Besplatno korištenje ArcGIS Pro i IBM SPSS-a

Besplatno korištenje ArcGIS Pro i IBM SPSS-a na Odsjeku te povoljna kupnja  IBM® SPSS® Statistics 29, Statistica i EndNote 21

Studentima Doktorskog studija geografije omogućeno je:

• besplatno korištenje ArcGIS Pro programskog paketa i SPSS paketa na računalima Geografskog odsjeka (u dogovoru sa sistem inženjerom Mariom Dakićem i mentorom)
  • izuzetno povoljna kupnja programa IBM® SPSS® Statistics (od 49$ na više, ovisno o vrsti i trajanju licence) 29, Statistica (od 16$ naviše), EndNote 21 (112 $) te niza drugih programa korisnih u istraživačkom radu.

Kupnja kreditnom karticom ili PayPalom se obavlja putem stranice https://onthehub.com/ na kojoj se potrebno registrirati sa službenom AAI identitetom odnosno e-mail adresom oblika: nsurname.geog@pmf.hr

Obavijest doktorandima 1. godine...

Prvi ciklus nastave iz predmeta Znanstveni rad:
Radionica iz pretraživanja baza znanstvenih časopisa u petak,18.12.2020. od 14 sati putem videokonferencije (ZOOM platforma)

Goranka Mitrović, dipl.ing./dipl.bibl., savjetnica za visokoškolske i specijalne knjižnice u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici, specijalistica u području bibliometrije i scientometrije i gostujuća predavačica na doktorskom studiju, održat će RADIONICU iz obveznog kolegija "Znanstveni rad", koja će obuhvatiti sadržaje vezane uz znanje, tehnike i vještine pretraživanja online baza znanstvenih časopisa, citatnih baza i scientometrijskih pokazatelja.

Ova su znanja i vještine elementarne i neophodne za kvalitetan znanstveni rad i početak svakog znanstvenog istraživanja.

Ova znanja će vas uvesti u početak vašeg istraživanja: cijela prva godine doktorskog studija upravo je u funkciji stvaranja kvalitetnih i čvrstih temelja za vaš istraživački rad. Konkretno, pomoći će vam u pronalaženju relevantnih radova iz svjetske i hrvatske literature vezanih uz temu vašega rada. Njihova analiza će vam omogućiti formulirati vašu temu istraživanja i pozicionirati je u okviru općeg korpusa znanja, te vam pokazati gdje vi sami možete dati nove rezultate i znanstveni doprinos, koji je nužan proizvod doktorskog studija i rada.

Na kraju prve godine studija, rezultate analize prethodnih istraživanja (state of the art) trebate izložiti na geo_doc internoj konferenciji za doktorande studija.

Predavanje i radionica će se održati u petak, 18.12.2020. od 14 sati putem videokonferencije (ZOOM platforma) u trajanju okvirno dva blok sata. Poveznica na videokonferenciju će biti poslana svakom doktorandu na službenu studentsku e-mail adresu.

SADRŽAJ RADIONICE:
1.Izvori znanstvenih informacija
1.1. Znanstvene publikacije
1.2. Baze podataka
2. Relevantne baze podataka za vrednovanje znanstvenih informacija i djelatnosti znanstvenika
2.1. Bibliografske i citatne baze podataka
3. Pretraživanje znanstvenih informacija
4. Vrednovanje kvalitete znanstvene djelatnosti znanstvenika hrvatske akademske zajednice
4.1. Bibliometrijski parametri
5. Praktični rad
5.1. Pronalaženje znanstvenih informacija (Bibliografske baze podataka, Baze podataka cjelovitog teksta)
5.2. Otvaranje profila (Citatni indeksi, Crosbi)