Na 16. međunarodnoj prirodoslovnoj olimpijadi mladih (Doha, Katar, 3. - 12. 12. 2019. ) hrvatski učenici postigli su izvrstan rezultat osvojivši tri srebrne (Lorena Komočar iz Prirodoslovne škole Vladimira Preloga, Luka Pessek-Kumerički i Dorijan Lendvaj iz XV. gimnazije Zagreb) i tri brončane medalje (Lovro Marić, Nika Tretinjak i Fran Miletić, svi iz XV. gimnazije Zagreb). Međunarodna prirodoslovna olimpijada mladih (International Junior Science Olympiad – IJSO) natjecanje je učenika do 15 godina u znanju iz prirodoslovnih predmeta (biologije, kemije i fizike). Na ovogodišnjoj olimpijadi sudjelovalo oko 410 učenika iz 70 zemalja svijeta. Svaki učenik tijekom natjecanja samostalno rješava dva teorijska testa iz sva tri prirodoslovna predmeta, a potom kao tročlani timovi rješavaju i jedan praktičan zadatak iz prirodoslovlja. Tijekom natjecanja učenici su imali prilike upoznati Katar i družiti se s vršnjacima iz cijelog svijeta. Predstavnici Hrvatske na ovom natjecanju izabrani su temeljem rezultata postignutih na državnim natjecanjima iz fizike, kemije i biologije u prošloj školskoj godini (2018./19.) te dodatnom testiranju održanom na PMF-a Sveučilišta u Zagrebu. Učenike su za natjecanje pripremali djelatnici tri prirodoslovna odsjeka PMF-a, a u ulozi mentora učenika na olimpijadu su putovali prof. dr. sc. Tajana Begović, dr. sc. Petra Cvjetko i prof. dr. sc. Krešo Zadro. Sudjelovanje u natjecanju financijski je poduprlo Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH.
Čestitamo!