Seminari i poslijediplomski kolokviji

Na Geofizičkom odsjeku PMF-a u Zagrebu u okviru predavanja izlažu se rezultati pojedinačnih ili grupnih znanstveno-istraživačkih radova iz šireg područja geofizike (meteorologija, primjenjena meteorologija, fizička oceanografija, oceanologija, seizmologija, fizika unutrašnjosti Zemlje, geologija, vulkanologija, primjenjena geofizika, ...), kao i svih ostalih istraživanja koja se oslanjaju na pojave koje proučavaju geofizičari.

Studenti poslijediplomskog doktorskog studija fizike, smjer: geofizika, obavezni su javno obraniti temu svoje radnje, kao i održati predavanja u sklopu obaveznih kolegija doktorskog studija, a kako je definirano izvedbenim planom i programom.

Seminari se održavaju srijedom u 13:15 sati u predavaoni br. 2 Geofizičkog odsjeka PMF-a (Horvatovac 95, Zagreb). Predavačima stoje na raspolaganju LCD projektor, grafoskop i diaprojektor.

Poslijediplomski kolokviji su prvenstveno namijenjeni poslijediplomandima, njemu nisu obvezni prisustvovati studenti 3. godine preddiplomskog studija, ali su dobro došli. Pozivaju se i svi ostali zainteresirani.

Molimo zainteresirane koji imaju u pripremi gradivo za predavanje da jave izv. prof. dr. sc. Maji Telišman Prtenjak e-mailom naslov predavanja i najpovoljnije vrijeme za održavanje predavanja.

 

Prijenos seminara uživo

Želite li pratiti Geofizički seminar, a niste u mogućnosti doći na Geofizički odsjek, možete prijenos uživo, kao i njegovu snimku pogledati, na Youtubeovom kanalu Geofizičkog odsjeka PMF-a

 

Snimke seminara

Pojedini seminari prenošeni su uživo, ali se ne nalaze na Youtubeovom kanalu. Njihove snimke možete pogledati preko poveznica s desne strane.


Dana 18.04.2018. u 13:15 sati održat će se na Geofizičkom odsjeku PMF-a
sljedeće izlaganje:
Ivana Herceg Bulić
(GFO PMF, Zagreb)
Predstavljanje projekta „CroClimGoGreen“

Pozivaju se studenti i svi zainteresirani da prisustvuju predavanju, koje će se održati u predavaoni P2 Geofizičkog odsjeka PMF-a, Horvatovac 95, Zagreb.

Više od polovice svjetske populacije živi u urbanim sredinama, a projekcije ukazuju na daljnji porast gradskog stanovništva. Iako razvoj gradova pruža brojne pogodnosti, usporedno se javljaju i nepovoljne ekološke, društvene i ekonomske posljedice. Intenzivna urbanizacija bitno utječe na obilježja Zemljine površine i atmosfere. Uslijed značajnih promjena u ravnoteži zračenja, preraspodjeli topline i vode, u urbanim se sredinama generiraju posebni klimatski uvjeti koje karakterizira pojava urbanog toplinskog otoka (UHI, eng. Urban Heat Island). Osim izgrađenosti i lokalnih klimatskih obilježja, na intenzitet urbanih toplinskih otoka utječu i globalne klimatske promjene. Očekivani porast globalne temperature će značajno promijeniti klimatska obilježja urbanih sredina i utjecati na ljudsko zdravlje, infrastrukturu, opskrbu energijom, potrebe za vodom i sl. Dodatno, interakcija između urbane mikro-klime i klimatske varijabilnosti velike skale (npr. toplinski valovi, Sjeverno-atlantska oscilacija, El Niño-Južna oscilacija) mogu pojačati efekt UHI-a te tako dodatno povećati toplinsko opterećenje grada. Iako su urbana područja izuzetno osjetljiva na klimatske promjene, ona istovremeno posjeduju značajan potencijal za prilagodbu i njihovo ublažavanje što omogućava održivi razvoj gradova.
'Klimatske promjene i varijabilnost u Hrvatskoj – od globalnih utjecaja do lokalnih zelenih rješenja' (CroClimGoGreen) uspostavni je istraživački projekt financiran od Hrvatske zaklade za znanost (HRZZ). Projekt je usredotočen na proučavanje gradske klime, klimatske varijabilnosti i manifestacija klimatskih promjena u Hrvatskoj te njihovog utjecaja na urbani okoliš. Osim analize toplinskih otoka gradskih sredina na temelju izmjerenih podataka, ova problematika će se istražiti i s aspekta urbanog klimatskog modeliranja kako bi se ispitali različiti faktori koji utječu na gradsku klimu. Također će se procijeniti mogućnost i efikasnost primjene različitih mjera za ublažavanje toplinskog opterećenja gradova u sadašnjim i budućim (toplijim) klimatskim uvjetima. U ovom će predavanju biti predstavljeni ciljevi projekta, plan njihove realizacije te istraživačka grupa koja će provoditi projektne aktivnosti. Također će biti naznačeni očekivani znanstveni rezultati i njihova moguća praktična primjena.

 

Autor: Maja Telišman-Prtenjak
Popis obavijesti

SEMINARI

Arhiva do 2013