Časopis Geofizika

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

Strukovne udruge


Broj posjeta:
529166

 

 


U sklopu doktorskog studija Geofizike u petak, 17. lipnja 2022., s početkom u 15:15, održati doktorandica Sara Ivasić, s Geofizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Tema predavanja je: Daljinski utjecaji na klimatsku varijabilnost područja sjevernog Atlantika i Europe

Predavanje će se održati u predavaoni P2, a bit će ga moguće pratiti i on-line putem zoom poveznice https://zoom.us/j/97791748479?pwd=aDFJTmtxVkhYaGExOWRnejNjbWVzZz09
Meeting ID: 977 9174 8479
Passcode: 567484

 

Naslov predavanja:
Daljinski utjecaji na klimatsku varijabilnost područja sjevernog Atlantika i Europe

Sažetak
Na području sjevernog Atlantika i Europe izražen je problem ograničene prediktabilnosti sezonske atmosferske cirkulacije. Istraživanje predstavljeno u doktorskom seminaru provedeno je s ciljem potpunijeg objašnjenja fizikalnih mehanizama daljinskih utjecaja koji mogu pridonijeti poboljšanju te prediktabilnosti. U seminaru će se prikazati rezultati istraživanja daljinskih utjecaja na klimatsku varijabilnost i prediktabilnost na promatranom području. Korišteni su izmjereni podaci, reanalize i simulacije modelom opće cirkulacije atmosfere Međunarodnog centra za teorijsku fiziku (ICTP AGCM). Rezultati pokazuju kako je daljinska veza između El Niño-Južne Oscilacije (ENSO) prema područja sjevernog Atlantika i Europe oslabila nakon 1970.-ih godina. Također se promijenio prostorni odziv, od polja nalik na Sjevernoatlantsku oscilaciju do polja čije vrijednosti nisu statistički značajne. Rezultati istraživanja su pokazali da je do ove promjene došlo uslijed promjena koncentracije morskog leda i klimatoloških vrijednosti površinske temperature mora. Simulacije modelom ICTP AGCM su pokazale kako povećanje površinskih temperatura mora u Atlantiku i Arktiku doprinose slabljenu utjecaja ENSO-a na područje sjevernog Atlantika i Europe. Pomoću ansambla simulacija modelom ICTP AGCM promatran je i utjecaj prinudnog djelovanja površinskih temperatura mora u odabranim oceanima na varijabilnost i prediktabilne komponente atmosferske cirkulacije na području sjevernog Atlantika i Europe u kasnoj zimskoj sezoni. Za procjenu signala i šuma te omjera tih dviju varijabli korištena je i metoda optimalnih polja koja za ulazna polja koristi empirijske ortogonalne funkcije (EOF), a zatim traži prostornu konfiguraciju polja i vremenske nizove kod kojih je omjer signala i šuma maksimalan. Prinudno djelovanje površinskih temperatura mora u tropskom Pacifiku, te u tropskim zonama ostalih oceana djeluje u smjeru povećanja potencijalne prediktabilnosti zimske atmosferske cirkulacije na području sjevernog Atlantika i Europe. Forsirani signal se odražava u prvom polju EOF-a srednjaka ansambla te polju koje ima maksimalni omjer signala i šuma. 

Autor: Josip Stipčević
Popis obavijesti

POVEZNICE