FIRElinks: Počeo novi međunarodni...

COST akcija FIRElinks podupire razvijanje mreže znanstvenika i ostalih sudionika povezanih sa šumskim požarima i požarima otvorenog prostora te povezuje zajednice različitih znanstvenih interesa, pozadina i geografskih područja, omogućujući raspravu o različitim iskustvima stvarajući nove pristupe za proučavanje požara.

Vatra i požari čine dio Zemljinog ekosustava posljednjih 400 milijuna godina. Vatru koristimo preko milijun godina, još od vremena lovaca-sakupljača u svrhu upravljanja krajolikom, ali i kao poljoprivrednici za održavanje proizvodnosti tla. Vatra, nedvojbeno, predstavlja element koji je najviše doprinio razvoju ljudskog društva. S druge strane, vatra i požari predstavljaju i prirodnu nepogodu koja utječe na socioekonomske promjene društva, a u novije se vrijeme njihova učestalost povezuje i s klimatskim promjenama.

Požari otvorenog prostora uobičajena su pojava svakog ljeta, a rizik od požara velikih razmjera ne odnosi se samo na južne države Europske unije. Požari pogađaju i ekosustave poput borealnih i tundri, kao i one umjerenog pojasa. U Republici Hrvatskoj požari otvorenog prostora naročito su opasni u priobalnom dijelu, a pojavljuju se i u kontinentalnim područjima Hrvatske. Ovisno o vremenskim prilikama, pojedine požarne sezone mogu biti izrazito teške. Tako je 2017. godine  zabilježeno 6.230 požara u prvih devet mjeseci, sa štetama zabilježenih na 100.767 hektara raslinja.

Zbog očekivanog daljnjeg intenziviranja i geografskog širenja područja pojava požara otvorenog prostora povezanih s klimatskom promjenama, stvorila se hitna društvena potreba za povezivanjem istraživačkih inicijativa diljem Europe te poticanjem znanstvenih istraživanja, karijera i inovacija u područjima povezanima s požarima.

Glavna namjera FIRElinks-a je stvoriti sinergističku suradnju između europskih istraživačkih skupina i ostalih zainteresiranih sudionika s ciljem sinteze postojećeg znanja i stručnosti te definirati zajednički i usklađeni program istraživanja koji promiče integrirani pristup stvaranja krajolika otpornijeg na požare, uzimajući u obzir znanstvene spoznaje, ali i ograničenja proizašla iz politike i političkih odluka i trenutnih mogućnosti.

Dr. sc. Hana Fajković s Geološkog zavoda PMF-a Sveučilišta u Zagrebu te dr. sc. Igor Bogunović s Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, sudjeluju u  navedenoj COST akciji FIRElinks kao nacionalni predstavnici i aktivni sudionici. Svojim znanstvenim doprinosom iz područja geokemije okoliša, degradacije zemljišta te prostorno-vremenskog monitoringa nakon požara, doprinijet će Akciji i boljem shvaćanju događaja vezanim uz okoliš nakon požara.

FIRElinks će održati svoju prvu Generalnu skupštinu i drugi sastanak nacionalnih predstavnika u Sofiji (Bugarska) 8. i 9. listopada 2019.

 

Više o samoj akciji te kako možete sudjelovati, provjerite na službenoj mrežnoj stranici ovdje. 

Autor: Ivana Bliznac
Popis obavijesti