Geofizički zavod Andrije Mohorovičića pri Geofizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu 1. prosinca 2021. navršava 160 godina svog postojanja. Iz malenog opservatorija s jednom meteorološkom postajom na zagrebačkom Griču izrastao je u ustanovu koja se bavi znanstvenim i stručnim radom u području meteorologije i klimatologije, fizičke oceanografije, seizmologije te geomagnetizma i aeronomije. To je jedina ustanova koja provodi visokoškolsko obrazovanje u području geofizike i to na sve tri sveučilišne razine – školujući tako meteorologe, oceanografe i seizmologe.

Sve je započelo prvim mjerenjem obavljenim 1. prosinca 1861. godine na meteorološkoj postaji Opservatorija Kraljevske velike realke na Griču što je bila dužnost Ivana Stožira, profesora fizike sljedećih 30 godina. Njega je naslijedio Andrija Mohorovičić koji je u svom 29-godišnjem radu unaprijedio opservatorij u suvremeni samostalni Geofizički zavod koji upravlja meteorološkom mrežom postaja u Hrvatskoj i Slavoniji, poboljšao službu točnog vremena, uspostavio seizmološku postaju i opažačku mrežu te uveo mjerenja Zemljinog magnetskog polja. Za njegova upravljanja započela su znanstvena istraživanja u ovim disciplinama i nastava iz geofizike na Sveučilišta u Zagrebu. Kroz godine koje su uslijedile djelatnost se proširila i na fizičku oceanografiju uspostavom mareografske postaje u Bakru gdje se i danas mjeri visina morske razine. Godine 1947. osnovan je Prirodoslovno-matematički fakultet i prvi diplomski studij geofizike s meteorologijom. Iste godine dio djelatnika i resursa izdvojeni su u ustanovu danas poznatu kao Državni hidrometeorološki zavod. Geofizički zavod postaje i formalno dio PMF-a 1951. godine, a danas zajedno sa Seizmološkom službom, koja se izdvojila iz Zavoda 1985. godine, čini Geofizički odsjek PMF-a.

U posljednjih deset godina znanstvenici sa Zavoda objavili su više od 190 znanstvenih radova u međunarodnim časopisima, nerijetko i u onima vrhunskima, koji su citirani više od 1900 puta. Kroz mnoge nacionalne i međunarodne projekte, najčešće istraživani procesi i pojave vezani su uz područje Hrvatske i njene okolice, kao što su bura, meteotsunamiji, morske struje i druga gibanja u moru, građa Zemljine unutrašnjosti te potresi, njihovi uzroci i posljedice, ali i fizikalni procesi općenito kao što je međudjelovanje Sunca sa Zemljinim magnetskim poljem i ionosferom. S godinama se sve intenzivnije proučavaju klimatske promjene i njihov utjecaj na ekstremne vremenske pojave, na razinu mora, na poljoprivredu – posebno vinogradarstvo, ali i na urbana područja. Godine 2012. godine osnovan je Geomagnetski opservatorij Lonjsko polje. U posljednjih nekoliko godina započela su istraživanja u području fizičke limnologije – discipline koja se bavi proučavanjem fizikalnih procesa i pojava u jezerima. Međunarodni znanstveni časopis Geofizika s potpuno otvorenim pristupom, koji Zavod izdaje od 1984. godine, uvršten je 2007. god. u bibliografsku bazu WoS Core Collection, a od 2018. god. i u renomiranu bazu Current Content Connect, a dvogodišnji čimbenik odjeka (IF) za 2020. godinu mu je 1.636 (Q3), s trendom rasta. Djelatnici Zavoda sudjelovali su u izradi ili samostalno izradili brojne stručne studije, uglavnom u području zaštite okoliša.

Geofizički zavod Andrije Mohorovičića temeljna je geofizička institucija u Hrvatskoj, koja stalno radi na unapređenju kvalitete znanstvenog, nastavnog i stručnog rada, a godišnje u prosjeku iznjedri 13 prvostupnika geofizike, 11 novih geofizičara, magistara fizike-geofizike, te tri doktora znanosti. No postoji i kapacitet i potreba za više!

Za više informacija pogledajte poveznicu!

Autor: Iva Dasović
Popis obavijesti