Zrinka Ljubešić je sudjelovala na radionici HRZZ projekta PHOTOCLIM na PMF-u, Sveučilišta u Splitu u razdoblju od 14. – 18. 10. 2024. godine. Glavna tema radionice je bila gradnja kurirane baze podataka in situ mjerenja primrne proizvodnje, te razvoj programskih alata za održavanje takve baze.


Sudjelovanje na kongresu 43. CIESM (Mediterranean Science Commission), Palermo, Italija
Od 13.10. – 18.10.2024. doktorandica Antonija Matek i poslijedoktorandica Maja Mucko sudjelovale su na 43. CIESM kongresu u Palermu, Italija. Antonija i Maja predstavile su rezultate projekta ISLAND u obliku dva kratka znanstvena rada popraćena posterskim i usmenim priopćenjima. Doktorandica Matek imala je izlaganje na temu „Optical properties of the Adriatic Sea: Light the way to the preservation of coastal island ecosystem“, a poslijedoktorandica Mucko na temu „Plankton community composition in South Adriatic Sea during summer stratification period“. Kongres je okupio više od 250 izlagača te 400 sudionika iz zemalja diljem Mediterana sa zanimljivim temama iz raznih područja: fizikalne i biološke oceanografije, biologije, kemije i geologije mora, genomike, zaštite, menadžmenta i upravljanja zaštićenim područjima. Kongres je održao i važne te zanimljive panel rasprave na teme važnosti otvorene znanosti, tjesnaca i prolaza u Mediteranu, zaštite morskih područja te o ugroženosti i istraživanjima crvenog koralja. Doktorandica i poslijedoktorandica raspravile su svoje rezultate sa kolegama iz drugih zemalja, stekle važno znanje i iskustvo te ostvarile buduće suradnje.
Sudjelovanje na međunarodnom simpoziju Ocean Optics XXVI, Las Palmas de Gran Canaria, Španjolska
Profesorica Zrinka Ljubešić i njezina doktorandica Antonija Matek sudjelovale su od 6. do 11. listopada na međunarodnom simpoziju Ocean Optics XXVI u Las Palmas de Gran Canaria, Španjolska, gdje su predstavile posterska izlaganja rezultata u sklopu projekta ISLAND, konkretno o pokretačima primarne proizvodnje na otoku Lastovu i primjeni inverznog numeričkog modela za određivanje fotosintetskih parametara. Postersko izlaganje profesorice Ljubešić pod naslovom „Defining drivers of net primary production in a stratified oligotrophic ecosystem impacted by island-trapped waves (Lastovo, Adriatic Sea)“ omogućilo je diskusiju rezultata nedavno objavljenih u znanstvenom časopisu Helyon, kao i usporedbu sa sličnim istraživanjima prikazanim na simpoziju. Doktorandica Matek predstavila je svoje istraživanje na temu „Photosynthetic parameters estimated from in situ primary production profiles using bootstrapping of optical data“, a razmjena znanja pridonijela je jasnijem razumijevanju teme i daljnjem razvoju analiza.
Simpozij je okupio 400 sudionika iz 33 zemlje, uz više od 50 usmenih izlaganja i 285 posterskih priopćenja koja su obuhvatila teoriju i primjenu znanosti o optici u jezerima, morima i oceanima, s posebnim naglaskom na nove proizvode iz NASA-ine satelitske misije Plankton, Aerosol, Cloud, Ocean Ecosystem (PACE). Osim znanstvenih rasprava i stjecanja novih znanja, vrijedne trenutke činili su i trenuci druženja, zabave i plesa, tijekom kojih su obnovljena stara poznanstva, a ostvarena su i nova poznanstva koja otvaraju mogućnosti za buduće suradnje.
Skup se tradicionalno već petu godinu zaredom održava u svrhu osvještavanja šire društvene zajednice o utjecaju klimatskih promjena u kombinaciji s drugim ljudskim aktivnostima na Jadransko more, a u kontekstu UN-ovog desetljeća oceanske znanosti za održivi razvoj 2021. – 2030. (Oceansko desetljeće). Želja je motivirati sudionike za razmjenu ideja, znanja i iskustava s mogućnošću suradnje na postojećim projektima i iniciranjem novih multi- i interdisciplinarnih projekata te prosljeđivanju znanja široj društvenoj zajednici, posebno tijelima upravljanja na lokalnoj i državnoj razini.


Škola je imala i brojne umrežavajuće aktivnosti među polaznicima (networking) u obliku mini simpozija sa posterskim izlaganjima te drugim interaktivnim igrama.




Ovo je prvi put da se takav jednodnevni program održao za hrvatske studente, profesore i znanstvenike. Teme predavanja uključivale su teoriju analize vremenskih nizova, pogrešku prepoznavanja (eng. aliasing) i njegove implikacije na terenske kampanje uzorkovanja, te praktični dio koji je obuhvaćao uvod u programski jezik R i njegovu primjenu u analizi podataka, konkretno nizova intenziteta svjetlosti izmjerenih tijekom projektnih terenskih istraživanja i terena organiziranog unutar Udruge studenata biologije - BIUS.
Vrlo smo zadovoljni povratnim informacijama sudionika i nadamo se da ćemo radionicu ponoviti te tematiku radionice uvesti i u prijediplomski studijski program biologije na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu.


Radionica „In situ Ocean Colour Above-Water Radiometry towards Satellite Validation“ na institutu CNR-ISMAR i oceanografskoj platformi „Acqua Alta“ u Veneciji, Italija.
Doktorandica Antonija Matek sudjelovala je na FICE („Field Inter-comparison Calibration Exercise“) radionici o radiometriji iznad površine vode u svrhu validacije satelitskih mjerenja koja se održala na institutu CNR-ISMAR u Veneciji, Italija, od 6. do 17. svibnja 2024. godine. Radionica je bila dio projekta FRM4SOC („Fiducial Reference Measurements for Satellite Ocean Colour“) financiranog od strane EUMETSAT.
Obuka se sastojala od tri bloka:
- Blok 1 obuhvaćao je predavanja o radiometriji, posebice radiometriji iznad površine vode, s manjim fokusom na radiometriju na vodi i pod vodom. Predavanja su održali stručnjaci s dugogodišnjom karijerom u tom području, pružajući bitne informacije o izvođenju fiducijalnih referentnih mjerenja s radiometrijskim instrumentima. Teme su uključivale kalibraciju i karakterizaciju radiometara za boju oceana, postupke ispravnog provođenja mjerenja na terena, različite metode radiometrijskih mjerenja, bazu podataka Copernicus OCDB („ocean colour data base“), itd.
- Blok 2 uključivao je terenski rad na oceanografskoj platformi „Acqua Alta“. Ovo praktično iskustvo omogućilo je Antoniji rad s instrumentima na platformi, posebno sa TriOS instrumentom. Stekla je razumijevanje glavnih principa rada s instrumentima na terenu i važnost kvalitativne karakterizacije vanjskih uvjeta (uvjeti neba i mora, temperatura zraka, ambijentalna temperatura instrumenta, itd). Naučila je važnost podešavanja instrumenta pod pravim kutom prema suncu i pravilnog postavljanja u odnosu na platformu, plutaču ili čamac.
- Video
- Blok 3 predstavio je HyperCP i ThoMas. HyperCP („Hyperspectral In Situ Support for PACE Community Processor“) je dizajniran u svrhu standardizirane obrade radiometrijskih podataka unutar zajednice. Tijekom radionice, Antonija je naučila kako obraditi podatke prikupljene tijekom terenskog rada. Također je naučila koristiti ThoMas (alat za generiranje podudarnosti radiometrije sa satelitom Sentinel-3/OLCI) i implementirala postupak za podudaranje podataka o klorofilu a prikupljenih tijekom terenskog rada u sklopu projekta ISLAND.
Ova radionica pružila je i teorijsko i praktično iskustvo, a komunikacija i umrežavanje sa zajednicom pomogli su Antoniji da se dublje upusti u ovo područje. Svaki radni dan završavao je zanimljivim razgovorima uz večernje piće, a uključenost u zajednicu ostavilo je značajan utisak tijekom dvotjednog programa.
Sudjelovanje na SRCE-DEI2024
Godišnja konferencija SRCE Dani e-infrastrukture 2024. održala se od 16.-19. travnja u zgradi Rektorata Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilišnom računskom centru, a okupila je profesore, asistente, stručno osoblje i zaposlenike u sustavu znanosti i visokog obrazovanja.
Naša suradnica na projektu, dr.sc. Maja Mucko bila je predavač u tematskom bloku „Superračunala u istraživanju i nastavi: Kako vam Srce može pomoći?“, a predstavila je primjere iz prakse radionica koje je prethodno održala na Sveučilištu u Zagrebu te Univerzitetu Sarajevo u suradnji sa SRCEM, koristeći uslugu naprednog računanja. Predavanje "Edukacije Unixa za biologe: primjeri iz prakse" dostupna je na web stranici konferencije. Prethodno održane radionice predstavljene u predavanju diseminirale su projekte Hrvatske zaklade za znanost: “AmphiAdriPlant” (UIP-2017-05-2882), “Island” (IP-2020-02-9524) te COST-akciju “Ocean4Biotech” (CA18238).
U sklopu konferencije, 19. travnja 2024. dr.sc. Maja Mucko održala je i 180-minutnu radionicu "Obrada NGS podataka programskim paketom QIIME2: primjeri iz prakse“. Ukupno 10 polaznika radionice iz raznih institucija (Sveučilište u Zagrebu, Institut za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku te Institut za oceanografiju i ribarstvo, Split) naučili su koristiti programski paket QIIME2 u obradi NGS podataka koje je ustupio projekt TurtleBIOME (mikrobiom probavila i oklopa glavate želve Caretta caretta). Radionica je bila interaktivna, dinamična i u potpunosti uspostavljena na resursima naprednog računanja SRCA, uz tehničku podršku e-znanstvenika, mag. Marka Hrženjaka.
5. European Diatom Meeting
Dr. sc. Maja Mucko predstavila je rezultate projekta na međunarodnoj konferenciji 15. European Diatom Meeting, održanoj u Ohridu, Sjeverna Makedonija od 7.-9. svibnja 2024. godine. Rezultati projekta obuhvaćali su raznolikost dijatomeja tijekom istraživanja u srpnju 2022. godine, a prezentirani su posterskim priopćenjem. Postersko priopćenje dostupno je u repozitoriju projekta – Mucko-15EDM.
Workshop POLYP BioInfoW: Ocean4Biotech
Organisms Repository - From habitat through species identification to natural product discovery
Prof. dr.sc. Zrinka Ljubešić i poslijedoktorandica dr.sc. Maja Mucko sudjelovale su na dvodnevnoj radionici COST akcije CA 18238 „Ocean4Biotech“ tijekom 17. i 18. siječnja 2024. u prostorima Hotela Holiday te Univerziteta Sarajevo, Prirodno-matematičkog fakulteta, Sarajevo, Bosna i Hercegovina.
Tijekom prvog dana radionice prof.dr.sc. Zrinka Ljubešić održala je pozvano predavanje pod naslovom „Representative sampling for biodiscovery: sampling design and methodology“, dok je dr.sc. Maja Mucko održala pozvano predavanje pod naslovom „Introduction to bioinformatics: from experimental design to pretty plots“.
Tijekom drugog dana radionice dr.sc. Maja Mucko je vodila praktičnu radionicu za studente i članove COST akcije u prostorijama računalnog praktikuma Matematičkog odsjeka PMF-a u Sarajevu. Za potrebe praktične radionice korišteni su podaci projekata ISLAND IP-2020-02-9524 te AmphiAdriPlant UIP-2017-05-2882 na kojima dr.sc. Maja Mucko radi kao suradnik, a radionicu je podržao i Sveučilišni računski centar „SRCE“ koji je omogućio virtualni server i module za rad bioinformatičkih analiza.
Više informacija pročitajte na poveznici.
Predavanje u Prirodoslovnom muzeju Dubrovnik 22.11.2023.
Prirodoslovni muzej Dubrovnik i Institut za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku organiziraju radionicu na temu „Recentna istraživanja planktona u Jadranu“. Predstavljen je rad znanstveno-istraživačkih projekata koji se trenutno provode u Jadranu: projekt ISLAND (prof. dr. sc. Zrinka Ljubešić, Prirodoslovno-matematički fakultet, Sveučilište u Zagrebu), te projekti DIVMAD (dr. sc. Mirna Batistić) i SPATEGEN (dr. sc. Rade Garić) sa Instituta za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku. Preliminarni rezultati projekta ISLAND prezentirani su na predavanju pod naslovom „Primarna proizvodnja u Jadranskom moru“ doktorandice Antonije Matek. Rezultati ostalih projekata su također predstavljeni, nakon čega je slijedila diskusija o izazovima sa kojima se susreće znanstvena zajednica tijekom istraživanja mora, a poseban naglasak stavljen je na važnost suradnje između institucija koje se aktivno bave istraživanjem planktona na Jadranu i Mediteranu.
Projektni sastanak na Geofizičkom Odsjeku, Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu, 25.10.2023.
Projektni sastanak i predavanje na Geofizičkom odsjeku PMF -a
Projektni sastanak održan 25.10.2023. je organizirala prof.dr.sc. Zrinka Ljubešić na Geofizičkom Odsjeku, Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (PMF), Sveučilišta u Zagrebu te su sudjelovali projekti suradnici sa PMF-a Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilišta u Splitu, te sa Sveučilišta Santa Cruz, Kalifornija. Predstavljene su sve projektne aktivnosti te su zadani ciljevi za budući rad. Doktorandica je predstavila preliminarne rezultate analiza svjetlosti, te je provedena rasprava rezultata, predložene su nove smjernice za daljnji rad.
Prije sastanka rezultati projekta i suradnje s kolegama s University of Sanata Cruz prezentirani su na geofizičkom seminaru gdje je Jasen Jacobsen održao predavanje pod naslovom: „Baroclinic Drivers of Marine Productivity Compared in Two Case Studies: Internal Tides and Island Trapped Waves“
Više informacija na: https://www.pmf.unizg.hr/geof?@=1nr8v#news_33612
Opremanje laboratorija aparaturom za molekularna istraživanja
Nabavili smo novu opremu i time opremili naš Laboratorij za algologiju i za istraživanja okolišne DNA. Već više od 10 godina radimo intenzivno i tu vrstu istraživanja, ali kao gosti u laboratorijama naših kolega na Biološkom odsjeku PMF-a i na Institutu Ruđer Bošković. Do sada smo objavili oko 50tak radova i pod našim mentorstvom je obranjeno četiri doktorata u kojima smo naša klasična taksonomska istraživanja proširili i na genetiku s preko 15 novoopisanih vrsta za znanost i osnovali Hrvatsku nacionalnu zbirku dijatomeja.
Iako trenutno nismo u našim prostorima (dok se ne vratimo nakon obnove od potresa), imamo svoj Laboratorij za algologiju i istraživanje okolišne DNA!
Veliko hvala kolegama čiji smo bili gosti do sada i rado ćemo uzvratiti uslugu!
Do povratka na Rooseveltov trg, možete nas naći na Horvatovcu 🙂
Zrinka Ljubešić održala je pozvano predavanje pod naslovom „Net primary production and plankton community response to internal-wave forcing in a stratifed oligotrophic system“ na on line projektnom sastanku CBIOMES e-meeting.

Microgrant Meet-Up
Dr. sc. Maja Mucko dobitnica mikrogranta Physalia Courses u suradnji sa The eDNA Collaborative održala je kratko usmeno priopćenje na Microgrant Meet-Up 13. rujna 2023.
Sudjelovanje na simpoziju InspireAdriatic2023
Održana su četiri predavanja na simpoziju InspireAdriatic2023 https://inspireadriatic2023.irb.hr/ koja su u potpunosti ili dijelom dio projekta ISLAND
Pozvana predavanja:
Mihanović, H. : Measurements in physical oceanography, an important aspect of interdisciplinary marine research
Ljubešić, Z.: Chasing the Holy Grail – representative marine plankton sample – myth or truth?
Usmena pripćenja:
Mucko i sur. : Fine-scale changes in plankton community in oligotrophic stratified waters of Lastovo Island (Adriatic Sea) during ITW forcings
Jacobsen J.: Ecosystem response to island trapped waves around the island of Lastovo in an idealized numerical model
Sastanak na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Splitu
6. i 7. rujna 2023. godine održan je sastanaka u organizaciji doc. dr. sc. Žarka Kovača na kojemu su sudjelovali projektni suradnici projekta ISLAND i kolege sa Instituta za oceanografiju i ribarstvo, Split, University of Santa Cruz California i Sveučilišta u Rijeci. Prezentirane su sve dosadašnje projektne aktivnosti, doktorandica je prezentira temu doktorata te smo imali izvrsnu raspravu i dogovor oko danjeg rada i suradnje.
TEREN 2023.
2. – 23. srpnja 2023.
Rad na postajama S1 (Struga) i S0 (pozicija eksperimenta i ADCP-a)
uzorkovanje tijekom dva fenomena ITW-a
snimljeno 85 profila vodenog stupca
napravljena tri eksperimenta in situ inkubacije (mjerenje primarne produkcije)
uz eksperimente sakupljeni uzorci za analizu klorofila, hranjivih soli i mrežni uzorci fitoplanktona
u vrijeme prelaska satelita Sentinel napravljena radiometrijska mjerenja (SVC)
in situ mjerenja otopljenih plinova u moru (PIGI sistem)
mjerenja hiperspektralnih svjetlosnih svojstava mora s instrumentom hyperpro
mjerenja s senzorima za PAR
Pozvano predavanje
U petak 3. ožujka 2023. izv. prof. dr. sc. Zrinka Ljubešić održala je pozvano predavanje u sklopu Fakultetskog seminara Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Splitu - na kojemu je predstavila projekt "Utjecaj valova vezanih uz otok na primarnu produkciju - ISLAND".
https://www.pmfst.unist.hr/64-fakultetski-seminar-prirodoslovno-matematickog-fakulteta-fizika-okolisa/
Projektna radionica “Biološko-fizikalni procesi u Jadranskom moru – prezentacija projekata HRZZ-a ”
7. i 8. veljače 2023. u organizaciji pet projekta financiranih od Hrvatske zaklade za znanost održala se projektna radionica “Biološko-fizikalni procesi u Jadranskom moru – prezentacija projekata HRZZ-a ” (Bio-physical Interactions in the Adriatic Sea – presentation of ongoing CSF projects) na kojoj je predstavljeno pet tekućih, te jedan zaprimljeni projket. Projekti obuhvaćaju istraživanja procesa tonjenja i uzdizanja morske vode u srednjem Jadranu (voditelj akademik Mirko Orlić, PMF, Sveučilište u Zagrebu), dnevne vertikalne migracije zooplanktona u južnom Jadranu (voditeljica dr. sc. Mirna Batistić, Institut za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku), genetsku raznolikost zooplanktona u Jadranu (dr. sc. Rade Garić, Institut za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku), molekularni život fitoplanktona (dr. sc. Daniela Marić Pfannkuchen, CIM Rovinj Institut Ruđer Bošković), oceanografski fenomen valova vezanih uz otok i njegov utjecaj na biološku produkciju (izv. prof. dr. sc. Zrinka Ljubešić, PMF Sveučilište u Zagrebu i osjetljivost primarne proizvodnje uslijed klimatskih promjena (doc dr. sc, žarko Kovač, PMF Sveučilište u Splitu).
Održan je okrugli stol na teme Promjene u ekosustavu Jadranskog mora i Izazovi terenskih istraživanja - optimizacija metodologije, te je održano 9 pozvanih predavanja. Na radionici je sudjelovalo 50 znanstvenika sa Geofizičkog i Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Instituta za oceanografiju i ribarstvo Split, Instituta za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku, Istituto Nazionale di Oceanografia e di Geofisica Sperimentale iz Trsta, Društvo istraživača mora - 20000 milja, CIM Rovinj Instituta Ruđer Bošković, Fakultet za Fiziku, Sveučilišta u Rijeci i Ekonomski fakultet Sveučilišta u Rijeci.
TEREN III 2022.
Sudjelovanje na simpoziju: 10. ANATOMIJA OTOKA KLIMATSKE PROMJENE I OKOLIŠNE BUDUĆNOSTI OTOKA
Lastovo 26. -28. rujna 2022.
Terenski rad na postaji Struga, Maslovnjak i Prižba
Zamjena temperaturnih logera
Fotografiranje bentosa
Vađenje ADCP
TEREN II 2022.
8. – 27. srpnja 2022.
Rad na postaji Struga
uzorkovanje tijekom dva fenomena ITW-a
snimljeno 69 profila vodenog stupca
sakupljeno 177 uzorka morske vode za analizu fitoplanktona, bakterija, hranjivih soli i klorofila a
sakupljeno 88 mrežnih uzorka zooplanktona
sakupljeni uzorci mora za NGS analizu tijekom, poslije i prije generiranja fenomena ITW-a
sakupljeni uzorci za analizu prehrane dominantnih vrsta zooplanktona
testiran Wire Walker
mjerenja s senzorima za PAR, nitrate i kisik
SUDJELOVANJE NA MEĐUNARODNOM KONGRESU
13. – 18. lipanj 2022. sudjelovanje na međunarodnom kongresu „18th Islands of the World conference ISLANDS: NATURE AND CULTURE“ u Zadru s usmenom prezentacijom:
Z. Ljubešić, H. Mihanović, M. Orlić, D. Viličić, H. Čižmek, B. Čolić, D. Lučić, R. Garić: Observing Island-Trapped Waves Around Lastovo Island, Adriatic Sea
https://conference.unizd.hr/isisaislands/wp-content/uploads/sites/34/2022/06/Book-of-Abstracts-ISISA-Zadar-2022.pdf
Prezentacija: Ljubešić ISISA
TEREN I 2022.
5. – 12. lipnja 2022.
Rad na postaji Struga, Maslovnjak i Prižba
Zamjena temperaturnih logera
Mjerenja in situ primarne produkcije
Fotografiranje bentosa
Postavljanje ADCP
9 izmjerenih profila vodenog stupca
U petak 3. ožujka 2023. izv. prof. dr. sc. Zrinka Ljubešić održala je pozvano predavanje u sklopu Fakultetskog seminara Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Splitu - s Botaničkog zavoda Biološkog odsjeka PMF-a Sveučilišta u Zagrebu na kojemu je predstavila projekt "Utjecaj valova vezanih uz otok na primarnu produkciju - ISLAND".
21. i 28. travnja 2022. izv. prof. Zrinka Ljubešić održala je predavanje „Primarna proizvodnja i prijenos hranjivih tvari u oceanima - primjer Lastovsko otočje u Jadranskom moru“ za profesore kemije za Varaždinsku i Međimursku županiju, te za učenike Prve gimnazije Varaždin.
14. - 18. veljače 2022. sudjelovanje na on line radionici „Ocean Carbon from Space 2022“ (https://oceancarbonfromspace2022.esa.int/agenda/) s posterskom prezentacijom:
Z. Ljubešić , Ž. Kovač, M., Orlić, H. Mihanović , D. Lučić , H. Čižmek , B. Čolić, D. Viličić „Island trapped waves (ITWs) as a driver of primary production at Lastovo island (Adriatic Sea)“
Prezentacija: Ljubešić ESA
Projektni sastanak i javno predavanjE
16. 11. 2021. Projektni sastanak i javno predavanje doc. dr. sc. Žarka Kovača „Fragility of primary production“
Sastanak se održao hibridno, na Biološkom odsjeku PMF-a Sveučilišta u Zagrebu i putem aplikacije Microsoft Teams.
Prezentirani su dosadašnji rezultati i postavio se prvi plan uzorkovanja za slijedeću godinu.
TEREN 3
22. rujan – 3. listopada 2021.
22.-24. rujan 2021. Testni teren za uhodavanje CTD sonde koja se vratila s kalibracije svih senzora na Prokljanskom jezeru
26.-29. rujan sudjelovanje na simpoziju u Lastovu – 9. Anatomija otoka. Pozvano predavanje: „Otok Lastovo – jedinstveni oceanografski fenomen“
26. 9. – 2. 10. 2021. Tereni na Lastovu i Korčuli - Izvađeni temperaturni data logeri, postavljeni novi, testiran oksimetar, napravljeni CTD profili, izvađen ADCP, fotografiran bentos
Teren 2
11. – 23. srpanj 2021.
Sakupljeno 59 uzoraka morske vode (uzorci fitoplanktona, baterioplanktona, hranjivih soli, NGS, klorofil a); 52 uzorka mrežnog zooplanktona i snimljen 71 profil vodenog stupca.
Teren 1
Postavljeni su temperaturni logeri, izmjereni profili CTD sondom i napravljene prve snimke kvadrata bentosa.
3. lipanj 2021. predstavljen je projekt u upravi PP Lastovo
Prezentacija (pdf)
15. - 16. veljače 2021. na PMF-u, Sveučilišta u Zagrebu i putem aplikacije Microsoft Teams održan je prvi projektni sastanak.
Suradnici su se imali priliku upoznati, dio u živo, a dio putem Microsoft Teamsa. Dogovorili smo aktivnosti za prvo projektno razdoblje, metode uzorkovanja i analize, te način na koji ćemo opremiti laboratorije i istraživački brod. Radi trenutne epidemiološke situacije, te nesigurnosti narednih par mjeseci dogovorena su dva odvojena plana, za slučaj da će suradnici iz drugih država i dalje imati zabranu putovanja i neće moći sudjelovati na terenskom istraživanju kako je predviđeno.