Broj posjeta:
154990

petak, 30. studenoga 2018. godine u 15,00 sati u dvorani BO1 Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, Rooseveltov trg 6, Zagreb

SERGEY TITOV – OBRANA DOKTORSKOG RADA

Naslov: Faunistic, taxonomic and biogeographical features of superfamily Noctuoidea (Insecta, Lepidoptera) in North-Eastern Kazakhstan (Pavlodar region)

Faunističke, taksonomske i biogeografske značajke nadporodice Noctuoidea (Insecta, Lepidoptera) u sjeveroistočnom Kazahstanu (Pavlodarska oblast)

Povjerenstvo za obranu:

izv. prof. dr. sc. Sanja Gottstein, PMF Zagreb

doc. dr. sc. Milivoj Franjević, Šumarski fakultet Zagreb

prof. dr. sc. Suvad Lelo, Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Sarajevu

zamjena: izv. prof. dr. sc. Ivana Maguire, PMF Zagreb

Mentor: prof. dr. sc. Mladen Kučinić, PMF Zagreb

Ovaj doktorski rad je usmjeren na obradu 3 porodica iz nadporodice Noctuoidea, skupine Macroherocera, u cilju utvrđenja faunističkih, taksonomskih i biogeografskih značajki. U pavlodarskoj regiji (sjeveroistočni Kazahstan) utvrđeno je 485 vrsta. Fauna Noctuoidea pavlodarske regije ima sličnu rasprostranjenost u različitim geomorfološkim područjima regije. Na zapadnoj sibirskoj ravnici zabilježeno je 394 vrste (81,23%), a u kazahstanskom visočju 366 vrsta (75,46%). U fauni Noctuoidea pavlodarskog područja, većina vrsta je mezofilna (159 vrsta, 32,78%) i kserofilna (125 vrsta, 25,77%). Usporedba sastava faune Noctuoidea u Hrvatskoj i Pavlodarskoj regiji pokazala je da sličnost faune od 9.15% između tih dvaju područja.

Autor: Admin 2 dekanat