Zagreb, 30. travnja 2014.
Izaslanstvo Veleposlanstva NR Kine (savjetnik WANG Xiusheng, prvi tajnik SUN Xinquan i ataše PENG Yu) održali su na Rektoratu radni posjet s članovima Sveučilišta u Zagrebu (prof. dr. sc. Bojan Baletić, prorektor za prostorni razvoj i među institucijsku suradnju Sveučilišta u Zagrebu, g. Krešimir Jurak, voditelj Konfucijeva instituta Sveučilišta u Zagrebu, g. YAN Lidong, direktor Konfucijeva instituta, prof. dr. sc. Anđelka Plenković-Moraj s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta i dr. phil. Branka Roščić, voditeljica Ureda za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Zagrebu).
Tema sastanka bio je Konfucijev institut Sveučilišta u Zagrebu i proširenje aktivnosti na pružanje usluga u području gospodarstva i turizma te jačanje kineskoga jezika i kulture. U tom smislu planira se i podizanje studija kineskoga jezika na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu na razinu diplomskih studija te veća razmjena studenata i proširenje suradnje u znanstvenim projektima. Profesorica Plenković-Moraj obavijestila je nazočne o novom projektu - uspostavi kinesko-hrvatskoga Međunarodnog istraživačkog centra za ekologiju i zaštitu prirode.
delegacija REPUBLIKE HRVATSKE u posjetu CHENGDUU
Chengdu, 16.-19. svibanj 2014.
Temeljem postignutih rezultata kinesko-hrvatske suradnje na području zaštite prirode i ekološki održivog razvoja, delegacija Republike Hrvatske (ambasador RH u NR Kini NJ.E. Nebojša Koharović, prorektor SuZ-a prof.dr. Bojan Baletić, dekan PMF-a prof.dr. Amir Hamzić i prof. Damir Petrinović, FER, Krešo Jurak, Konfucijev institut Zagreb, prof. Anđelka Plenković-Moraj, PMF) boravila je u Chengduu s ciljem proširivanja suradnje i uspostave Hrvatsko-kineskog zajedničkog istraživačkog centra za zaštitu okoliša održala radne sastanke s čelnicima Sichuan sveučilišta, Chengdu instituta za biologiju Kineske akademije znanosti i Ministarstva znanosti i tehnologije pokrajine Sichuan na kojem je održana i prezentacija vezana za osnivanje zajedničkog istraživačkog Centra te je u ime RH ambasador NJ. E. Nebojša Koharović generalnom direktoru Ministarstva znanosti i tehnologije pokrajine Sichuan gosp. LIU Dong uručio prikladan poklon (potkova na hrastovom drvu).
Sporazum o osnivanju Hrvatsko-kineskog istraživačkog centra za ekologiju i zaštitu okoliša
Plitvička jezera, 24. svibanj 2014.
U Nacionalnom je parku Plitvička jezera 24. svibnja 2014. potpisan Sporazum o osnivanju Hrvatsko-kineskog istraživačkog centra za ekologiju i zaštitu okoliša na državnoj razini u nazočnosti zamjenice predsjednika kineske Vlade Nj.E. LIU Yandong, hrvatskog ministra znanosti Željka Jovanovića, zamjenika ministra znanosti i tehnologije NR Kine WANG Weizhonga, zamjenika ministra zaštite okoliša i prirode Republike Hrvatske Hrvoja Dokoze, pomoćnice ministrice vanjskih i europskih poslova Dubravke Plejić Marković, veleposlanice NR Kine u Republici Hrvatskoj Nj. E. YING Deng, dekana Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Amira Hamzića, prof. dr. sc. Anđelke Plenković-Moraj s PMF-a te brojnih drugih uzvanika. Sporazum su potpisali rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Aleksa Bjeliš, v.d. ravnateljica Nacionalnog parka Plitvička jezera Natalija Božičević, zamjenik direktora Nacionalnog parka Jiuzhaigou WANG Qiang i direktor Chengdu instituta za biologiju Kineske akademije znanosti ZHAO Xinquan. Sporazum o osnivanju Hrvatsko-kineskog istraživačkog centra važan je most i platforma za akademsku suradnju dviju država čime se ostvaruju daljnje mogućnosti jačanja veza između dviju zemalja, što bi u nadolazećem razdoblju omogućilo realno ostvarenje partnerskih ugovora u području znanosti i tehnologije, razmjene znanstvenih spoznaja i metodoloških pristupa kao i bilateralnu mobilnost znanstveno-nastavnog i stručnog osoblja.
Tom su prigodom održane prezentacije: NP Plitvička jezera (A. Novosel), NP Jiuzhaigou (WANG Qiang), Chengdu Institute of Biology, Chinese Academy of Science (ZHAO Xnquan) i Hrvatsko-kineski istraživački centar za ekologiju i zaštitu okoliša (Anđelka Plenković-Moraj).
Sporazum o osnivanju Hrvatsko-kineskog istraživačkog centra važan je most i platforma za akademsku suradnju čime se ostvaruju daljnje mogućnosti jačanja veza između dviju država, što bi u nadolazećem razdoblju omogućilo realno ostvarenje partnerskih ugovora u području znanosti i tehnologije, razmjene znanstvenih spoznaja i metodoloških pristupa kao i bilateralnu mobilnost znanstveno-nastavnog i stručnog osoblja.