RADIONICA ZA NASTAVNIKE INFORMATIKE

Na Matematičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta se u sklopu kolegija Metodika nastave informatike na diplomskom studiju Matematike i informatika; smjer: nastavnički studenti pripremaju za korištenje suvremenih uređaja u nastavi informatike. Stoga je nabavljeno nekoliko edukacijskih robota, više različitih senzora, dvadeset micro:bitova, te četiri dodatna Kitronik seta za micro:bit. Od tada se na Matematičkom odsjeku održavaju radionice za cjeloživotno obrazovanje nastavnika informatike u osnovnim i srednjim školama, a mogućnosti korištenja ovih uređaja, posebno njihova uloga u redovitom sustavu obrazovanja, prezentira se i na otvorenim danima gdje se potencijalne buduće studente upoznaje s nastavnim sadržajima koji se uče na fakultetu.


Dana 8. lipnja 2018. od 10:00 do 16:15 sati na Matematičkom odsjeku PMF-a održat će se predavanje i radionica za učitelje informatike na temu:

Korištenje suvremenih izlaznih i ulaznih jedinica u nastavi programiranja – metodički pristup 

u sklopu programa cjeloživotnog obrazovanja učitelja informatike.

Cilj programa je osposobljavanje učitelja informatike za primjeren i efikasan rad s učenicima s ciljem prepoznavanja ulaznih i izlaznih jedinica u svijetu koji nas okružuje i razvoja učeničkog algoritamskog mišljenja. Razumijevanje fizičkih koncepata u tehnologiji i računarstvu u svrhu razvijanju analitičkih strategija rješavanja problema. Poticanje algoritamskog razmišljanja interakcijom s fizičkim objektima. Poticanje samostalnog i neovisnog učenja koje daje učenicima osjećaj uspjeha i potiče one koji obično nisu zainteresirani za računala za njihovo kreativno korištenje.

Nastava će se odvijati u obliku predavanja, interaktivnih radionica i diskusija
Predavanja i radionice bit će podržane računalnim prezentacijama i pisanim materijalima za polaznike.Svaki polaznik imat će mogućnost samostalnog rada s mikrokontrolerom (micro:bit i Makeblock Orion), a dodatne dijelove (Kitronik set za izumitelje, Makeblock senzori, Arduino senzori, roboti mBot) koristit će pojedinačno ili u skupinama od nekoliko polaznika. Radionice podrazumijevaju aktivno učenje i suradničko-timski rad polaznika, organiziranih u skupine, uz razmjenu iskustava i javnu prezentaciju rezultata.

Samostalni individualni rad polaznika podrazumijeva aktivno izvođenje pripremljenih vježbi uz eventualnu pomoć asistenata uz davanje povratne informacije voditeljima programa i ostalim polaznicima.

Maksimalni broj učitelja koji će sudjelovati na radionici je 15. Na radionici će također sudjelovati studenti završne godine diplomskog sveučilišnog studija Matematika i informatika; smjer: nastavnički.

Vrednovanje programa, njegove organizacije i voditelja provest će se anonimnim upitnikom za polaznike programa. Formalnog vrednovanja polaznika nema.

VODITELJI:

Doc. dr. sc. Goranka Nogo, PMF, Matematički odsjek, Zagreb

dr. sc. Goran Igaly, PMF, Matematički odsjek, Zagreb

Autor: Goran Igaly
Popis obavijesti

Pajo Patak