Delegacija Nacionalnog vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj U NR Kini

Peking, Chengdu, Shanghai, 24. veljače - 8. ožujka 2018.

S ciljem jačanja komunikacija u uspostavi novih, ali i proširenja postojećih suradnji u području znanosti i visokog obrazovanja, Nacionalno vijeće za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj imenovalo je šesteročlanu delegaciju (akademik Vladimir Bermanec - podpredsjednik Nacionalnog vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj, voditelj Delegacije; akademik Miroslav Ježić - član Nacionalnog vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj; akademkinja Milena Žic Fuchs, članica Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti; Krešimir Jurak, voditelj Konfucijeva instituta Sveučilišta u Zagrebu; Josip Tica, redoviti profesor na Ekonomskom fakultetu, Sveučilišta u Zagrebu; Anđelka Plenković-Moraj, redovita profesorica u trajnom zvanju na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu, Sveučilišta u Zagrebu) koja je održala niz sastanaka s visokim predstavnicima državnih i gradskih uprava te dekanima i istaknutim članovima akademskih zajednica 13 državnih institucija, visokoškolskih ustanova i instituta (PEKING: Beijing Foreign Studies University; EU delegation, Shanghai Jiaotong University i Qinghua University Beijing Di'erwai daxue, International Technology Transfer Network, Veleposlanstvo RH u NR Kini; CHENGDU: Ministarstvo znanosti i tehnologije pokrajine Sichuan, Sichuan University, Chengdu Institute of Biology, Chinese Academy of Science; SHANGHAI: Shanghai Academy of Social Sciences (SASS), East China Normal University, Shanghai University of International Business and Economics (SUIBE), Hrvatska gospodarska komora Šangaj). Jedinstveni, temeljni zaključci svih sastanaka su: (i) Snažna podrška multidisciplinarnom pristupu u ostvarivanju inovacija kao temelju ekonomskog i gospodarskog napretka, (ii) Promicanje interdisciplinarnosti u znanstvenim istraživanjima (globalni izazovi, održivi razvitak, agroekologija, zdravlje, ekonomija i gospodarsko poslovanje) na sveučilištima i institutima, uz naglasak nezaobilaznog uključivanja društvenih i humanističkih znanosti, (iii) Jak interes za transfer tehnologija kroz međunarodne institucionalne suradnje, (iii) U području visokog obrazovanja, ovisno o instituciji, mogu se u razmjenama obuhvatiti sve tri razine (preddiplomski, diplomski i poslijediplomski), dok su u znanosti potencirani razgovori o zajedničkim projektima, ali i znanstveno-stručnim skupovima, (iv) Velika zainteresiranost za potpisivanjem ERASMUS+ sporazuma za mobilnost studenata, ali i nastavnog osoblja te Sporazuma o suradnji između sveučilišta i znanstvenih instituta, (v) Utvrđen je snažan interes za proširenjem znanstvene i tehničke suradnje te razmjene znanja, kompetencija i iskustava bilo putem neovisnih fundamentalnih istraživanja i transfera znanja ili u sklopu internacionalnih mreža s ciljem razvoja istraživačkih, obrazovnih i tehnoloških infrastruktura.
Tijekom boravka, a ovisno o sugovornim institucijama prezentirani Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Agencija za znanost i visoko obrazovanje i Crossing Over to the Future: EU Perspectives on Research and Innovation te je distribuirana brošura Study in Croatia.

 

 

Ecological ConSERVATION and Sustainable Management, NP Huanglong

Huanglong, 12. lipanj 2018.

U Nacionalnom parku Huanglong, u provinciji Sichuan, potpisan je Memorandum o razumijevanju na području ekološkog očuvanja i održivog upravljanja kojim se otvara novi prostor za suradnju NR Kine i Republike Hrvatske. Potpisnici su: Institut za biologiju iz Chengdua Kineske akademije znanosti, NP Huanglong, NP Krka i Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu.
Razgovori o konkretnim planovima nastavljeni su i nakon potpisivanja, za vrijeme boravka hrvatske delegacije u ovom kineskom nacionalnom parku koji se nalazi na visini od čak tri tisuće metara nadmorske visine i naviše, te u kojemu turisti uživaju u kaskadnim jezerima koji se spuštaju s planine prema udolini.
Nacionalni park Huanglong, zajedno s NP Jiuzhaigou parkom koji je, zbog lanjskog potresa morao reducirati broj posjetitelja, turistička je točka sjevernog dijela pokrajine Sichuan, i vrlo popularan među kineskim planinarima i turistima, a sve više se otvara i međunarodnim posjetiteljima te želi proširivati međunarodnu suradnju. Zbog svoje vrlo intenzivne akademske i istraživačke suradnje s provincijom Sichuan, Republika Hrvatska ju je proširila i potpisivanjem ovoga sporazuma koji stvara temelj za buduće zajedničke projekte. Memorandum je potpisan tijekom međunarodne konferencije u NP Huanglong, na kojoj su bili i predstavnici akademske zajednice Australije i Singapura. Posebna izlaganja imali su dekanica PMF-a prof. Aleksandra Čižmešija te ravnatelj NP Krka Krešimir Šakić koji su govorili o potencijalima suradnje te upoznali sudionike konferencije o djelokrugu rada matičnih institucija.
Intervju povodom ovog događanja za javna mijenja u NR Kini dala je prof. A. Plenković Moraj možete pogledati ovdje.

 

The 5th Chengdu Creativity & Design Week Exhibition

Chengdu, 09.-12.11.2018.

Tijekom studenog se u Chengduu održavao Peti tjedan kreativnosti i dizajna s ciljem međunarodne razmjene ideja kvartarne djelatnosti gospodarstva iz 50 zemalja Svijeta. Bogata kulturno-povijesna baština, gastronomska i turistička ponuda, znanstvena postignuća, sportska dostignuća i Kinesko-hrvatski istraživački centar za ekologiju i zaštitu okoliša, bili su misao vodilja prof.dr.sc. Vitomiri Lončar (Sveučilište Eurasia, Xi'an), prof.dr.sc. A. Plenković-Moraj (PMF, Zagreb) i Nikoli Moraju (doktorand Sveučilišta Kineske akademije znanosti, Peking) u osmišljavanju HR kutka koji je ostao vrlo zapažen na ovom događanju.

University of Electronics Science and Technology-School of Information and Software Engineering

Chengdu, 13. studeni 2018.

S ciljem uspostave međusobnih kontakata između Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilišta za elektroničku znanost i tehnologiju iz Chengdua održan je radni sastanak kojem su prisustvovali: Anđelka Plenković-Moraj, profesorica s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, LEI Hang, profesor Škole za softver, TANG Xuefei, izvanredni istraživač, LI Xiaoyu, izvanredni profesor, LIANG Yitian iz Međunarodnog centra za studentska pitanja i XIE Mengya iz Odjela za akademske poslove. Prisutnim kineskim kolegama prikazana je prezentacija koju je posebno za ovaj događaj pripremio prof. Damir Petranović s FER-a, a prof. LEI Hang je naglasio da je ove godine potpisan memorandum o razumijevanju sa Sveučilištem u Zagrebu te očekuju jačanje suradnje.

Konferencija China-CEEC Higher Education Institutions Consortium

Zagreb, 30. studeni 2018.

Pod pokroviteljstvom Kineske obrazovne udruge za međunarodnu razmjenu (CEAIE) i Ministarstva znanosti i obrazovanja RH održan je krajem listopada 2018. 1. kinesko-hrvatski forum visokoškolskih ustanova.

Forumu je prisustvovalo gotovo 100 sudionika (58 predstavnika s 43 kineska sveučilišta, 30 sudionika s hrvatskih sveučilišta i institucija i predstavnika škola te državni dužnosnici Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, Ministarstva vanjskih poslova RH). Provedena je aktivnost dio posjeta kineske delegacije obrazovnom seminaru “Pojas i put” u zemljama srednje i istočne Europe, koju je pokrenuo CEAIE (kinesko tajništvo Konzorcija visokoškolskih ustanova Kine-CEEC, CCHEIC). Suradnju Sveučilišta u Zagrebu s NR Kinom prezentirala je prof. A. Plenković-Moraj s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta.
Delegacija visokih dužnosnika NR Kine posjetila je i PMF te ih je dekanica prof. dr. Aleksandra Čižmešija upoznala s organizacijom i djelatnošću Fakulteta.