Hrvatski učenici osvojili šest...

Na upravo završenoj 14. međunarodnoj prirodoslovnoj olimpijadi mladih (Nizozemska, 3. - 12. prosinca 2017. g., http://ijso2017.nl/) hrvatski učenici postigli su vrlo zapažen uspjeh osvojivši jednu srebrnu i pet brončanih medalja. Grgur Premec (XV. gimnazija Zagreb; OŠ Dugave) osvojio je srebrnu medalju, a Marko Preočanin (XV. gimnazija Zagreb; OŠ Izidora Kršnjavoga), Olga Jerković Perić (XV. gimnazija Zagreb, OŠ J. J. Strossmayera), Mirko Armanda (III. gimnazija Split; OŠ Bol), Alisa Pevec (I. gimnazija Varaždin; VI. OŠ Varaždin) i Ema Boreković (XV. gimnazija Zagreb; OŠ Cvjetno naselje) osvojili su brončane medalje. Međunarodna prirodoslovna olimpijada mladih (International Junior Science Olympiad – IJSO) međunarodno je natjecanje učenika do 15 godina u znanju iz prirodoslovnih predmeta (biologije, kemije i fizike). Na ovogodišnjoj olimpijadi sudjelovalo oko 300 učenika iz pedesetak zemalja  širom svijeta. Međunarodna prirodoslovna olimpijada mladih traje deset dana. Učenici su prvi natjecateljski dan rješavali test s trideset zadataka višestrukog izbora, drugi dan teorijske zadatke, a treći dan su imali eksperiment koji su rješavali kao tročlani tim natjecatelja. Tijekom slobodnih dana, učenici su imali prilike upoznati tehnologiju pročišćavanja, kontroliranja i iskorištavanja vodenih resursa u Nizozemskoj, družiti se s vršnjacima iz cijelog svijeta te sudjelovati u sportskim nadmetanjima.

Učenici, predstavnici Hrvatske, izabrani su temeljem rezultata postignutih na državnim natjecanjima učenika osnovnih škola iz fizike, kemije i biologije u prošloj školskoj godini (2016./17.) te dodatnog testiranja održanog u lipnju 2017. godine na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a koji je ujedno i organizator izbora učenika i priprema natjecateljske ekipe za olimpijadu. Učenike su na olimpijadu vodili mentori sa Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Krešo Zadro, izv. prof. dr. sc. Branimir Bertoša i dr. sc. Andreja Lucić.