Uvod
Istraživanja novih supravodiča; željeznih pniktida, je jedno od najaktivnijih područja u modernoj fizici čvrstog stanja od otkrića ovih intrigantnih materijala 2008 godine [1]. Otkriće supravodljivosti u LaFeAsO1−xFx s temperaturom supravodljivog prijelaza Tc = 26 K dovelo je do značajnog proboja u istraživanjima visokotemperaturne supravodljivosti. Ovi materijali imaju temperature supravodljivog prijelaza do 55 K, što je najviša temperature prijelaza osim u slučaju supravodljivih kuprata [2]. Dok je otkriveno nekoliko različitih obitelji supravodiča baziranih na željezu, svi oni posjeduju mehanizam kojim se antiferomagnetsko uređenje pretvara u supravodljivo podešavanjem elektronske gustoće prilikom promjene kemijskog sastava, što je usporedivo s kupratima. Željezni pniktidi imaju elektronski aktivne FeAs ravnine s multiorbitalnim karakterom. U “1111” obitelji spojeva, dopiranjem elektronima kroz supstituciju s fluorom, antiferomagnetsko uređenje RFeAsO je potisnuto i dolazi do pojave supravodljivosti u faznom dijagramu.
Slika 1. Sruktura LaO1-xFxFeAs
Simetrija parametra uređenja i mehanizam sparivanja Cooperovih parova su jedni od najintrigantnijih problema aktualne fizike čvrstog stanja. Povijesno, NMR studije su pokazale postojanje tzv. Hebel-Slichter maksimuma vremena spin-rešetka nuklearne relaksacije i on je odigrao značajnu ulogu u uspostavljanju BCS teorije kao prvog mikroskopskog opisa konvencionalnih supravodiča. Sada vjerujemo da će pniktidi biti instrument u razumijevanju više od dvije dekade starog misterija koji leži iza visokotemperaturne supravodljivosti u kupratima. Premda nema općeg konsenzusa o nekonvencionalnoj prirodi Cooperovog sparivanja u pniktidima, nekoliko centralnih pitanja ostaje uključujući ulogu magnetizma, prirode kemijskog i strukturnog tuniranja i rezultantne simetrije sparivanja. Naša istraživanja se provode u suradnji s NMR grupom IFW Dresden (Dr. H.-J. Grafe).
Slika 2. Spin-rešetka relaksacija, (T1T)-1, jezgara 75As, 57Fe, 139La i 19F u LaO1-xFxFeAs. Sve tri jezgre pokazju isto ponašanje spin-rešetke relaksacije, što ukazuje na nepostojanje strukture u q-prostoru u dinamičkoj spinskoj susceptibilnosti, koja se mogla očekivati u prisustvu antiferomagnetskih korelacija.
Međuigra magnetizma i supravodljivosti
Centralno pitanje koje se tiče svih familija željeznih pniktida je da li se magnetizam ili spinske fluktuacije natječu sa supravodljivošću ili ju pojačavaju. Vrijeme otpuštanja spin-rešetka nuklearne relaksacije je vrlo korisna proba za detekciju magnetskih fluktuacija budući da je direktno proporcionalno dinamičnoj spinskoj susceptibilnosti ovisnoj o valnom vektoru q. Kako su NMR i NQR lokalne probe, moguće je razlikovati koegzistenciju ova dva fenomena sa scenarijem fazne separacije u kome su magnetizam i supravodljivost razvijaju zasebno u prostorno odvojenim područjima uzorka U optimalno dopiranim i predopiranim uzorcima LaFeAsO1-xFx, (T1T)-1 se smanjuje sa smanjenjem temperature. Ovo ponašanje je poznato od početka istraživanja pniktida te je uspoređeno sa pseudoprocijepom u kupratima [3, 4]. Međutim kako Knightov pomak pokazuje sličnu temperaturnu ovisnost te nije opažen maksimum pseudoprocijepa do 480 K [5, 6], scenarij sa pseudoprocijepom se ne čini vjerojatnim. Novija teorijska razmatranja sugeriraju da bi odstupanja u orbitalnoj gustoći stanja mogla biti uzrok smanjenja susceptibilnosti [7].
U poddopiranim uzorcima, 1/(T1T) se povećava na niskim temperaturama što indicira na porast antiferomagnestkih spinskih fluktuacija. Ove fluktuacije su vidljive samo u (T1T)-1 , a ne u makroskopskoj spinskoj susceptibilnosti ili u Knightovom pomaku. To je zato što (T1T)-1 ispituje susceptibilnost ovisnu o valnom vektoru, dok su makroskopska susceptibilnosti ili Knightov pomak određeni na q=0. Porast (T1T)-1 na niskim temperaturama često se opisuje s Curie-Weiss ponašanjem koje pokazuje porast spinskih fluktuacija prema Tc. Međutim u nizu studija je opažen maksimum iznad Tc koji nije konzistentan s tim modelom.
Slika 3. Knightov pomak 75As, 57Fe, 139La, i makroskopska susceptibilnost u LaO1-xFxFeAs. Pad Knightovog pomaka s temperaturom (pseudo gap), ali bez maksimuma do 500 K. Skaliranje 75As, 139La s makroskopskom susceptibilnošću.
Lokalno elektronsko uređenje
Naša istraživanja ukazuju na koegzistenciju dvije različite elektronske okoline na nanoskali u poddopiranim LaFeAsO1-xFx, te SmFeAsO1-xFx što se može opaziti kao dva maksimuma u As NQR spektru [8]. Ova istraživanja su potvrđena i od strane drugih istraživača [9, 10], dok se elektronsko porijeklo ovih maksimuma može proučavati dodatnom supstitucijom Fe sa Ru [11]. Ru mijenja težinu oba NQR maksimuma pokazujući da njihovo porijeklo nije vezano uz jezgre arsena koje su najbliži susjedi fluora. Može se pretpostaviti da supravodljive i magnetske volumne frakcije koegzistiraju na nanoskali te sistem poprima odgovarajuće osnovno stanje ovisno o omjeru intenziteta tih maksimuma. Drugo moguće objašnjenje tih maksimuma može biti orbitalno uređenje koje je vezano sa statičnim magnetizmom.
Slika 4. 75As NQR spektar od RFeAsO1-xFx (R=La,Sm). ‘‘OPT’’ i ‘‘OVD’’ se odnose na optimalno dopirane i naddopirane uzorke. Dva oblika elektronskih uređenja mogu koegzistirati na nanometarskoj skali.
Supravodljivo stanje
Izvedena su sustavna istraživanja LaFeAs1-dO0.9F0.1 [12]. Mjerenjima vremena relaksacije T1-1 u supravodljivom stanju pokazano je da nedostatak As stabilizira s+ supravodljivo stanje ili vodi do nereda vođenog promjenom u s++ supravodljivost. Iznenađujuće, T1-1 se mijenja od T3 ovisnosti koja je detektirana u čistim LaFeAsO0.9F0.1 uzorcima na T5 ovisnost u As-deficijentnim uzorcima. Ovo ponašanje isključuje mogući d-valni parametar uređenja koji bi doveo do T3 ovisnosti. Studija As deficijentnih uzoraka dala je vrijedan uvid u supravodljivi mehanizam te međuigru između magnetizma i supravodljivosti na koju se utječe pomoću stvarnih defekata na fiziku željeznih pniktida.
Slika 5. Spin-rešetka relaksacija u supravodljivom stanju LaO1-xFxFeAs.
Daljnji planovi istraživanja
Kao lokalne probe u stvarnom prostoru, NMR i NQR su naprednije tehnike za razliku od mjerenja makroskopske susceptibilnosti omogućuju mjerenje lokalnih magnetskih i/ili elektronskih okolina selektivnim pobuđenjima pojedinih atomskih jezgara. Kroz hiperfine interakcije statična i dinamična svojstva različitih materijala mogu se istraživati na mikroskopskoj skali. Stoga je NMR/NQR jedna od malobrojnih tehnika koje mogu detektirati niskoenergijska pobuđenja spinova ili naboja koja dolaze iz novih faza ili nehomogenog uređenja spinova ili naboja. NMR/NQR također omogućuje uvid u supravodljivo stanje gdje hiperfino vezanje jezgara na elektronske spinove nije zasjenjeno Meissnerovim efektom nasuprot makroskopskoj susceptibilnosti mjerenoj sa SQUID-om.
Daljnjim istraživanjima novih željeznih pniktida proučavaju se međuodnosi između supravodljivosti i magnetizma. Primijenit će se jača magnetska polja kako bi se dalje prigušila supravodljivost. Za razliku od toga, spinske fluktuacije ne ovise o polju tj. (T1T)-1 se ne bi trebao mijenjati u velikim poljima ako je ispravno Curie-Weiss ponašanje. Ako nije, to može indicirati usporavanje spinskih fluktuacija slično kao što je opaženo kod LaFeAsO1-xFx. Dalje će se istraživati porijeklo temperaturne ovisnosti lokalnog elektronskog uređenja koje je detektirano s NQR. Tražit će se dvostruki NQR maksimum u drugim pniktidima i istraživati temperaturna ovisnost. Istraživati će se utjecaj kontroliranih nečistoća kao As praznina u strukturi. U tijeku su analize uzoraka poput Ca1-xNaxFe2As2 (Tc = 34 K) i Na1-xLaxFe2As2 (Tc = 27 K) koji su elektronski dopirani izvan ravnina te slični fluorom dopiranim LaFeAsO1-xFx gdje je opažen dvostruki maksimum u NQR spektru. Istražuje se supravodljivo stanje te odnos supravodljivosti i magnetizma u tim materijalima.
Literatura
- Y. Kamihara, T. Watanabe, M. Hirano, and H. Hosono, J. Am. Chem. Soc. 130, 3296 (2008).
- Z. -A. Ren, W. Lu, J. Yang, W. Yi, X. -L. Shen, Z. -C. Li, G. -C. Che, X. -L. Dong, L. -L. Sun, F. Zhou, Z. -X. Zhao, Chin. Phys. Lett. 25, 2215 (2008).
- H.-J. Grafe, D. Paar, G. Lang, N. J. Curro, G. Behr, J. Werner, J. Hamann-Borrero, C. Hess, N. Leps, R. Klingeler, B. Büchner, Phys. Rev. Lett. 101, 047003 (2008).
- Y. Nakai, K. Ishida, Y. Kamihara, M. Hirano, H. Hosono, Journal of the Physical Society of Japan 77, 073701 (2008).
- J. Grafe, G. Lang, F. Hammerath, D. Paar, K. Manthey, K. Koch, H. Rosner, N. J. Curro, G. Behr, J. Werner, N. Leps, R. Klingeler, B. Büchner, New J. Phys. 11, 035002 (2009).
- D. Paar, H.-J. Grafe, G. Lang, F. Hammerath, K. Manthey, G. Behr, J. Werner, B. Büchner, Physica C 470, 468 (2010).
- S. L. Skornyakov, A. A. Katanin, V. I. Anisimov, Phys. Rev. Lett. 106, 047007 (2011).
- G. Lang, H.-J. Grafe, D. Paar, F. Hammerath, K. Manthey, G. Behr, J.Werner, B. Büchner, Phys. Rev. Lett. 104, 097001 (2010).
- Y. Kobayashi, E. Satomi, S. C. Lee, and M. Sato, J. Phys. Soc. Jpn. 79, 093709 (2010).
- T. Oka, Z. Li, S. Kawasaki, G. F. Chen, N. L. Wang, Guo-qing Zheng, Phys. Rev. Lett. 108, 047001 (2012).
- S. Sanna, P. Carretta, P. Bonfa, G. Prando, G. Allodi, R. De Renzi, T. Shiroka, G. Lamura, A. Martinelli, M. Putti, Phys. Rev. Lett. 107, 227003 (2011).
- F. Hammerath, S.-L. Drechsler, H.-J. Grafe, G. Lang, G. Fuchs, G. Behr, I. Eremin, M. M. Korshunov, B. Büchner, Phys. Rev. B 81, 140504(R) (2010).