Opće obavijesti

Odobren projekt Enzimsko inženjerstvo...

U sklopu poziva Razvojne istraživačke potpore, NPOO.C3.2.R2-I1.06, odobren je projekt Enzimsko inženjerstvo za održivo recikliranje bioplastike u vrijednosti od 613.614,53 EUR, čija je voditeljica izv. prof. dr. sc. Aleksandra Maršavelski za Zavoda za biokemiju Kemijskog odsjeka PMF-a.

Autor: Aleksandra Maršavelski
Poziv na prijave za 8. Simpozij...

Ovim putem pozivamo sve doktorande da se prijave na 8. Simpozij studenata doktorskih studija Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (8. SSDS). Simpozij će se održati od 26. do 27. travnja 2024. godine na Kemijskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu (Horvatovac 102a).

Registracije su službeno otvorene, a rok za prijavu sažetaka je 16. veljače 2024. godine, putem službene web stranice Simpozija. Podsjećamo da za sudjelovanje na Simpoziju nema kotizacije.

Detalje u vezi Simpozija možete naći ovdje.

Autor: Aleksandra Maršavelski

OBAVIJESTI ZA STUDENTE

Fond Nenada M. Kostića ove će godine po 23. puta nagraditi studente i njihove diplomske radove iz svih područja čiste i primijenjene kemije. Prijaviti se mogu studenti čiji su diplomski radovi obranjeni u periodu od 1. travnja 2023. – 31. ožujka 2024. godine. Rok za prijavu na natječaj je 05. travnja 2024. godine. Ovdje se mogu preuzeti tekst najtečaja i prijavni obrazac.

Autor: Aleksandra Maršavelski

Poštovani i dragi studenti,

uskoro počinje nova, 2023./2024., akademska godina. U tijeku je usklađivanje sveučilišnih i fakultetskih pravila studiranja s novim Zakonom o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti te novim Statutom Sveučilišta u Zagrebu. PMF će u ovom prijelaznom razdoblju, koliko god to bude dopušteno i moguće, primjenjivati pravila povoljnija za studente.


Svi studenti i dalje imaju obvezu završiti studij najkasnije u roku koji je dvostruko dulji od trajanja studija.

Važno je napomenuti da prema novim pravilima studenti ne gube pravo studiranja na studiju ako u prethodne dvije akademske godine nisu stekli najmanje 35 ECTS-a. To znači da takvi studenti mogu upisati novu akademsku godinu (ako time ne bi prekoračili dvostruko trajanje studija).

Studentima će biti omogućeno više od dva puta upisati isti kolegij.

Studenti će moći polagati kolegije iz ljetnog semestra za koje su ostvarili uvjete i u zimskom semestru akad. god. 2023./2024. Bez obzira koliko je puta do sada student izašao na ispit iz nekog kolegija za koji je ostvario uvjete, on može izaći na ispit u svakom ispitnom terminu do uključivo veljače 2024. 

Ponovno napominjemo da broj izlazaka na ispit iz pojedinog kolegija više nije eliminatoran, tj. u tom slučaju studenti ne gube pravo studiranja.

Studenti u redovitom statusu, koji su u prvu godinu studija prvi put upisani u akademskoj godini 2023./2024., imat će pravo najviše jednom ponavljati svaku studijsku godinu.

Molimo studente da i dalje prate objave na mrežnoj stranici na kojoj ćemo objavljivati sve važne novine.

Autor: Adriana Kenđel

Čarolije u kemiji 2017.

Predstava Čarolije u kemiji održat će se 10. veljače 2017. u 10 sati i u 15 sati u dvorani A2 u zgradi Kemijskog odsjeka PMF-a, Horvatovac 102a, Zagreb. Ove godine obilježava se desetogodišnjica izvođenja Čarolija u kemiji i prije početka predstave prisjetili bi se samih začetaka ove predstave i njenog razvoja. Sva su mjesta u dvorani zauzeta.

Predstava Čarolije u kemiji projekt je Kemijskog odsjeka namijenjen djeci predškolskog uzrasta i učenicima nižih razreda osnovnih škola sa svrhom popularizacije kemije i prirodoslovlja općenito. Ove godine obilježava se desetogodišnjica izvođenja. Predstava je nastala 2007. godine na inicijativu nekolicine zaposlenika Kemijskog odsjeka, a prema ideji Nenada Judaša, koji je lik Čarobnjaka osmislio i glumio još 2000. godine u seriji predavanja koja su bila popratna manifestacija izložbe Nenada Raosa Deset kemijskih pokusa (koji su promijenili svijet). Do sada je predstava izvedena dvadeset puta (uz ovogodišnje dvije predstave dvadeset dva puta), a ukupno je prisustvovalo više od 3000 djece.

Predstavom Čarolije u kemiji učenicima se nastoji prikazati kao zabavnu znanstvenu disciplinu, prijelaz iz svijeta mašte i nemogućeg prema spoznaji da se i naizgled neobjašnjive pojave mogu razumjeti i predvidjeti. Prvi susreti s kemijom i znanstvenim načinom razmišljanja i istraživanja mogu biti odlučujući za stav učenika prema znanosti općenito, izboru zanimanja i kritičkom pogledu na svijet koji ga okružuje. Na taj način učenike se priprema za pozitivan stav prema kemiji tijekom daljnjeg školovanja. Predstava je interaktivna te djeca i sama imaju priliku „izmućkati“ plavu i crvenu bocu, dodirnuti crnu zmiju itd.. Djeca s predstave izlaze nasmijana, prepuna dojmova i sa željom naučiti što više kemije i jednog dana također postati kemičarima o čemu svjedoče njihovi poslani crteži, sastavci i zahvale. Prije i nakon predstave za djecu su organizirana brojna događanja u predvorju, obilasci laboratorija i radionice. Svako dijete nakon pogledane predstave dobiva priznanje da je postao „Naš mali kemičar“ odnosno „Naša mala kemičarka“.

Uspjeh predstave, zadovoljna lica djece i entuzijazam svih sudionika održavaju ovu predstavu živom, dopunjavaju je, nadograđuju i podižu na sve višu razinu već deset godina. U pripremi i izvedbi svih dosadašnjih Čarolija sudjelovalo je oko četrdesetak djelatnika i isto toliko studenata Kemijskog odsjeka. Od samog početka izvođenja pa do danas u predstavi, organizaciji i pripremi sudjeluju Zlatko Capjak, Dominik Cinčić, Gordan Horvat, Nenad Judaš, Nikolina Maričić, Sanja Meštrović, Josip Požar, Tajana Preočanin, Vladimir Stilinović, Lovorka Pitarević i Valentina Zagorec. Predstave su besplatne a imale su i humanitarni karakter (pomoć Centru za odgoj i obrazovanje „Slava Raškaj“ u Zagrebu te humanitarne akcije „Korak u život“ i „Djeca prva“). Uključile su se i u obilježavanje Međunarodne godine kemije 2011. godine. Prošle godine u suradnji s Prirodoslovnim muzejom Metković predstava Čarolije u kemiji je gostovala u Metkoviću.

Na desetogodišnjicu izvedbe pozvani su učenici koji su prije deset godina sudjelovali u prvim izvedbama Čarolija u kemiji, a koji su danas gimnazijalci i studenti.

Autor: Vladimir Stilinović
Popis obavijesti

Broj posjeta:
2336923