Polaznici će na tečaju dobiti nove informacije o mehanizmima i epidemiologiji rezistencije u nefermenativnih bakterija koji su bili prikazani na europskom kongresu kliničke mikrobiologije i infektivnih bolesti u protekle tri godine kao i na simpoziju o biologiji  acinetobaktera koji je održan u 2013. i 2015. godini

Tečaj je bodovan europskim sustavom bodova (ECTS=0,9) i 12 bodova od Hrvatske liječničke komore.

PRIJAVNICA i PROGRAM TEČAJA