Matematički odsjek PMF-a je tijekom 2024. Godine u suradnji s Uprise d.o.o. (https://www.uprise.hr/) provodio project Alat visokih performansi za analizu osjetljivosti elektroenergetskih sustava uz potporu Inovacijskih vaučera za MSP-ove
Prijavitelj:
Uprise d.o.o.
Partner: Sveučilište u Zagrebu, Prirodoslovno matematički fakultet
Trajanje projekta: 09/2024-12/2024
Vrijednost projekta: 11.764,70 EUR, od čega je 85% sufinancirano sredstvima Europski fond za regionalni razvoj
Program: Konkurentnost i Kohezija 2021. - 2027.
Nadležno tijelo: Ministarstvo gospodarstva
Opis projekta:
Alat visokih performansi za analizu osjetljivosti elektroenergetskih sustava je projekt proveden u suradnji prijavitelja, tvrtke Uprise d.o.o. i Matematičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu.
Glavni doprinos ovoga projekta bila je izrada idejnog rješenja alata koji bi u odnosu na postojeći alat koji koristi Uprise značajnije skratio vrijeme izvođenja i potrošnju memorije.
Aktivnosti su uključivale analizu postojećih algoritama i izradu i dokumentiranje idejnog rješenja funkcionirajućeg prototipa za provedbu analize osjetljivosti.
Kao glavni rezultat projekta izrađena je studija koja sadrži glavne odrednice efikasne implementacije algoritma, kao i rezultate usporednog testiranja funkcionirajućeg prototipa koji je implementiran u Octave programskom jeziku s postojećim alatom koji koristi Uprise. Rezultati koji su navedeni u Studiji pokazuju da funkcionirajući prototip višestruko nadmašuje alat koji koristi Uprise u vidu potrošnje memorije i vremena izračuna.
Ova aktivnost usklađena je s misijom i vizijom tvrtke Uprise, odnosno želje da bude protagonist inustrije 5.0. Nadalje, s obzirom na to da je riječ o softverskom rješenju koji se koristi u jednom od koraka optimizacije mreže, doprinosi tematskim prioritetnim područjima (TPP) digitalnih proizvoda i platformi, i posljedično području pametne i čiste energije (odnosno prioritetnom području S3 Energetske tehnologije, sustavi i oprema). Riječ je dakle o tehnologiji pametne elektroenergetske mreže, što je jedan od ciljeva definiranih u okviru S3 Pametne i čiste energije, a sam alat pripada i pod cilj digitalnih tehnologija u okviru istog tematskog područja.
Osiguranim sredstvima kroz ovaj projekt omogućeno je financiranje inicijalne aktivnosti za razvoj proizvoda, odnosno aktivnost analize postojećih algoritama i razvoj novih. Rezultati projekta predstavljaju kvalitetnu osnovu za daljnji razvoj i implementaciju algoritma, te zatim i samu komercijalizaciju proizvoda.