Članovi projektnog tima Andreja Brigić, Marina Vilenica i Zuzana Redžović su zajedno sa studenticom Mihaelom Kristinom Mlinarić u razdoblju od 31. siječnja do 1. veljače 2025. godine sudjelovali na 7. slovenskom entomološkom simpoziju s međunarodnim sudjelovanjem, u gradu Izoli, Slovenija. Andreja Brigić je usmenim izlaganjem pod nazivom „Seasonal dynamics and colonization of dry riverbeds by terrestrial invertebrates in Mediterranean region“ predstavila rezultate dijela istraživanja DinDRY projekta. Marina Vilenica je posterskim priopćenjem pod nazivom „Caddisfly assemblages in karst intermittent rivers in the Mediterranean“ izvijestila o raznolikosti zajednica tulara i njihovim preferencijama staništa u u krškim povremenim rijekama, a studentica Mihaela Kristina Mlinarić imala postersko priopćenje „Extinction notice: conservation status and future prospects for Carabus clatratus auraniensis in Croatia“ kojim je ukazala na važnost obnove staništa i strategija očuvanja kako bi se spriječilo potpuno izumiranje ovog ugroženog kornjaša. Zuzana Redžović je također na simpoziju sudjelovala s posterskim priopćenjem pod nazivom „Biochemical responses of benthic macroinvertebrate species Micropterna nycterobia (Trichoptera) in an anthropogenically impacted mediterranean karst intermittent river”, u kojem je izvijestila o razinama enzimskog biomarkera u tularima, kao važnom alatu u programima biomonitoringa.
Lea se nedavno vratila s MOBDOK mobilnosti, financirane od strane Hrvatske zaklade za znanost. Od 14. siječnja do 14. veljače, determinirala je pauke na Sveučilištu Kaiserslautern-Landau (RPTU) pod mentorstvom Martina Entlinga. Pregledala je 1 588 pauka prikupljenih iz riparijskih i okolnih staništa, povremenih lokvi i suhih korita povremenih tekućica. Svaka jedinka određena je do razine porodice, roda ili vrste, ovisno o starosti i stanju uzorka, a utvrđeni su i spol i stadij razvoja. Prilikom boravka, otkrivene su nove vrste za Hrvatsku, a ukupno su zabilježene 23 porodice pauka, pri čemu većina jedinki pripada porodicama Lycosidae i Gnaphosidae.
Lea je dobila HRZZ stipendiju za istraživačku mobilnost
Doktorandica na DinDRY projektu, Lea, je prijavila projektni prijedlog na šesti ciklus natječaja „Program mobilnosti – odlazna mobilnost asistenata” (MOBDOK-2023) Hrvatske zaklade za znanost koji je prošli tjedan prihvaćen, a u sklopu projekta planira odlazak na Sveučilište Kaiserslautern-Landau (RPTU) u Njemačkoj u siječnju i veljači 2025. godine gdje će nastaviti raditi na uzorcima pauka prikupljenim u lovnim posudama na četiri istraživane povremene tekućice.
Čestitamo Lei i svim drugim dobitnicima!
Nova članica tima je doktorandica Nera Vuić
Nera je završila studij biologije u Osijeku, a njezina dosadašnja znanstvena istraživanja su prvenstveno bila usmjerena na slatkovodne ekosustave, sa znatnijim fokusom na monitoring ihtiofaune poplavnih područja i istraživanja nametničkih oblića (Nematoda) te utjecaja njihovog parazitizma na kondiciju riba kroz vrijednosti dužinsko-masenih odnosa i kondicijskih faktora.
Terensko istraživanje lentičke i suhe faze
Članovi projektnog tima Fran Rebrina, Lea Ružanović, Iva Čupić i Zuzana Redžović su tijekom srpnja proveli istraživanje lentičke i suhe faze povremenih tekućica. Na terenu im se kao gost priključio i doktorand Manuel Pinilla Rosa sa Sveučilišta u Barceloni. Na terenu su mjereni okolišni parametri, uzeti su uzorci sedimenta i tla te su postavljene živolovne zamke za faunu tla. Vodeni i kopneni beskralješnjaci su prikupljeni s ciljem mjerenja biomarkera kao pokazatelja višestrukih okolišnih stresora (presušivanja i antropogenog utjecaja) koji djeluju na organizme.
Terensko istraživanje - Prikupljanje uzoraka
Početkom travnja su članovi tima Marina Vilenica, Zuzana Redžović, Fran Rebrina i Lea Ružanović bili na terenu. Prikupljali su uzorke beskralježnjaka povremenih tekućica koje su trenutno u lotičkoj fazi.
Također su prikupili uzorke tla i vode, te izmjerili ključne okološne parametre.
Nova članica našeg projektnog tima je postdoktorandica, dr. sc. Zuzana Redžović
Njezin dosadašnji znanstveni interes uključuje proučavanje okolišnih stresora u slatkovodnim ekosustavima, posebice u ekosustavima povezanim s podzemnim vodama, na primjeru zajednica rakušaca. Također, njezino uže područje istraživanja obuhvaća bioakumulaciju metala u organizmima i fiziološke biomarkere, poput biomarkera antioksidativne obrane organizma i izloženosti ksenobioticima te energijskog naboja adenilata.
Godišnja nagrada PMF-a za istaknuti znanstveni rad
Na svečanoj sjednici Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, 6. lipnja 2023., članu našeg projektnog tima dr. sc. Franu Rebrini dodijeljena je Godišnja nagrada za istaknuti znanstveni rad zaposlenika u suradničkom zvanju poslijedoktoranda. Iskrene čestitke i puno uspjeha u daljnjem radu!


Takosnomija pauka i terenske metode istraživanja
Naša doktorandica, Lea sudjelovala je na tečaju o terenskim metodama i taksonomiji pauka organiziranom od strane CETAF-DEST-a (Distributed European School of Taxonomy) na Kreti. Tečaj su vodili dr. Maria Chatzaki, dr. Jeremy Miller, dr. Andres Rivera i dr. Iasmi Stathi. S ostalim sudionicima je učila o tehnikama prikupljanja uzoraka pauka na terenu, taksonomiji na razini porodica i vrsta te je imala priliku upoznati mnoge znanstvenike koji se bave istraživanjem pauka.
Znanstveno usavršavanje
Doktorandica Lea Ružanović posjetila je Rheinland-Pfälzische Technische Universität Kaiserslautern-Landau u Njemačkoj. Determinirala je pauke prikupljene lovnim posudama na rijeci Krčić tijekom 2021. godine s vanjskim suradnikom na projektu prof. dr. Martinom Entlingom. Također je održala predavanje na kojem je predstavila projekt DinDRY doktorandima Sveučilišta na kojem je gostovala.
Terenska istraživanja – prikupljanje uzoraka tla i abiotički čimbenici
U srpnju 2022., tijekom suhe faze, prikupili smo uzorke tla iz suhih riječnih korita te okolnih riparijskih i krških staništa na rijekama Krčić, Čikola, Guduča i Miljašić Jaruga. Uzorci će biti korišteni u analizi koncentracije teških metala, kako bismo ispitali na koji način ljudska aktivnost utječe na krhke ekosustave povremenih tekućica.
Tijekom srpnja 2022. godine, sakupili smo uređaje za mjerenje i bilježenje podataka sa četiri povremene tekućice uključene u istraživanje. Uređaji su temperaturu i vlagu zraka, temperaturu i vlažnost tla, svaka dva sata kroz cijelu godinu, od srpnja 2021. godine do srpnja 2022. godine.
ZNANSTVENO USAVRŠAVANJE
Naša doktorandica, Lea Ružanović, posjetila je Sveučilište Koblenz-Landau u Njemačkoj gdje je pohađala tečaj determinacije pauka u organizaciji profesora Martina Entlinga. Također je i determinirala pauke sakupljene tijekom prve godine provođenja projekta DinDRY.
TERENSKA ISTRAŽIVANJA – UZORKOVANJE MAKROZOBENTOSA
Unatoč vrlo hladnom i vjetrovitom vremenu, početkom ožujke 2022. godine uspješno smo uzorkovali makrozoobentos druge lotičke faze četiriju krških povremenih tekućica. Na svakoj postaji, izmjereni su i fizikalno-kemijski čimbenici vode. U kategoriji „čari terena“ reći ćemo samo da je najniža izmjerena temperatura vode iznosila je 5,9°C!!! NI nekoliko pari rukavica nije nam pomoglo😊
Većina lokacija istraživanih povremenih tekućica dinarskog krša presušila je tijekom ljeta (Slika 1). Krajem srpnja u suho riječno korito rijeke Krčić postavili smo prozorske zamke (Slika 2), pomoću kojih ćemo nastojati dobiti nove spoznaje o načinima i dinamici disperzije vodenih i kopnenih svojiti makrobeskralješnjaka u krškim ekosustavima povremenih tekućica.
Sada slijedi izolacija sakupljenog materijala...
Slika 1. Promjena u hidrološkim karakteristikama rijeke tijekom proljeća i ljeta 2021. godine.
Slika 2. Postavljanje i uzorkovanje prozorkih zamki postavljenih u suho korito rijeke Krčić tijekom srpnja 2021. godine.
Prvi terenski izlazak odrađen - prikupljanje uzoraka akvatičke i terestričke faune
Sredinom travnja vremenska prognoza nam je konačno išla u prilog, te je provedeno prvo uzorkovanje faune povremenih tekućica dinarskog krša. Tijekom uzorkovanja makrozoobentosa, izmjereni su i fizikalno-kemijski čimbenici vode, dok su uzorci vode uzeti i za analizu u laboratoriju. Postavljene su lovne posude za uzorkovanje kopnenih beskralješnjaka.