Diseminacija

Završni sastanak projekta

Iako su trajanja projekata obiju partnerskih institucija produžena, završni sastanak projekta NanoPhyto održao se prema ranije dogovorenom datumu 7. rujna 2023 u hibridnom obliku u Ljubljani na NIBu. Nakon sastanka je priređen radni ručak i obilazak novih prostora  za dio hrvatskog tima koji je fizički bio prisutan na sastanku (Marina Drčelić, Martin Jagunić, Martina Šeruga Musić i Dijana Škorić).

Od 30.1. do 4.2.2023. Dijana Škorić usavršavala se na Nacionalnom inštitutu za biologijo (NIB) u Ljubljani u sklopu suradnje na projektu. U jednotjednom boravku je u sklopu radionica analizirala viruse iz uzoraka vode  prikupljene na terenima u drugoj projektnoj godini (2022.) s dvije lokacije predviđene u projektu NanoPhyto. Također je analizirala dio podataka iz Illumina resekvenciranja viroma rajčica iz Hrvatske i uspoređivala podatke dobivene različitim postupcima koje pri analizi koriste partneri iz Slovenije.

 

Na povratku iz Bleda sa 1st Slovenian Microbiome Symposium u Zagreb (25.11.2022.) iskoristili smo priliku svratiti na Nacionalni institut za biologiju u Ljubljani. Održali smo hibridni radni sastanak tako da su mogli prisustvovati i članovi istraživačkih grupa koji fizički nisu bili na lokaciji. Raspravili smo o dosadašnjim rezultatima na projektu i planovima za naredno razdoblje koje je ujedno i zadnja projektna godina. Između ostaloga, dogovorena su sudjelovanja na međunarodnim konferencijama tijekom 2023., radionice i priprema zajedničkih znanstvenih radova.

Dana 13. Travnja 2022. održan je prvi sastanak suradnika projekta NanoPhyto u drugoj projektnoj godini. Članovi iz obje zemlje izvjestili su o napredku u istraživanju, razvoju metodologije I publiciranju radova u područjima istraživanja virusa, fitoplazmi i visokoprotočnom sekvenciranju. Poslijedoktorandica Dorotea Grbin ovim putem je I službeno upoznala sve suradnike. I ovaj puta je sastanak održan u potpunosti online. Sljedeći sastanak predviđen je za šest mjesec.

Dijana Škorić (glavni istraživač) i Dorotea Grbin (poslijedoktorandica) pohađale su personalizirane radionice za analizu HTS-podataka te pripremu i obradu uzoraka vode visokoprotočnim sekvenciranjem u suradničkoj ustanovi NIB u Ljubljani tijekom zadnjeg tjedna lipnja i prvog tjedna srpnja 2022. S velikim zadovoljstvom razmijenili smo iskustva i naučili nove tajne zanata od slovenskih partnera. Veselimo se daljoj suradnji u stvarnome i on-line okruženju.

 

Članovi hrvatskog i slovenskog istraživačkog tima sastali su se 7. srpnja 2022. s uzgajivačima rajčica (OPG Čajkulić) u Sedlarici kraj Pitomače. Pri obilasku terena uzeti su simptomatični uzorci rajčica i drugog povrća koje se tamo uzgaja. Za vrijeme zajedničkog radnog ručka u obližnjem selu Otrovancu raspravljao se o fitosanitarnim problemima ove sezone i planovima za dalju suradnju.

  

Održano predavanje 

U okviru suradnje na projektima, uključujući i projekt NanoPhyto član istraživačkog tima iz Slovenije, dr.sc. Denis Kutnjak iz Nacionalnog Instituta za biologiju (NIB, Ljubljana) dana 1. prosinca 2021. održao je predavanje na Biološkom odsjeku PMF-a, Rooseveltov trg 6, predavaona BO1, s početkom u 11 sati. pod naslovom „Environmental virology and wastewater epidemiology: from plant viruses to SARS-CoV-2“.
Nakon predavanja i diskusije održan je i neformalni radni sastanak hrvatskog istraživačkog tima s dr. sc. Denisom Kutnjakom i dr. sc. Katarinom Bačnik (NIB, Ljubljana).

 

Završni radni sastanak 1. projektne godine i 3. projektna radionica

U Ljubljani je 16. 09. 2021. u prostorima Nacionalnog inštituta za biologijo (NIB) održan prvi fizički projektni sastanak koji je ujedno bio završni za prvu projektnu godinu. U razdoblju od 11 do 12h održan je hibridni fizičko-virtualni sastanak sudionika projekta u kojem su D. Škorić, M. Šeruga Musić i M. Drčelić sudjelovale online iako fizički prisutne u seminarskoj sobi NIB-a u Ljubljani, a ostali sudionici projekta bili su nazočni na sastanku online. Nakon zajedničkog ručka projektnih sudionika, održane su paralelno radionice za pripremu uzoraka vode za visokoprotočno sekvenciranje viroma i za anotaciju fitoplazmatskih genoma. Dogovoreno je i dalje intenzivno razmjenjivanje ideja, protokola i rezultata te okvirno i mogućnost fizičkih posjeta radi zajedničkih laboratorijskih analiza u drugoj projektnoj godini.

 

Radni sastanak s 2. projektnom radionicom

Drugi radni sastanak održan je 08. 04. 2021. na platformi GoTo Meetings od 16-18:15 h u organizaciji slovenskih partnera. U prvom dijelu u trajanju od oko 45 min bili su prisutni  sudionici projekta, predstavnici sufinancijera BIA i slovenskog ministarstva koje ujedno i prati projektne aktivnosti čiji napredak i tijek je raspravljan. Radionica u nastavku je bila posvećena inovativnom pristupu analize slika putem strojnog učenja potencijalno primjenjive u analizi simptoma (Prof. T. Curk), i istraživanjima fitoplazmatskih genoma u kojem je iskustva hrvatskih partnera predstavila izv. prof. dr. sc. Martina Šeruga Musić, a slovenski partneri izložili su rezultate dosadašnjih istraživanja fitoplazmi na lijeskama.

Sastanak kojim je započeo projekt održan je zbog pandemije COVID-19 i restrikcija okupljanja i putovanja na platformi Zoom 16. 10. 2020 (15:00-16:40 CET) u organizaciji slovenskog tima. Prezentirani su istraživački timovi slovenske i hrvatske strane, projektne smjernice te je dogovoren raspored projektnih aktivnosti. Dogovoreno je da se projektni akronim preuzme od hrvatskog tima (NanoPhyto). Slovenski tim je konstruirao dva rješenja za logotip između kojih je u kasnijem online glasanju većinom glasova odabran logotip projekta.

Slika (screenshot) sudionika sastanka.

Radni sastanak s 1. projketnom radionicom

Prvi radni sastanak održan je 08. 12. 2020. na platformi GoTo Meetings od 14-17h u organizaciji slovenskog tima. U prvom dijelu u trajanju od oko 45 min bili su prisutni svi sudionici projekta, ali i predstavnica slovenskog ministarstva zaduženog za praćenje slovenskog projekta. Radionica u nastavku je bila posvećena selekciji simptomatičnih biljaka, načinima uzorkovanja rajčica, divljih biljaka i vode, te protokolima za pripremu uzoraka za različite analize, uključujući sekvenciranje, te načinima sekvenciranja. Dogovoren je i okvir za sljedeći radni sastanak s radionicom.

Slika (screenshot) sudionika Radnog sastanka s 1. projektnom radionicom