Opisana nova vrsta skakavca sa Šri Lanke

Nakon 116 godina stanke u istraživanju taksonomije roda Cladonotus, opisana je prva nova vrsta skakavca koji izgleda kao grančica - Cladonotus bhaskari sa Šri Lanke. Ovu prašumsku vrstu s neobičnom krijestom opisali su studenti Biološkog odsjeka Maks Deranja, Karmela Adžić i Marko Pavlović pod mentorstvom asistenta Josipa Skeje i dr. sc. Josefa Tumbrincka (Njemačka), u časopisu Zootaxa. Ovo je prva vrsta za koju postoji fotografija žive jedinke u prirodnom staništu. Svi su autori od jednakog doprinosa u radu.

Prašume Šri Lanke ugrožene su prvenstveno deforestacijom i ova je novoopisana vrsta možda već ugrožena.

Čestitke studentima i njihovim mentorima na opisu ove zanimljive rijetke vrste!

Tumbrinck J, Deranja M, Adžić K, Pavlović M & Skejo J (2020) Cockscomb-shaped twighopper, Cladonotus bhaskari sp. n., a new and rare pygmy grasshopper species from Sri Lanka (Orthoptera: Tetrigidae: Cladonotinae). Zootaxa, 4821(2): 333-342. https://doi.org/10.11646/zootaxa.4821.2.5