Povjerenstvo za znanstvenu i tehnološku suradnju RH u posjetu Chengdu

Chengdu, 14. prosinac 2017.

8. zasjedanje hrvatsko-kineskog Povjerenstva za znanstvenu i tehnološku suradnju održano je u Pekingu 12. prosinca 2017. godine. Hrvatsko izaslanstvo predvodio je g. Matko Glunčić, državni tajnik, Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske. Kinesko izaslanstvo predvodio je g. LI Meng, zamjenik ministra znanosti i tehnologije Narodne Republike Kine. Uz podršku Povjerenstva, Hrvatsko-kineski istraživački centar za ekologiju i zaštitu okoliša postigao je niz znanstvenih dostignuća te će obje strane i nadalje pružati podršku. Tom je prilikom izaslanstvo Republike Hrvatske posjetilo i Chengdu institut za biologiju, Kineske akademije znanosti pri čemu je izražena spremnost za nastavkom suradnje u izgradnji zajedničkih laboratorija, zajedničkih istraživačkih i razvojnih centara i centara za transfer tehnologije kao platforme za bilateralnu znanstvenu, tehnološku i inovacijsku suradnju.

Izaslanstvo NR Kine u posjetu REPUBLICI HRVATSKOJ

Zagreb, 25. veljače 2017.

Krajem veljače 2017. kinesko izaslanstvo pod voditeljstvom zamjenika generalnog direktora gospodina WU Cheng-a, Ministarstva za znanost i tehnologiju provincije Sichuan (NIE Weiwei, Division of S&T for Rural Development, Science and Technology Department of Sichuan Province, Deputy Chief; SUN Geng, Chengdu Institute of Biology, Chinese Academy of Sciences; TANG Xuefei, School of Information and Software Engineering, University of Electronic Science and Technology of China, Associate Professor; WU Tao, Sichuan Technical Exchange Center, Deputy Director) tijekom organiziranog boravka održalo je niz radnih sastanaka u: Nacionalnom parku Plitvička jezera, Sveučilištima u Splitu i Zagrebu, Nacionalnom vijeću za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj, Ministarstvu znanosti i obrazovanja te na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, pri čemu su definirani daljnji koraci razvoju suradnje s ciljem jačanja položaja znanstveno-istraživačkih institucija RH i njihovih implementiranosti u projekt One Belt One Road Initiative (OBOR). 

Veleposlanik RH u NR Kini službeno je posjetio Chengdu

Chengdu, 21.-23. ožujak 2017.

Na poziv Chengdu instituta za biologiju Kineske akademije znanosti u glavnom gradu provincije Sichuan, Chengduu poznatom i po tome što je domovina pande, veleposlanik RH u NR Kini, NJ.E. Nebojša Koharović održao je u ožujku 2017. radni sastanak s čelnicima ove znanstvene institucije koja blisko surađuje s PMF-om Sveučilištau Zagrebu od 2009. godine. 
Ova suradnja institucionalizirana je uspostavljanjem zajedničkog Centra 2014. godine. Suradnju i daljnje planove predstavili su direktor Instituta ZHAO Xingquan, profesor SUN Geng te profesorica s PMF-a Anđelka Plenković Moraj. Ljepote, kapacitete i bioraznolikost nacionalnog parka Jiuzhaigou - koji je pobratimljen s NP Plitvička jezera - predstavio je direktor NP Jiuzhaigou ZHAO Demeng. Veleposlanik NJ.E. Nebojša Koharović tijekom boravka u Chengduu razgovarao je o daljnjoj suradnji i sa zamjenikom guvernera ove provincije LIU Jiem, posebice o suradnji u turizmu i znanosti. Sudionicima je održana prezentacija o radu Kinesko-hrvatskog međunarodnog centra za ekologiju i zaštitu okoliša te su im uručeni tiskani materijali o PMF-u, Sveučilišta u Zagrebu te brošure CIB-CAS i PMF-a. Skup je, za potrebe javnog mijenja u NR Kini, pratila i Franka Gulin s China Radio International-a.
Jedan od članaka objavljen je i na hrvatskom jeziku u časopisu Zlatni Feniks distribuiran u Veleposlanstvu NR Kine u RH.

 

Predsjednik Kineske akademije znanosti u posjetu Zagrebu

Zagreb, 15. prosinca 2017.

Početkom proljeća 2017. voditelji Hrvatsko-kineskog međunarodnog istraživačkog centra za ekologiju i zaštitu okoliša počeli su s pripremom organizacije za službeni posjet predsjednika Kineske akademije znanosti.



Rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damir Boras ugostio je izaslanstvo Kineske akademije znanosti (Chinese Academy of Science - CAS) koju je predvodio predsjednik CAS-a prof. dr. BAI Chunli. U kineskoj delegaciji bili su predstavnici CAS-a: prof. CAO Jinghua, generalni direktor Ureda za međunarodnu suradnju i NING Bolun, izvršni direktor za odnose s Europom. U pratnji su bili predstavnici tvrtke Sugon: LI Jun, predsjednik, HAN Meijun, direktor Odjela za međunarodne poslove i XU Chen, voditelj prodaje u Odjelu za međunarodne poslove, kao i predstavnik tvrtke Yotta Tomi Iljas, predsjednik uprave. Uz rektora Borasa, sa Sveučilišta u Zagrebu sastanku su nazočili akademik prof. dr. sc. Vladimir Bermanec, prof. dr. sc. Anđelka Plenković-Moraj s Prirodoslovno-matematičkoga fakulteta i dr. phil. Branka Roščić, voditeljica središnjeg Ureda za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Zagrebu. Kinesko je izaslanstvo također posjetilo Biološki odsjek PMF-a Sveučilišta u Zagrebu, Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH te Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti. Nakon uvodnih izlaganja razgovaralo se o uspostavi razmjena znanstveno-nastavnog osoblja kao prvom koraku, te o dodatnim istraživanjima u području prirodnih i tehničkih znanosti, računarstva i biomedicine. Kineska strana naglasila je veliku aktivnost CAS-a u području astronomije i astronautike, posebno izrade i lansiranja satelita. U sklopu CAS-a postoji 104 instituta za istraživanje, pet sveučilišta i drugih organizacija u kojima je zaposleno otprilike 70 tisuća osoba (56 tisuća znanstvenika), a broj studenata veći je od 68 tisuća.