Diseminacija

Kamo ćeš? Na faks

U sklopu projekta „Kamo ćeš? Na faks, u organizaciji udruge ZEPS (Znanstveno edukacijski programi za srednjoškolce, neprofitna udruga za popularizaciju znanosti te razvoj i promicanje obrazovanja), 28.11.2024. godine održan je prvi susret sa učenicama zagrebačkih srednjih škola (XV. I XVIII. gimnazija) koje su pokazale interes za znanstveno-istraživački rad u području prirodnih znanosti, polje biologija. 
Ideja i cilj ovoga projekta bio je povezati učenike srednjih škola s nastavnicima sa Sveučilišta u Zagrebu kako bismo ih uključili u svoje istraživačke projekte. Ovakvim pristupom, učenici se upoznaju s vještinama rada u znanstveno-istraživačkom okruženju kako bi dobili jasniju sliku o tome je li to područje nešto čime bi se oni željeli baviti u budućnosti.
Učenice su se upoznale s povremenim tekućicama i vodenim svijetom makrobeskralješnjaka koji ih naseljavaju. Kao početnu aktivnost, izv. prof. Andreja Brigić (Sveučilište u Zagrebu, PMF, biološki odsjek) voditeljica HRZZ-ovog uspostavnog istraživačkog projekta (DinDRY, UIP-2020-02-5385) i njezina suradnica doc. dr. sc. Marina Vilenica (Sveučilište u Zagrebu, Učiteljski fakultet), održale su radionicu pod nazivom „Mogu li vodeni kukci živjeti u mediteranskim povremenim tekućicama?“. Učenicama je održano uvodno predavanje pod nazivom „Povremene tekućice – izazov budućnosti za životinje i znanstvenike“. Nakon predavanja, učenice su se uz pomoć voditeljica upoznale s organizmima prikupljenima u sklopu projekta DinDRY, morfologijom ličinki i adultnih jedinki, ključevima za određivanje vrsta, te su se i same okušale u njihovu razvrstavanju do više taksonomske razine. 

Dan i noć na PMF-u

Postdoktorandica Zuzana Redžović održala je zanimljivu radionicu u sklopu manifestacije "Dan i noć na PMF-u" 10.5.2024.
Na radionici je predstavila model povremenih tekućica te podijelila svoje znanje o životinjama koje ih nastanjuju.
Djeca i roditelji su kroz radionicu naučili o bioraznolikosti i važnosti ovih ekosustava.

8. Simpozij studenata doktorskih studija Prirodoslovno-matematičkog fakulteta

Članice DinDRY tima Zuzana Redžović i Lea Ružanović sudjelovale su na 8. Simpoziju studenata doktorskih studija Prirodoslovno-matematičkog fakulteta održanog 26.4.-27.4.2024. Lea je usmenim izlaganjem pod nazivom "Should I stay or should I go? The use of newly formed intermittent river habitats by terrestrial invertebrates" predstavila rezultate dijela istraživanja DinDRY projekta, dok je Zuzana sudjelovala u organizaciji simpozija.

Festival znanosti

Članovi DinDRY tima sudjelovali su na Festivalu znanosti održanom 25.4.2024. u Tehničkom muzeju Nikola Tesla. Održali su radionicu za djecu pod nazivom: "Škola prilagodbi: Beskralješnjaci u ekstremnim staništima". Kroz radionicu, učenici su učili o vrstama beskralješnjaka koje nastanjuju kopnena i vodena staništa povremenih tekućica te kako su one prilagođene na izazove poput presušivanja i naglog povratka toka vode. Na radionici su se zabavila djeca, a i članovi tima izrađujući kućice tulara, gledajući životinje pod lupom i uspoređujući ljudske izume s prilagodbama beskralježnjaka!

Terenska nastava za studente Sveučilišta Queen Mary University of London

Članovi našeg tima Fran Rebrina i Zuzana Redžović sudjelovali su u provođenju terenske nastave za studente preddiplomskog studija biologije sa Sveučilišta Queen Mary University of London. Održali su terensku vježbu „Koncept ekotona“ (osmislila izv. prof. dr. sc. Andreja Brigić) na rijeci Krčić i u Ekološkoj stanici Vrlika, tijekom koje su studenti naučili o riparijskom staništu povremenih tekućica kao ekotonu između akvatičkog i terestričkog staništa te koje sve kopnene organizme možemo u njoj pronaći.

DinDRY tim sudjelovao je na Međunarodnom znanstveno-stručnom skupu pod nazivom "Važnost zaštićenih područja za očuvanje prirodnih i kulturnih vrijednosti i održivi razvoj lokalne zajednice". Manifestacija se održala 18. i 19. listopada u Šibeniku. Andreja Brigić, Fran Rebrina, Marina Vilenica i Lea Ružanović predstavili su DinDRY project s tri predavanja i posterom na temu riparijskih staništa, pauka, vretenaca i ravnokrilaca u povremenim tekućicama Šibensko-kninske županije. Konferencija nam je pružila priliku čuti o istraživanjima koja se provode na ovom području, kao i istražiti Šibenik i upoznati druge znanstvenike. Uživali smo i nadamo se vratiti uskoro na sljedeću konferenciju!
 

SEFS13

Oduševljeni smo što možemo podijeliti uzbudljive vijesti o našoj doktorandici, Lei, koja je nedavno sudjelovala na 13. simpoziju Symposium for European Freshwater Sciences (SEFS13) u gradu Newcastle Upon Tyne u Engleskoj. Lea je održala usmeno izlaganje pod nazivom Terrestrial invertebrates strike back: Colonisation of the dry riverbed by air and ground. Na simpoziju je prisustvovalo preko 400 sudionika te je bilo puno prilika za druženje s drugim znanstvenicima, slušanje zanimljivih prezentacija i sudjelovanje na događanjima i izletima. Lein entuzijazam i naporan rad su se isplatili jer je primila nagradu za mlade istraživače za drugo najbolje usmeno izlaganje. Lea je presretna tim rezultatom i cijelim simpozijem. Čestitamo, Lea i pratite nas za nove uspjehe DinDRY tima!

Festival znanosti

Članovi DinDRY tima sudjelovali su na ovogodišnjem Festivalu znanosti s predavanjem i interaktivnom radionicom na temu povremenih tekućica. Festival znanosti je najveća manifestacija popularizacije znanosti u Hrvatskoj, te je ove godine bio održan od 24. do 29. travnja s temom “Priroda i društvo”. Održali smo predavanje pod naslovom "Povremene tekućice – izazov budućnosti za životinje i znanstvenike” za sve uzraste te interaktivnu radionicu za djecu "Moj dom je presušio! - Prilagodbe organizama povremenih tekućica”. U pripremi radionice sudjelovale su i Ana i Nina Randić, studentice treće godine preddiplomskog sveučilišnog studija biologije. Posjetitelji su kroz zabavne i edukativne aktivnosti dobili uvid u mehanizme presušivanja krških rijeka, kao i u životinjske vrste koje se prilagođavaju različitim fazama povremenih tekućica. Sudionici su imali priliku promatrati ove životinje pod lupom i saznati više o našem projektu te zaštiti ovih ekosustava. Cilj našeg sudjelovanja na Festivalu znanosti bio je educirati posjetitelje o važnosti očuvanja povremenih tekućica, potaknuti mlade ljude da razmišljaju o očuvanju prirode te razvijaju interes za znanstvena istraživanja. Hvala svima koji su se pridružili našem događaju i podržali naš rad.

4. Simpozij o biologiji slatkih voda (SOBS)

Članovi DinDRY tima sudjelovali su na 4. Simpoziju o biologiji slatkih voda (SOBS) s tri usmena izlaganja. Fran Rebrina je predstavio rezultate istraživanja slatkovodnih puževa pod naslovom Freshwater gastropod assemblages in Mediterranean intermittent rivers: the influence of physico-chemical water properties, a Marina Vilenica je održala prezentaciju o zajednicama vodencvijetova Mayfly assemblages in lentic phase of karst intermittent rivers in the Mediterranean. Nažalost, studentica diplomskog studija, Lana Židak, koja izrađuje diplomski rad pod mentorstvom članica DinDRY tima, zbog bolesti nije mogla sudjelovati. Umjesto nje, prezentaciju pod naslovom Spatial variabiliy of Diptera assemblages in lotic phase of karst intermittent rivers in the Mediterranean o prostornoj varijabilnosti zajednica dvokrilaca održala je Marina Vilenica.
Želimo se zahvaliti organizatorima simpozija na izvrsnom radu i želimo brz oporavak Lani!

7. simpozij studenata doktorskih studija PMF-a

Naša doktorandica Lea sudjelovala je na 7. simpoziju doktorskih studenata Prirodoslovno-matematičkog fakulteta. Predstavila je poster pod nazivom Party in the dry riverbed! How spiders use different intermittent river habitats o tome kako pauci koloniziraju kopnenu fazu povremenih tekućica. Povezala se s drugim kolegama iz različitih odsjeka i uživala slušajući njihove prezentacije.

14. Hrvatski biološki kongres

Članovi DinDRY tima sudjelovali su na 14. Hrvatskom biološkom kongresu s dvije prezentacije te jednim posterom čije teme su bile vezane za povremene tekućice dinarskog krša istraživane ovim projektom. Marina Vilenica održala je prezentaciju pod naslovom “Koliko su mediteranske povremene tekućice pogodne kao staništa vodencvjetova?”, a Lea Ružanović “Obrasci disperzije letećih beskralježnjaka u suhom riječnom koritu”. Andreja Brigić bila je prvi autor postera “Prostorno-vremenska varijabilnost okolišnih čimbenika povremenih tekućica dinarskog krša”. Osim izlaganja, s ostalim sudionicima kongresa posjetili smo NP Brijuni.
Bilo nam je odlično i zahvaljujemo se organizatorima na prekrasnom kongresu! 😊

6. EUROPSKI ODONATOLOŠKI KONGRES

Krajem lipnja 2022. godine, članica našeg istraživačkog tima, doc. dr. sc. Marina Vilenica, sudjelovala je na 6. Europskom odonatološkom kongresu u Kamniku (Slovenija) (https://ecoo2016.wordpress.com/), sa posterskom prezentacijom pod nazivom: Can Odonata promote conservation of intermittent rivers in the Mediterranean? (https://ecoo2016.files.wordpress.com/2022/06/ecoo2022_abstracts_fin_splet_wp.pdf)

6. SIMPOZIJ STUDENATA DOKTORSKIH STUDIJA PMF-a

U travnju 2022. godine, naša doktorandica, Lea Ružanović sudjelovala je na 6. Simpoziju studenata doktorskih studija PMF-a. Predstavila je preliminarne rezultate istraživanja kolonizacije suhog riječnog korita zamkama za presretanje leta koje smo proveli u srpnju 2021. godine.

 

TERENSKA NASTAVA

Fran Rebrina i Lea Ružanović održali su terensku vježbu “koncept ekotona” (koju je osmislila Andreja Brigić) studentima druge godine preddiplomskog studija Sveučilišta Queen Mary iz Londona. Terenska nastava održala se na rijeci Krčić i u Ekološkoj stanici Vrlika gdje su studenti učili o ekotonima na primjeru riparijskih staništa povremenih tekućica.

PRIPREME ZA NOĆ BIOLOGIJE

Pavel Ankon, Matej Vucić i Lea Ružanović sudjelovali su na manifestaciji Noć biologije s video lekcijom “Nestabilnost vodenih ekosustava”. Pričali su o važnosti mora i slatkih voda, o tome kako presušivanje utječe na bioraznolikost povremenih i stalnih tekućica te o prijetnjama s kojima se vodeni ekosustavi danas suočuju.
Video lekciju možete pogledati na web stranici Noći biologije.