Osvojeno srebro i bronca na...

Na 15. međunarodnoj prirodoslovnoj olimpijadi mladih  (International Junior Science Olympiad - IJSO) održanoj od 2. - 11. 12. u Gaboroneu, Botswana učenici iz Hrvatske postigli su izvrsne rezultate.
Grgur Premec,  Olga Jerković Perić i Mia Crnogaj (XV. gimnazija Zagreb) osvojili su srebrne medalje, a Dorijan Lendvaj (XV. gimnazija Zagreb; OŠ Popovača), Bartol Bučan (III. gimnazija Split, OŠ Bol, Split), Matej Vojvodić (Gimnazija Lucijana Vranjanina, Zagreb; OŠ Vladimir Deščak, Novaki) osvojili su brončane medalje. Međunarodna prirodoslovna olimpijada mladih (International Junior Science Olympiad – IJSO) međunarodno je natjecanje učenika do 15 godina u znanju iz prirodoslovnih predmeta (biologije, kemije i fizike).
Na ovogodišnjoj olimpijadi sudjelovalo oko 250 učenika iz 44 zemlje širom svijeta. Međunarodna prirodoslovna olimpijada mladih traje deset dana. Učenici su prvi natjecateljski dan rješavali test s trideset zadataka višestrukog izbora, drugi dan teorijske zadatke, a treći dan su imali eksperiment koji su rješavali kao tročlani timovi natjecatelja. Tijekom slobodnih dana, učenici su imali prilike upoznati Botswanu i družiti se s vršnjacima iz cijelog svijeta.
Učenici, predstavnici Hrvatske, izabrani su temeljem rezultata postignutih na državnim natjecanjima iz fizike, kemije i biologije u prošloj školskoj godini (2017./18.), te dodatnom testiranju održanom u rujnu na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu. Učenike su na olimpijadu vodili Andreja Lucić, Tajana Preočanin i Krešo Zadro, svi djelatnici Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu koji je uz financijsku potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja organizirao izbor, pripreme i sudjelovanje na olimpijadi.

Čestitamo!