VIII. Summit Kina+16

Dubrovnik, 11.-12. travnja 2019.

Na poziv g. Andreja Plenkovića, predsjednika Vlade Republike Hrvatske, predsjednik Državnoga vijeća Narodne Republike Kine, g.
Li Keqiang, službeno je posjetio Republiku Hrvatsku od 9. do 12. travnja 2019. godine.
Obje su strane sa zadovoljstvom utvrdile da su u proteklih nekoliko godina uspješno osnažile svoje odnose, podigle ovo partnerstvo na višu razinu i postigle veliki napredak. Naglašeno je kako će uz ostale aktivnosti posebna podrška u buduće biti usmjerena u visokoškolske i istraživačke institucije, njihovoj suradnji u zajedničkim istraživanima te razvoju u znanstvenim prioritetnim područjima, kao što su očuvanje okoliša, informacijske i komunikacijske tehnologije, biomedicina, znanost o moru i u drugim znanstvenim područjima, te će zajedno poticati komercijalizaciju i industrijalizaciju rezultata znanstvenih istraživanja.

Kineski strateški tj. nacionalni ključni program pod nazivom One Belt and One Road (B&R) podupire istraživanja tj. razvoj znanosti i tehnologije bazirane na međunarodnoj suradnji i inovacijama. Kako se Republika Hrvatska nalazi u regiji konvergencije B&R, a sa Sveučilištem u Zagrebu postoji dugogodišnja vrlo plodonosna suradnja, intencija je da Sveučilište u Zagrebu postane jezgra u razvoju suradnje kako s ostalim Sveučilištima u RH i bližem okruženju tako i u području srednje i jugoistočne Europe, jer s mnogobrojnim sveučilištima na navedenom području Sveučilište u Zagrebu ima izvrsne kontakte i plodonosnu suradnju. U koordinaciji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja RH (Loredana Maravić i Staša Skenžić), kineskim predstavnicima organizacijskog odbora (FU Bo, Director, Department of lnternational Cooperation i SHEN Xuesong, Deputy Secretary General iz China Education Association For International Exchange; ZHANG Jin, Depury Director General, Division of European Affairs, Department of International Cooperation and Exchanges,  Ministry of Education, People's Republic of China) i predstavnika Sveučilišta u Zagrebu (prof. M. Cifrek, FER; doc. A. Vokurka, AF i prof. A. Plenković-Moraj, PMF) pripremljeni su materijali bilateralnih suradnji te su u okviru Summita prezentirani na izložbi hrvatsko-kineskih projekata.
Za ovo događanje PMF je priredio tri prezentacije: Bilateral projects Croatia-PR of China, Hrvatsko-kineski istraživački centar za ekologiju i zaštitu okoliša, Colaboration Faculty of Science UNIZG & Chengdu Institute of Biology, CAS te dva postera: NP Jiuzhaigou i NP Plitvice Lakes.

delegacija REPUBLIKE HRVATSKE u Sichuanu

Huanglong i Chengdu, 11.-18. lipanj 2019.

Peteročlana delegacija iz Republike Hrvatske (prof. Ivančica Ternjej, pročelnica Biološkog odsjeka PMF-a, prof. Božena Mitić – PMF, prof. Bruno Zelić - FKIT, mr.sc. Gordana Goreta, stručna voditeljica NP Krka i dr.sc Kazimir Miculinić, stručni voditelj NP Plitvička jezera) tijekom svog službenog boravka u Sichuanu posjetili su NP Huanglong gdje su u radnim sastancima s djelatnicima Parka izmijenili svoja znanstvena i stručna iskustva u području ekologije i zaštite okoliša u krškim područjima, a posebice zaštićenih područja Svjetske prirodne baštine.
U Nacionalnom je parku Huanglong 13. lipnja 2019., svečano potpisan Memorandum o razumijevanju na području marketinške suradnje i ekoturizma. Sporazum je otvorio novi prostor za jačanje suradnje između nacionalnih parkova Krka, Plitvičkih jezera i Huanglonga. Na samoj svečanosti održane su prezentacije o NP Krka i NP Plitvička jezera te 
The role of biofilms in travertine/tufa precipitations - Inside story.
Predstavnici delegacije Republike Hrvatske su u okviru workshopa u Chengduu prezentirali znanstvenu i stručnu djelatnost svojih matičnih ustanova. U uvodnom dijelu, kratki pregled Kinesko-hrvatskog istraživačkog centra i ‘OBOR’ zajedničkog laboratorija dao je prof. SUN Geng, a prof. A. Plenković-Moraj za kineske je kolege dala kratki pregled o Sveučilištu u Zagrebu

 

Sichuan Friendship Award 2019

Chengdu,  19. rujan 2019.

Na svečanosti u Chengduu, glavnom gradu pokrajine Sichuan, prestižna Nagrada "Sichuan Friendship Award 2019" dodijeljena je, profesorici zagrebačkog Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Anđelki Plenković-Moraj, koja već dugi niz godina uspješno surađuje s Chengdu Institutom za biologiju Kineske akademije znanosti. Nagrada za doprinos u međunarodnoj suradnji - najviše je priznanje koje stranac može dobiti u NR Kini dodijeljena od provincije Sichuan. Nagrada joj je uručena pred tri tisuće uzvanika konferencije na kojoj je govorilo šest nobelovaca, a naša je znanstvenica bila i jedina žena među petoricom laureata.

Zahvaljujući njezinom predanom radu i entuzijazmu ova znanstvena suradnja proširila se na čitav niz područja, uključujući i suradnju nacionalnih parkova u Hrvatskoj i Kini na temu održivog razvoja, održivog turizma i zaštite okoliša. Ova znanstvena suradnja postala je jedan od modela zajedničkih projekata pa su tako Institut za biologiju iz Chengdua i zagrebački Prirodoslovno-matematički fakultet partneri u projektu znanstvenih laboratorija priznatih i u okviru Inicijative Pojas i put što predstavlja veliko priznanje za njihov dosadašnji rad i buduće planove“ izjavio je na svečanosti veleposlanik Republike Hrvatske u Narodnoj Republici Kini NJ.E. Dario Mihelin. 



Želim ovim putem naglasiti da je ovo visoko priznanje rezultat, ne samo mog osobnog dugogodišnjeg rada, nego i srdačne podrške čelnika Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu, Ministarstva znanosti i obrazovanja RH te posebice djelatnika Veleposlanstva Republike Hrvatske u NR Kini. Iskazujem svoju iskrenu zahvalnost gosp. NJ.E. Nebojši Koharoviću, gđi. Biseri Fabrio i gosp. Staši Skenžiću, koji su tijekom proteklih godina pomno pratili našu međunarodnu suradnju, aktivno sudjelovali i promovirali naša postignuća na relevantnim mjestima i događanjima. Punog srca ispisali su priču mog života, jer kao što je rekla Helen Keller "Ono najbolje i najljepše ne može se vidjeti, pa čak ni dotaknuti. To se mora osjetiti srcem." izjavila je dobitnica prestižne nagrade za kinesku nacionalnu televiziju.

Dio same ceremonije možete pogledati ovdje.

Hrvatsko-kineski OBOR zajednički laboratorij za biološku raznolikost i usluge ekosustava

Zagreb, 28. listopad 2019. 

U travnju 2019. održana je javna obrana, a lipnju 2019. odobren je Kinesko-hrvatski zajednički laboratorij OBOR za biološku raznolikost i usluge ekosustava, kao jedan od prvih 14, od strane kineskog Ministarstva znanosti i tehnologije. Zajednički je laboratorij platforma najviše razine koju je predložio glavni tajnik XI Jinpin za kinesku inozemnu znanstvenu i tehnološku suradnju. Odobren je za provinciju Sichuan i trenutno je jedini laboratorij u NR Kini čije je djelovanje u području zaštite okoliša.
WU Ning, ravnatelj Chengdu Instituta za biologiju Kineske akademije znanosti, predvodio je 28. listopada 2019. delegaciju visokih dužnosnika NR Kine (CHEN Linhao, zamjenik ravnatelja Odjela za međunarodnu suradnju Ministarstva znanosti i tehnologije NR Kine, ZHOU Yu, ravnatelj Euroazijskog odjela, GONG Haihua, direktor Europskog odjela Ureda za međunarodnu suradnju Kineske akademije znanosti, SUN Geng, zamjenik šefa tematskog područja za bioraznolikost i usluge ekosustava, CHEN Huai, direktor odjela za znanost i tehnologiju te profesore s CIB-a; MA Xinrong, LI Fanglan, XU Bo) u posjet Sveučilištu u Zagrebu.
Izaslanstvo je posjetilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH, Veleposlanstvo Kine u Hrvatskoj te Biološki odsjek PMF-a Sveučilišta u Zagrebu.
Ovom su prigodom potpisani: Opći sporazum o suradnji između Kineske akademije znanosti i Sveučilišta u Zagrebu, memorandumi o razumijevanju za Kinesko-hrvatski istraživački centar za ekologiju i zaštitu okoliša (obnovljen inicijalni iz 2014.) te Hrvatsko-kineski OBOR zajednički laboratorij za biološku raznolikost i usluge ekosustava.