Besplatno korištenje ArcGIS Pro i IBM SPSS-a

Besplatno korištenje ArcGIS Pro i IBM SPSS-a na Odsjeku te povoljna kupnja  IBM® SPSS® Statistics 29, Statistica i EndNote 21

Studentima Doktorskog studija geografije omogućeno je:

• besplatno korištenje ArcGIS Pro programskog paketa i SPSS paketa na računalima Geografskog odsjeka (u dogovoru sa sistem inženjerom Mariom Dakićem i mentorom)
  • izuzetno povoljna kupnja programa IBM® SPSS® Statistics (od 49$ na više, ovisno o vrsti i trajanju licence) 29, Statistica (od 16$ naviše), EndNote 21 (112 $) te niza drugih programa korisnih u istraživačkom radu.

Kupnja kreditnom karticom ili PayPalom se obavlja putem stranice https://onthehub.com/ na kojoj se potrebno registrirati sa službenom AAI identitetom odnosno e-mail adresom oblika: nsurname.geog@pmf.hr

Obavijest o drugom dijelu (nastavku) drugog ciklusa i upute za pripremu za radionicu o intelektualnom vlasništvu

Sadržaj Drugog ciklusa ovogodišnje nastave “Osnove znanstvene djelatnosti”  dostupan je  kroz nekoliko publikacija koje se nalaze u repozitoriju i mogu se dohvatiti uz šifru.
Drugi dio ovog ciklusa, zbog tehničkih poteškoća, će se održati u petak 19.2.2021. od 14 sati preko ZOOM-a.

Gradivo iz dviju dolje navednih skripti uz dodatak članaka Etičkog kodeksa SuZ, Pravilnika doktorskih studija SuZ i članka iz časopisa Medicina,  (povezano s povredama prava intelektualnog vlasništva) kako je niže naznačeno, će se ispitati putem pismenog testa.

U svrhu pripreme za radionicu o intelektualnom vlasništvu (pitanja), koja će se održati 26.2.2021. treba do ponedjeljka 22.2.2021. pripremiti pitanja na temelju materijala koji će vam biti poslan mailom. Materijal sadrži neke od niže navedenih reference iz repozitorija, uz jos neke dodatne.

Repozitoriju se pristupa preko:

Geografski odsjek- Djelatnici- prof.dr.sc. Borna Fuerst-Bjeliš – potražiti predmet Znanstveni rad u popisu predmeta -ulogirati se  s aaiedu identiteom – tada se otvori repozitorij s materijalima.

Materijalima se može također pristupiti i preko poveznice “Predmeti” na stranici Doktorskog studija, potražiti predmet Znanstveni rad i na toj stranici se nalazi poveznica za nastavne materijale.
Pristupiti materijalima se moze uz šifru, koja će vam stići putem maila.

Literatura za ispit na repozitoriju:

Baždarić, K., Pupovac, V., Bilić-Zulle, L., Petrovečki, M. 2009: Plagiranje kao povreda znanstvene i akademske čestitosti. Medicina, 45(2), 108-117

Etički kodeks Sveučilišta u Zagrebu, http://www.unizg.hr/o-sveucilistu/dokumenti-i-javnost-informacija/propisi/ - proraditi članke posebno vezane uz intektualno vlasništvo, autorska prava i povrede.

Fuerst-Bjeliš, B. 2016 : Znanstveni rad- interni nastavni materijal

Korper-Žemva, D. 2019 : Osnove intelektualnog vlasništva(OIV) – proraditi material od str. 33-48

Pravilnik  o doktorskim studijima na Sveučilištu u Zagrebu - http://www.unizg.hr/istrazivanje/doktorski-studiji/pravilnici-odluke-preporuke/ -

Dodatno:

Zelenika, R. 2000: Metodologija i tehnologija izrade znanstvenog i stručnog djela, Sveučilište u Rijeci (nalazi se u repozitoriju, kao i jos neke publikacije koje su u pdf-u). Ostala literatura je dostupna u Knjižnici Geografskog odsjeka za posuđivanje uz prethodnu najavu).

Prof.dr.sc. Borna Fuerst-Bjeliš
15.2.2021.