Urbana ekologija - objavljen rad

U suradnji sa znanstvenicima s Queen Mary University of London, UK, članica našeg odsjeka doc. dr. sc. Mirela Sertić Perić objavila je rad vezan uz temu urbane ekologije - pod nazivom „Land use alters trophic redundancy and resource flow through stream food webs“ - u časopisu Journal of Animal Ecology.

Glavni autor rada je naš bivši gostujući student Elliott L. Price, kojemu je Mirela bila suvoditeljica diplomskog rada, koji su sada uspješno i objavili!

Ponosni smo što su zagrebački potoci (Veliki potok, Bliznec, Vrapčak, Kustošak i Trnava) poslužili kao model za istraživanje utjecaja urbanizacije (različitih antropogenih aktivnosti) na promjene fizičkih i kemijskih značajki te hranidbenih mreža unutar slatkovodnih ekosustava izloženih različitim stupnjevima urbanizacije.

Karakteristike hranidbenih mreža unutar zagrebačkih potoka opisane su temeljem rezultata analize omjera stabilnih izotopa ugljika i dušika u organizmima i organskoj tvari prisutnih u bentosu i/ili bliskoj okolici potoka.