Puno ime projekta: Poboljšanje stupnja očuvanosti ciljnih vrsta i tipova staništa Natura 2000 vrste kroz poboljšanje riječne povezanosti
Trajanje: 01. 09. 2023. – 31. 08. 2028.
Vrijednost projekta: 4.736.406 EUR
Izvor financiranja: EU sufinanciranje: 3.552.302,00 €
FZOEU sufinanciranje: 344.929,43 €
Nositelj projekta: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Partneri projekta: Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatske vode, Javna ustanova More i krš
Broj projekta: LIFE22-NAT-HR-Improve River LIFE/101114250
Sažetak:
Projekt su osmislili i pripremili stručnjaci Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja zajedno s partnerima iz Hrvatskih voda, Javne ustanove Krš i more te zagrebačkog PMF-a. Te četiri institucije će i provoditi projekt, s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja kao vodećim partnerom.
Glavni cilj projekta je očuvanje i poboljšanje stanja populacije mekousne, endemske vrste pastrve koja je jedinstvena u svijetu, a nastanjuje tek nekoliko vodotoka jadranskog slijeva u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. Mekousna je danas ugrožena vrsta, te je u nekim ranije nastanjivanim rijekama već izumrla. Aktivnosti projekta usmjerene su na obnovu staništa i populacija mekousne u rijekama Jadro i Vrljika koje su jedno od zadnjih preostalih staništa ove vrste. Glavni fokus je na osiguravanju longitudinalne (uzdužne) povezanosti riječnih ekosustava kroz uklanjanje umjetnih pregrada ili osiguravanje njihove prohodnosti za neometano nizvodno i uzvodno kretanje ribljih vrsta.
Također, kroz projekt će se izraditi katastar umjetnih pregrada na vodotocima u Hrvatskoj te će se identificirati one koje imaju najznačajniji negativan utjecaj na prirodu, a rezultat će biti lista prioritetnih lokacija za obnovu uklanjanjem ili osiguravanjem prohodnosti različitim prilagodbama. Planiran je i prijenos iskustava i znanja prikupljenih kroz projekt kolegama iz susjednih država, osobito Bosne i Hercegovine kako bi se stvorili dodatni kapaciteti u slijevu Neretve za očuvanje mekousne kao endema ovog područja.
Provedba ovog projekta predstavljat će doprinos RH Strategiji EU za bioraznolikost i cilju da se do 2030. godine osigura najmanje 25 000 km rijeka ponovno slobodnog toka.
Korisne poveznice:
Platforma za lociranje umjetnih prepreka na vodotocima
Institucije od važnosti za projekt
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost
Institut za vode Josip Juraj Strossmayer
Nacionalni park Plitvička jezera
Hrvatski športsko ribolovni savez
Lokalna akcijska grupa “ADRION”
Lokalna akcijska grupa Cetinska Krajina
Pratite nas