Predstavljen projekt Dijatomeje...

U sklopu projekta Dijatomeje rijeke Krke – od izvora do ušća pod vodstvom izv. prof. Marije Gligore Udovič u suradnji s Hrvatskim botaničkim društvom, Prirodoslovno-matematičkim fakultetom Sveučilišta sv. Ćirila i Metoda u Skopju, Institutom Ruđer Bošković i Javnom ustanovom Nacionalni park Krka u protekle dvije godine obavljeno je istraživanje s ciljem prikupljanja dosadašnjih spoznaja te sistematiziranja i revidiranja popisa i rezultata uzorkovanja od izvora do ušća rijeke Krke. Glavni cilj bilo je dobivanje sustavnog popisa dijatomeja na području rijeke Krke, te izrada trajnih preparata u svrhu njihova pohranjivanja u Hrvatsku nacionalnu zbirku dijatomeja. Rezultati istraživanja predstavljeni su 18. 10. 2019. u Interpretacijskom centru katedrale sv. Jakova „Civitas sacra“ u Šibeniku.  Projekt Dijatomeje rijeke Krke predstavlja ishodišnu ideju i začetak Hrvatske nacionalne zbirke dijatomeja.
Riječ je o kolekciji trajnih mikroskopskih preparata uzoraka dijatomeja sakupljenih na području Hrvatske, prvoj institucionalnoj zbirci alga kremenjašica u Hrvatskoj. Zbirka se nalazi u Botaničkom zavodu Biološkog odsjeka i za sada broji preko 6 000 preparata.

Osim projekta predstavljena je izložba koju posjetitelji mogu razgledati od 26. 10. u galeriji Sv. Nikole Tavelića na ulazu u Interpretacijski centar „Civitas sacra“.