Događanja na PMF-u

20.
ožujka
13:00-15:30,
Kemijski odsjek, predavaonica P1
27.
ožujka
13:00-15:00,
Kemijski odsjek, predavaonica P1

Opće obavijesti

Poziv na prijave za 8. Simpozij...

Ovim putem pozivamo sve doktorande da se prijave na 8. Simpozij studenata doktorskih studija Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (8. SSDS). Simpozij će se održati od 26. do 27. travnja 2024. godine na Kemijskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu (Horvatovac 102a).

Registracije su službeno otvorene, a rok za prijavu sažetaka je 16. veljače 2024. godine, putem službene web stranice Simpozija. Podsjećamo da za sudjelovanje na Simpoziju nema kotizacije.

Detalje u vezi Simpozija možete naći ovdje.

Autor: Aleksandra Maršavelski

OBAVIJESTI ZA STUDENTE

BUS 2024 – Budućnost ugodnog stanovanja

13. po redu SUPEUS-ova cjelodnevna stručna konferencija za studente „BUS 2024 – Budućnost ugodnog stanovanja“ održava se u subotu, 16.3.2024. na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu u Velikoj predavaoni s početkom u 10:00 sati.

Svake godine predavanja su povezana s aktualnostima u području energetske učinkovitosti, obnovljivih izvora energije i održive gradnje. Na ovogodišnjoj konferenciji pod temom „ EcoConnect: U korak s energijom i inovacijama “, profesori i stručnjaci će približiti teme obnovljivih izvora energije, otpada kao resursa u energetskoj tranziciji, proizvodnje vodika i njegovog mjesta u zgradarstvu te projektiranja s naglaskom na energetskoj učinkovitosti na primjeru Campusa Rimac. Tijekom jednodnevnog seminara svi sudionici dobit će najrelevantnije informacije u području energetike i energetske učinkovitosti s interdisciplinarnim pogledom na probleme, rješenja i mogućnosti. U programu se nalazi deset predavanja i panel rasprava, a točna agenda nalazi se u privitku. Na prethodnih dvanaest BUS-eva, ukupno je sudjelovalo preko 2500 studenata i 105 predavača, isključivo vrhunskih profesora i prepoznatih stručnjaka iz raznih tvrtki i institucija, a projekt je kao vrijedan i kvalitetan dosad prepoznalo preko 75 tvrtki.

Sve aktivnosti vezane uz projekt prati na društvenim mrežama Udruge. Više informacija o seminaru i prijave, na službenoj web stranici i službenom događaju na Facebook-u.

Vidimo se 16.3. na RGNF-u!

Autor: Aleksandra Maršavelski

Fond Nenada M. Kostića ove će godine po 23. puta nagraditi studente i njihove diplomske radove iz svih područja čiste i primijenjene kemije. Prijaviti se mogu studenti čiji su diplomski radovi obranjeni u periodu od 1. travnja 2023. – 31. ožujka 2024. godine. Rok za prijavu na natječaj je 05. travnja 2024. godine. Ovdje se mogu preuzeti tekst najtečaja i prijavni obrazac.

Autor: Aleksandra Maršavelski

Poštovani i dragi studenti,

uskoro počinje nova, 2023./2024., akademska godina. U tijeku je usklađivanje sveučilišnih i fakultetskih pravila studiranja s novim Zakonom o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti te novim Statutom Sveučilišta u Zagrebu. PMF će u ovom prijelaznom razdoblju, koliko god to bude dopušteno i moguće, primjenjivati pravila povoljnija za studente.


Svi studenti i dalje imaju obvezu završiti studij najkasnije u roku koji je dvostruko dulji od trajanja studija.

Važno je napomenuti da prema novim pravilima studenti ne gube pravo studiranja na studiju ako u prethodne dvije akademske godine nisu stekli najmanje 35 ECTS-a. To znači da takvi studenti mogu upisati novu akademsku godinu (ako time ne bi prekoračili dvostruko trajanje studija).

Studentima će biti omogućeno više od dva puta upisati isti kolegij.

Studenti će moći polagati kolegije iz ljetnog semestra za koje su ostvarili uvjete i u zimskom semestru akad. god. 2023./2024. Bez obzira koliko je puta do sada student izašao na ispit iz nekog kolegija za koji je ostvario uvjete, on može izaći na ispit u svakom ispitnom terminu do uključivo veljače 2024. 

Ponovno napominjemo da broj izlazaka na ispit iz pojedinog kolegija više nije eliminatoran, tj. u tom slučaju studenti ne gube pravo studiranja.

Studenti u redovitom statusu, koji su u prvu godinu studija prvi put upisani u akademskoj godini 2023./2024., imat će pravo najviše jednom ponavljati svaku studijsku godinu.

Molimo studente da i dalje prate objave na mrežnoj stranici na kojoj ćemo objavljivati sve važne novine.

Autor: Adriana Kenđel

Đani Škalamera sa Zavoda za organsku kemiju održat će u srijedu 21. ožujka u predavaonici P1 (prizemlje zgrade Kemije, Horvatovac 102a) s početkom u 13:15 sati kolokvij pod naslovom:

Fotokemijsko generiranje reaktivnih međuprodukata – reakcijski mehanizmi, biološka aktivnost i primjena u sintezi

U posljednjih dvadesetak godina zanimanje za kemiju kinon-metida (QM), reaktivnih međuprodukata u kemiji i fotokemiji fenola, postalo je vrlo veliko, ponajprije zato jer se prepoznao potencijal za njihovu primjenu – u organskoj sintezi, ali i u biološkim sustavima. Osim termičkim (sintetskim) metodama, QM se iz pogodnih prekursora mogu generirati i fotokemijski – u blagim uvjetima, čime se otvara mogućnost njihovog generiranja u živim stanicama i potencijalna primjena npr. za liječenje karcinoma (fotokemoterapija). Optimizacija strukture QM, a time i njihove reaktivnosti zahtijeva poznavanje mehanizama reakcija kojima nastaju iz pogodnih prekursora i reakcija u kojima sudjeluju. Tako su na temelju ranijih istraživanja osmišljene i pripravljene nove serije spojeva koje reakcijama fotodehidratacije, odnosno fotodeaminacije daju QM boljih svojstava. Mehanizmi nastanka QM u fotokemijskim reakcijama proučavani su preparativnim fotokemijskim eksperimentima, praćenjem kinetike nastanka fotoprodukata, UV-vis i fluorescencijskom spektroskopijom te laserskom pulsnom fotolizom. Za seriju Mannichovih derivata p-krezola istražena je i fotokemijska reaktivnost u supramolekulskim sustavima (kukurbit[n]urili). Provedena su biološka ispitivanja fotokemijski generiranih QM te je utvrđeno da u antracenskoj seriji spojeva dolazi do značajnog povećanja antiproliferativne aktivnosti uslijed fotogeneriranja QM. U detaljnijim studijama utvrđeno je da najjednostavniji antracenski derivat pokazuje selektivnost prema matičnim tumorskim stanicama. S obzirom na raspodjelu spoja unutar stanice (iz fluorescencijske mikroskopije), upotpunjeni su i zaključci o vjerojatnom mehanizmu djelovanja.

Drugi dio istraživanja tekao je u smjeru razvoja fotouklonjivih zaštitnih skupina s primjenom u organskoj sintezi. Za uklanjanje takve zaštitne skupine, fotoni su jedini potrebni "reagens" pa su uvjeti uklanjanja iznimno blagi. Razvijena je nova fotouklonjiva zaštitna skupina za alkohole i karboksilne kiseline, koja ima bolja svojstva od zaštitnih skupina tog tipa do sad opisanih u literaturi.

Autor: Vladimir Stilinović
Popis obavijesti

Broj posjeta:
2326781