Prema podacima Eurostata u Europskoj uniji svake se godine više od 4 milijuna ljudi podvrgne operaciji očne mrene, čije je liječenje zahvaljujući radu i međunarodnoj suradnji znanstvenika financiranoj EU sredstvima veoma napredovalo posljednjih godina.
Dr. José Manuel González-Méijome, osnivač i koordinator Istraživačkog laboratorija za kliničku i eksperimentalnu optometriju na Sveučilištu Minho u Bragi, Portugal, koordinira jednu takvu istraživačku inicijativu sastavljenu od međunarodno prepoznatog tima stručnjaka – četverogodišnji projekt koji financira EU pod nazivom OBERON i koji će završiti 2025. godine.
Kombinirajući optiku i biomehaniku, razvijaju najsuvremenije računalne modele oka koji će pomoći da kirurgija oka bude sigurnija i preciznija.
Dio važnog napretka u kirurgiji oka dolazi od primjene matematičke preciznosti na biološki i fiziološki rad oka.
Od 2014. do 2017., profesor Hrvoje Šikić, vodio je istraživački projekt pod nazivom MoLeGro koji je financirala EU, a kroz koji je razvijena prvi svjetski matematički model rasta očne leće. Uspješno spajanje matematičke teorije s biološkim uvidima omogućilo je dekodiranje složene biologije razvoja očne leće.
Na projektu je surađivao s dr. Stevenom Bassnettom, američkim biologom te poznatim liderom u području biologije stanica leće.
Zajednički pothvat stvorio je prvi matematički model rasta leće koji pokazuje kako se stanice u očnoj leći mijenjaju tijekom vremena, kako se leća razvija tijekom čovjekova života.
Nalazi Šikićevog tima bili su od iznimne pomoći u usmjeravanju tehnika operacije mrene.
Zajedno s Bassnettom, Šikić sada proučava jedan od iznenađujućih aspekata njihovog istraživanja: zašto se čini da je očna leća otporna na rak.
Članak o projektu MoLeGro profesora Šikića i o projektu OBERON koji se temelji, između ostalog, na radu profesora Šikića objavljen je na portalu Europske komisije - Horizon The EU Research & Innovation Magazine. Možete ga pročitati ovdje.