Časopis Geofizika

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

Strukovne udruge


Broj posjeta:
519726

 

 


Dana 12.04.2017. (srijeda) u 13:15 h održat će se na Geofizičkom odsjeku PMF-a

(predavaona P2) sljedeće izlaganje:
Izv. prof. dr. sc. Zrinka Ljubešić
(Biološki odsjek PMF-a, Sveučilište u Zagrebu)
Istraživanja fitoplanktona - od mikroskopa do teleskopa


Pozivaju se studenti, apsolventi i svi zainteresirani da prisustvuju predavanju, koje će se održati u predavaoni P2 Geofizičkog odsjeka PMF-a, Horvatovac 95, Zagreb.

Fitoplankton – fotosintetski jednostanični organizmi raspršeni u vodenom stupcu primarni su producenti. Iako je samo 1% ugljika vezano uz njihovu biomasu, odgovorni su sa 45% primarne produkcije, te su ključni u biogeokemijskim procesima kruženja elemenata na Zemlji. Fitoplankton obuhvaća prokaritoske i eukariotske organizme koji su izrazito raznoliki, te su i metode koje se koriste za njihovu detekciju različite. Stanice fitoplanktona razlikuju se veličinom (0,2 – 200 µm), oblikom, po prisutnosti ili odsutnosti stanične stijenke, načinom povezivanja u kolonije, strukturama na površini stanice i u stanici, te sadržajem pigmenata što omogućava njihovu detekciju raznim metodama.

Sastav i abundancija fitoplanktona koji se razvija u vodenom stupcu je odgovor na uvjete okoliša, te iz tog razloga određeni fitoplanktonski organizmi mogu biti indikatori stanja u okolišu – bioindikatori. Koji su organizmi potencijalni bioindikatori, te optimizacija metoda njihove brze detekcije je glavni problem projekta „Bio-indikatori Jadranskih vodenih masa“ BIOTA. Odgovori su traženi na dvije znanstveno istraživačke ekspedicije 2015. i 2016. godine zimi u južnom Jadranu.

2017. godine u sjevernom Pacifiku provedena je znanstveno istraživačka ekspedicija „Measurement of Oceanic Particle Size Distribution in Support of Carbon Cycle Research and Ocean Color Remote Sensing“ (Sea to Space Particle Investigation) istraživačkim brodom Falkor (Schmidt Ocean Institution). Primarni cilj ekspedicije je bio unapređenje metoda daljinskih istraživanja kao priprema za NASA PACE misiju – lansiranje novog satelita koje je predviđeno za 2023. Kontinuirano su se sakupljali uzorci i provodila in situ mjerenja koja se uspoređuju sa podacima dobivenim satelitima. Važan dio istraživanja bili su i eksperimenti tonjenja čestica koje su nudili odgovore o prijenosu ugljika na veće dubine što je presudno za poznavanje dinamike i utjecaja klimatskih promjena koje se očituju u porastu ugljičnog dioksida u atmosferi.

Na predavanju bit će prezentirane metode istraživanja fitoplanktona koje su korištene u navedenim ekspedicijama, njihove prednosti i nedostaci te potencijal za buduća istraživanja.

Autor: Maja Telišman-Prtenjak
Popis obavijesti

POVEZNICE