Seminari i poslijediplomski kolokviji

Na Geofizičkom odsjeku PMF-a u Zagrebu u okviru predavanja izlažu se rezultati pojedinačnih ili grupnih znanstveno-istraživačkih radova iz šireg područja geofizike (meteorologija, primjenjena meteorologija, fizička oceanografija, oceanologija, seizmologija, fizika unutrašnjosti Zemlje, geologija, vulkanologija, primjenjena geofizika, ...), kao i svih ostalih istraživanja koja se oslanjaju na pojave koje proučavaju geofizičari.

Studenti poslijediplomskog doktorskog studija fizike, smjer: geofizika, obavezni su javno obraniti temu svoje radnje, kao i održati predavanja u sklopu obaveznih kolegija doktorskog studija, a kako je definirano izvedbenim planom i programom.

Seminari se održavaju srijedom u 13:15 sati u predavaoni br. 2 Geofizičkog odsjeka PMF-a (Horvatovac 95, Zagreb). Predavačima stoje na raspolaganju LCD projektor, grafoskop i diaprojektor.

Poslijediplomski kolokviji su prvenstveno namijenjeni poslijediplomandima, njemu nisu obvezni prisustvovati studenti 3. godine preddiplomskog studija, ali su dobro došli. Pozivaju se i svi ostali zainteresirani.

Molimo zainteresirane koji imaju u pripremi gradivo za predavanje da jave izv. prof. dr. sc. Maji Telišman Prtenjak e-mailom naslov predavanja i najpovoljnije vrijeme za održavanje predavanja.

 

Prijenos seminara uživo

Želite li pratiti Geofizički seminar, a niste u mogućnosti doći na Geofizički odsjek, možete prijenos uživo, kao i njegovu snimku pogledati, na Youtubeovom kanalu Geofizičkog odsjeka PMF-a

 

Snimke seminara

Pojedini seminari prenošeni su uživo, ali se ne nalaze na Youtubeovom kanalu. Njihove snimke možete pogledati preko poveznica s desne strane.


Dana 25.01.2017. (srijeda) u 13:15 h održat će se na Geofizičkom odsjeku PMF-a (predavaona P2) sljedeće izlaganje:
Tanja Renko
(DHMZ, Zagreb)
Tornada u Europi – povijesni pregled i uvjeti nastanka

Pozivaju se studenti, apsolventi i svi zainteresirani da prisustvuju predavanju, koje će se održati u predavaoni P2 Geofizičkog odsjeka PMF-a, Horvatovac 95, Zagreb.

Tornada u Europi smatraju se rijetkom pojavom, a opasnost koju mogu prouzročiti često se podcjenjuje. No, ipak svijest o njihovoj pojavi polako se mijenja s obzirom na sve veći broj zabilježenih slučajeva u posljednjem desetljeću. U ovom predavanju bit će predstavljen kratki pregled o pojavi tornada na području Europe u razdoblju između 1800. i 2014., na osnovi regionalnih baza podataka objavljenih u znanstvenim časopisima. Prognoziranje opasnih oluja, time i pojava kao što je tornado, velika tuča ili jaka silazna struja i dalje je jedan od većih izazova operativne meteorologije. Poznavanje klimatologije tornada, svih čimbenika koji su potrebni za njihov  nastanak i sinoptičkog okruženja u kojem nastaju omogućava daljnji razvoj konceptualnih modela uz pomoć kojih će se oni bolje prognozirati. Također sve prihvaćeniji pristup takozvanog 'Ingridient based forecasting–a' posljednjih je godina poboljšao prognoziranje opasnih oluja i ostalih pojava vezanih uz duboku konvekciju. Prognoziranje na osnovi potrebnih sastojaka (vlaga, nestabilnost, uzlazno gibanje i smicanje) primjenljivo je bez obzira na geografski položaj, doba godine ili dana, a u ovom predavanju pokazat će se u kojoj mjeri mora biti zastupljen pojedini sastojak da bi nastao tornado odnosno pijavica.

Autor: Maja Telišman-Prtenjak
Popis obavijesti

SEMINARI

Arhiva do 2013