PMF predstavio četrnaest novih...

Na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (PMF) jučer su predstavljeni rezultati 71 milijuna kuna vrijednog strukturnog projekta Centar izvrsnosti u kemiji (CIuK) zahvaljujući kojem je na PMF-u uspostavljen centar za najsuvremenija istraživanja u kemiji koji će ojačati suradnju PMF-a s partnerima iz farmaceutske, prehrambene, kemijske i industrije nafte, dok će studentima rad na sofisticiranoj opremi omogućiti stjecanje znanja i vještina kojima će biti konkurentni na svjetskom tržištu rada.

Projekt Centar izvrsnosti u kemiji sufinancira Europska unija u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Ukupna vrijednost projekta iznosi 71.620.005,91 HRK, a iznos EU sufinanciranja je 60.877.005,02 HRK (85%).

Rezultate projekta Centra izvrsnosti u kemiji, kojeg je sufinancirala Europska unija u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, iz Europskog fonda za regionalni razvoj, predstavio je stručni voditelj projekta izv. prof. dr. sc. Josip Požar. Prije prezentacije uzvanicima se obratio prof. dr. sc. Damir Bakić, izaslanik gradonačelnika Grada Zagreba te uvodno čestitao na uspješnoj realizaciji projekta. Istaknuo je kako se radi o značajnom koraku u dostizanju infrastrukturnih i znanstveno istraživačkih standarda te omogućavanju materijalnih osnova u održavanju vodeće uloge Fakulteta iz područja kemije u RH. U uvodnoj je riječi Šime Erlić, državni tajnik Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije naglasio kako je PMF uspješan ne samo u ovom projektu nego i u nizu drugih EU projekata koje provodi te ga time svrstava među najbolje Fakultete i ustanove koje se bave znanstveno istraživačkim radom, dok je Ivica Šušak, izaslanik predsjednika Vlade RH istaknuo kako su završetkom ovog projekta dugoročno osigurani znanstveno istraživački kapaciteti za razvoj i pozicioniranje Kemijskog odsjeka PMF-a u regionalni centar izvrsnosti iz područja kemije te naglasio kako će Vlada RH nastaviti s daljnjim ulaganjem u istraživanje i razvoj.

''Nakon useljenja PMF-a u zgradu kemije ovo je prvo veliko ulaganje u znanstvenu opremu u posljednjih dvadeset godina. Zahvaljujući projektu nabavili smo vrhunske instrumente i opremu višemilijunske vrijednosti, opremili smo računalni centar te uspostavili četrnaest novih laboratorija. Ovime smo pozicionirali PMF na sam vrh po opremljenosti laboratorija za najsuvremenija istraživanja u kemiji. Osim toga, ovakva infrastruktura uz znanstveni i istraživački kadar čine nas vrlo privlačnim parterom farmaceutskoj, prehrambenoj, kemijskoj i naftnoj industriji. Također, kroz obrazovanje studenata i studentica konkurentni vještinama i znanjima stvaramo dodanu vrijednost ne samo za znanost, već i gospodarstvo. Sve ovo pokazuje da PMF ima tržišnu nišu za suradnju s gospodarstvom i vrhunsku opremu za na samoj fronti inovativnih istraživanja u kemiji,'' istaknuo je u uvodnom obraćanju prof. dr. sc. Mirko Planinić, dekan PMF-a.

Da postoji veliki interes i potreba za otvorenim pristupom ovakvoj tehnologiji, ne samo znanstveno-akademske zajednice, već i industrije, potvrđuje i činjenica da su netom nakon uvrštavanja projekta CIuK na indikativnu listu, već bili potpisani novi ugovori o partnerstvu s predstavnicima gospodarskog sektora te pokrenuti novi stručni projekti.

''Buduća suradnja Kemijskog odsjeka s gospodarskim sektorom povrh istraživačko-razvojnih projekata podrazumijeva i upoznavanje istraživača i djelatnika zaposlenih u različitim granama industrije s radom na suvremenoj instrumentaciji. U skladu s navedenim Kemijski odsjek PMF-a namjerava pokrenuti projekt cjeloživotnog obrazovanja te kroz niz stručnih radionica upoznati kolege iz industrije s mogućnostima i radom suvremene instrumentacije,'' istaknula je prof. dr. sc. Snežana Miljanić, pročelnica Kemijskog odsjeka PMF-a.

''U sklopu projekta CIuK, u razdoblju od 2018. do 2022. godine nabavljeni su novi instrumenti i oprema vrijedna 70 milijuna kuna, poput rentgenskih difraktometara, spregnutog TG-IR sustava, kalorimetara, kromatografa, mikroskopa atomskih sila, NMR spektrometra, uređaja za kvantitativni PCR, superračunala i brojnih drugih, bez kojih je teško zamisliti znanstveno-istraživački rad u suvremenom kemijskom laboratoriju. Realizacijom projekta CIuK Kemijski odsjek PMF-a dosegao je znanstveno-istraživačke standarde ustanova iz razvijenijih zemalja Europske unije te će zadržati jednu od vodećih uloga u istraživanjima iz područja kemije u Republici Hrvatskoj,'' istaknuo je izv. prof. dr. sc. Josip Požar, stručni voditelj projekta CIuK.

''Danas predstavljeni rezultati projekta CIuK govore u prilog činjenici da Prirodoslovno-matematički fakultet posjeduje znanje i ljudski potencijal prijeko potreban ne samo znanstvenoj zajednici, već i gospodarstvu. Međutim, kako i ovaj projekt potvrđuje, da bi se ostvario puni potencijal i kvalitetan prijenos tih znanja u gospodarstvo potrebno je stvoriti infrastrukturne uvjete. Nažalost, PMF je tijekom dva potresa prestupio značajna oštećenja, posebice zgrade Biološkog i Geografskog odsjeka. Stoga, vjerujem da na primjeru rezultata koje danas predstavljamo možemo temeljiti nadu da će se i našim biolozima, geolozima i geografima uskoro pružiti prilika da u suvremeno opremljenoj zgradi mogu ostvariti svoj puni potencijal. Vjerujem da je jedan takav projekt izgradnje novog kompleksa kojeg je PMF inicirao moguće ostvariti u partnerstvu s Ministarstvom znanosti i obrazovanja i Sveučilištem u Zagrebu'' zaključio je dekan PMF-a prof. dr. sc. Mirko Planinić.

Projekt Centar izvrsnosti u kemiji sufinancira Europska unija u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Ukupna vrijednost projekta iznosi 71.620.005,91 HRK, a iznos EU sufinanciranja je 60.877.005,02 HRK (85%).

 

 

KORISNE POVEZNICE:

https://ciuk.hr/

https://www.pmf.unizg.hr/chem

Autor: Adriana Kenđel
Popis obavijesti