Environmental Conversation: From Idea to Implementation - Call to Collaboration 

Chengdu, 26.travanj -1. svibanj 2020.

Početkom siječnja 2020. u potpunosti su završene sve pripremne aktivnosti hrvatskog organizacijskog i znanstvenog odbora (životopisi, sažetci, program, pozivna pisma, brošura) za radionicu Environmental Conversation: From Idea to Implementation - Call to Collaboration. Radionica, organizirana od strane Chengdu Instituta za biologiju, Kineske akademije znanosti i Prirodoslovno matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, održat će se u Chengduu, a objedinjuje 15 minutna izlaganja 40-tak hrvatskih i kineskih znanstvenika kroz šest sekcija vezanih za znanstvene doprinose u području ekologije i zaštite okoliša. Radionica je osmišljena s ciljem izravne razmjene i direktne znanstvene rasprave sa svrhom jačanja i proširenja suradnje i djelokruga rada China-Croatia ‘Belt and Road’ Joint Laboratory on Biodiversity and Ecosystem Services. Dvadeset i tri sudionika iz RH znanstvenici su Sveučilišta u Zagrebu s Biološkog, Geološkog, Geografskog i Geofizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, Agronomskog i Šumarskog fakulteta, IRB-a, Hrvatskog šumarskog instituta te Sveučilišta u Dubrovniku. Put, boravak hrvatskih znanstvenika kao i organizacija radionice u Chengduu u potpunosti će biti financirani od strane Ministarstva znanosti i tehnologije provincije Sichuan te Kineske akademije znanosti.
Tijekom ožujka 2020., od strane kineskog Organizacijskog odbora, zaprimljena je obavijest o odgađanju Radionice radi pandemije COVID-19. Dugo smo vremena svi vjerovali da će pandemija prestati, no tome nije tako. U narednom se razdoblju pokušalo isto ostvariti on-line sučeljima, ali nažalost bezuspješno. Ostaje nada da će možda jednog dana ovakav tip vrlo važnog događanja ipak uspjeti ostvariti.

Alliance of International Science Organization

Peking, 26. studeni 2020.

U listopadu 2020. zaprimljen je poziv za članstvo u ANSO (Alliance of International Science Organization) savez. To je organizacija međunarodnih znanstvenih organizacija, neprofitna i nevladina znanstvena organizacija, koju su zajednički ustrojili Kineska akademija znanosti, druge nacionalne znanstvene organizacije i akademije, sveučilišta i međunarodne organizacije.
ANSO se zalaže za regionalni i globalni održivi razvoj, izgradnju akademskih kapaciteta, suradnju i razmjenu u temeljnim istraživanjima i znanstveno-tehnološkim inovacijama, širenje i primjenu znanja u društvenu korist, komunikaciju i prijenos tehnologije. Dobrobit pristupanja članstvu ANSO-a je, uz ostale aktivnosti, podržati zajedničke projekte znanstvenog istraživanja i suradnje u područjima od zajedničkog interesa kako bi se riješili globalni i regionalni problemi i izazovi što uključuje razvoj platformi za razmjenu podataka, zajedničkih laboratorija, kooperativnih istraživačkih centara i promatračkih stanica te dodjeljivanje potpora, studentskih stipendija, znanstveno-stručnih razmjena, nagrada za znanstveno istraživanje i inovacije. Ono što postojećim Statutom nije obuhvaćeno u pisanom obliku, a velika je novost da u slučaju odobrenih projekata zemlja članica dobiva sredstva u matičnoj zemlji (do sada su financije uvijek ostajale u NR Kini). Za pristupanje u članstvu ANSO-a, ne postoje nikakve financijske obveze u smislu plaćanja članarina. 
Sveučilište u Zagrebu podnijelo je prijavu, za kontakt osobu imenovalo trenutnu pročelnicu Biološkog odsjeka PMF-a Sveučilišta u Zagrebu, prof.dr.sc. Sandru Radić Brkanac koja je istovremeno glavna koordinatorica za Joint Laboratory on Biodiversity and Ecosystem Services. U studenom, predsjednik ANSO saveza prof. BAI Chunli, dostavio je rektoru Zagrebačkog sveučilišta, prof. Damiru Borasu, izjavu o prihvaćanju.