Seminari i poslijediplomski kolokviji

Na Geofizičkom odsjeku PMF-a u Zagrebu u okviru predavanja izlažu se rezultati pojedinačnih ili grupnih znanstveno-istraživačkih radova iz šireg područja geofizike (meteorologija, primjenjena meteorologija, fizička oceanografija, oceanologija, seizmologija, fizika unutrašnjosti Zemlje, geologija, vulkanologija, primjenjena geofizika, ...), kao i svih ostalih istraživanja koja se oslanjaju na pojave koje proučavaju geofizičari.

Studenti poslijediplomskog doktorskog studija fizike, smjer: geofizika, obavezni su javno obraniti temu svoje radnje, kao i održati predavanja u sklopu obaveznih kolegija doktorskog studija, a kako je definirano izvedbenim planom i programom.

Seminari se održavaju srijedom u 13:15 sati u predavaoni br. 2 Geofizičkog odsjeka PMF-a (Horvatovac 95, Zagreb). Predavačima stoje na raspolaganju LCD projektor, grafoskop i diaprojektor.

Poslijediplomski kolokviji su prvenstveno namijenjeni poslijediplomandima, njemu nisu obvezni prisustvovati studenti 3. godine preddiplomskog studija, ali su dobro došli. Pozivaju se i svi ostali zainteresirani.

Molimo zainteresirane koji imaju u pripremi gradivo za predavanje da jave izv. prof. dr. sc. Maji Telišman Prtenjak e-mailom naslov predavanja i najpovoljnije vrijeme za održavanje predavanja.

 

Prijenos seminara uživo

Želite li pratiti Geofizički seminar, a niste u mogućnosti doći na Geofizički odsjek, možete prijenos uživo, kao i njegovu snimku pogledati, na Youtubeovom kanalu Geofizičkog odsjeka PMF-a

 

Snimke seminara

Pojedini seminari prenošeni su uživo, ali se ne nalaze na Youtubeovom kanalu. Njihove snimke možete pogledati preko poveznica s desne strane.


Dana 31.05.2017. (srijeda) u 13:15 h održat će se na Geofizičkom odsjeku PMF-a

(predavaona P2) sljedeće izlaganje:
Doc. dr. sc. Maja Telišman Prtenjak, izv. prof. dr. sc. Marko Karoglan & VITCLIC suradnici
(PMF, AF, Sveučilište u Zagrebu)
VITCLIC projekt
Pozivaju se studenti, apsolventi i svi zainteresirani da prisustvuju predavanju, koje će se održati u predavaoni P2 Geofizičkog odsjeka PMF-a, Horvatovac 95, Zagreb.

Brojna klimatološka istraživanja pokazuju da će se ekstremne vrijednosti temperature i oborine iznad Europe intenzivirati u budućoj klimi. Spomenute promjene temperature i oborine (a onda često i duboke konvekcije) imaju velik utjecaj na vinogradarstvo (i voćarstvo), odnosno na njihove fenološke karakteristike, s obzirom da od svih živih organizama biljke prve reagiraju na promjenu prizemne temperature. Promjena temperature uslijed klimatskih promjena utjecat će: (i) različito na razvojne faze vinove loze u pojedinim vinorodnim područjima diljem Hrvatske (tj. njihove fenološke karakteristike) te (ii) različito na različite sorte. Istovremeno povećanje temperature mijenja raspodjelu konvektivne aktivnosti (oluje) time i pojavu tuče koje su procijenjene kao drugi najveći uzrok materijalnih šteta u Hrvatskoj. Ujedno je uočen i trend povećanja prosječnog trajanja padanja tuče na temelju postojećih mjerenja dobivenih u kopnenom dijelu Hrvatske.
Na temelju dosadašnjih meteoroloških podataka i arhivske građe analizirat će se sadašnje stanje te uspostaviti sustav praćenja ključnih fenoloških faza vinove loze uslijed klimatskih promjena. Namjera je povezati dozrijevanje i kakvoću grožđa s agroklimatskim indeksima te odrediti povezanost parametara tuče sa stupnjem oštećenja vinove loze. Svrha je također omogućiti podrobniju agronomsku i gospodarsku evaluaciju hrvatskih autohtonih sorata vinove loze u sadašnjoj i budućoj klimi. Ujedno će se odrediti (pomoću agroklimatskih indeksa) promjene u budućoj klimi. Pri tome će se ispitivati uspješnost pojedinih ampelotehničkih mjera kako bi se bolje procijenila učinkovitost zahvata u cilju adaptacije vinogradarske tehnologije na klimatske promjene.
 

Autor: Maja Telišman-Prtenjak
Popis obavijesti

SEMINARI

Arhiva do 2013