Seminari i poslijediplomski kolokviji

Na Geofizičkom odsjeku PMF-a u Zagrebu u okviru predavanja izlažu se rezultati pojedinačnih ili grupnih znanstveno-istraživačkih radova iz šireg područja geofizike (meteorologija, primjenjena meteorologija, fizička oceanografija, oceanologija, seizmologija, fizika unutrašnjosti Zemlje, geologija, vulkanologija, primjenjena geofizika, ...), kao i svih ostalih istraživanja koja se oslanjaju na pojave koje proučavaju geofizičari.

Studenti poslijediplomskog doktorskog studija fizike, smjer: geofizika, obavezni su javno obraniti temu svoje radnje, kao i održati predavanja u sklopu obaveznih kolegija doktorskog studija, a kako je definirano izvedbenim planom i programom.

Seminari se održavaju srijedom u 13:15 sati u predavaoni br. 2 Geofizičkog odsjeka PMF-a (Horvatovac 95, Zagreb). Predavačima stoje na raspolaganju LCD projektor, grafoskop i diaprojektor.

Poslijediplomski kolokviji su prvenstveno namijenjeni poslijediplomandima, njemu nisu obvezni prisustvovati studenti 3. godine preddiplomskog studija, ali su dobro došli. Pozivaju se i svi ostali zainteresirani.

Molimo zainteresirane koji imaju u pripremi gradivo za predavanje da jave izv. prof. dr. sc. Maji Telišman Prtenjak e-mailom naslov predavanja i najpovoljnije vrijeme za održavanje predavanja.

 

Prijenos seminara uživo

Želite li pratiti Geofizički seminar, a niste u mogućnosti doći na Geofizički odsjek, možete prijenos uživo, kao i njegovu snimku pogledati, na Youtubeovom kanalu Geofizičkog odsjeka PMF-a

 

Snimke seminara

Pojedini seminari prenošeni su uživo, ali se ne nalaze na Youtubeovom kanalu. Njihove snimke možete pogledati preko poveznica s desne strane.


Dana 16.12.2016. (petak) u 13:00 h održat će se na Geofizičkom odsjeku PMF-a (predavaona P2) sljedeće izlaganje:
Natalija Dunić
(IZOR, Split)
Termohalina varijabilnost Jadranskog mora i reproduciranje procesa stvaranja guste vode i BiOS-a pomoću regionalnih klimatskih modela
 

Pozivaju se studenti, apsolventi i svi zainteresirani da prisustvuju predavanju, koje će se održati u predavaoni P2 Geofizičkog odsjeka PMF-a, Horvatovac 95, Zagreb.

Zbog procesa stvaranja guste vode koji pokreće jadransko-jonsku cirkulaciju, Jadransko more značajno utječe na dinamička svojstva i termohalinu cirkulaciju istočnog Sredozemlja. Zajedno sa Bimodalnom jadransko-jonskom oscilacijom (eng. Adriatic-Ionian Bimodal Oscillating System, BiOS), ti procesi su glavni pokretači međugodišnje i dekadske termohaline varijabilnosti Jadranskog mora. No, nedavna istraživanja trendova termohalinih svojstava Jadrana provedena na dugoročnim nizovima mjerenih podataka ukazuju na slabljenje jadranske termohaline cirkulacije, što može utjecati na svojstva i dinamiku cijelog istočnog Sredozemlja. Velik broj istraživanja provedenih pomoću združenih modela atmosfere i mora visoke rezolucije ističu važnost pravilnog uvođenja topografije, atmosferskog forsiranja, uzgonskih tokova, riječnog istjecanja i rubnih uvjeta za kvantificiranje procesa stvaranja guste vode. Promatranje, modeliranje i razumijevanje međugodišnje i dekadske varijabilnosti stvaranja jadranske guste vode i BiOS-a predstavlja izazov, a posebice reprodukcija tih procesa pomoću klimatskih modela. Verifikacija međugodišnje promjenjivosti tih procesa pomoću regionalnih klimatskih modela razvijenih u okviru MED-Cordex programa još nije načinjena, iako je pokazano da oni kvalitativno reproduciraju međugodišnju varijabilnost stvaranja guste vode u Lionskom zaljevu, te identificiraju glavne pokretače procesa.
 

Autor: Maja Telišman-Prtenjak
Popis obavijesti

SEMINARI

Arhiva do 2013