CILJEVI PREDMETA: Osposobiti studente za pripremanje i izvođenje moderne nastave kemije koja se temelji na pokusima i opažanjima, koja je u skladu s nastavnom strategijom učenja otkrivanjem i koja je usmjerena na učenika. 
 
ISHODI UČENJA NA RAZINI PROGRAMA KOJIMA PREDMET DOPRINOSI: 
 
1. ZNANJE I RAZUMIJEVANJE 
1.6. demonstrirati poznavanje i razumijevanje suvremenih pristupa nastavi fizike i kemije i suvremenih nastavnih metoda; 
1.8. integrirati stručna znanja iz fizike i kemije sa znanjima stečenim u pedagogiji, psihologiji, didaktici i metodici 
2. PRIMJENA ZNANJA I RAZUMIJEVANJA 
2.6. pripremiti, izvesti i interpretirati školske eksperimente iz fizike i kemije 
2.7. primijeniti sigurnosne mjere pri korištenju laboratorijskog suđa, pribora i kemikalija 
2.10. kreirati motivirajuće okruženje za aktivno učenje, koje potiče razvoj sposobnosti i znanja svih učenika 
2.11. osmisliti, pripremiti i izvesti nastavni sat u osnovnoj i srednjoj školi u skladu s nastavnim planom i programom i načelima interaktivne istraživačke usmjerene nastave fizike i kemije 
3. STVARANJE PROSUDBI 
3.2. postaviti jasne i mjerljive ciljeve učenja u nastavi fizike i kemije u skladu s nastavnim programom 
3.3. promišljati i kritički vrednovati izvedenu nastavu  
3.4. preuzeti odgovornost za uspješno provođenje i izvršenje nastavnih zadataka 
3.5. demonstrirati profesionalni integritet i etično ponašanje u radu s učenicima i kolegama 
4. KOMUNIKACIJSKE SPOSOBNOSTI 
4.1. jasno i učinkovito komunicirati s učenicima i kolegama 
4.2. jasno i koncizno prezentirati složene ideje 
5. SPOSOBNOST UČENJA 
5.1. samostalno koristiti stručnu literaturu i ostale relevantne izvore informacija  
5.2. samostalno pratiti razvoj novih spoznaja u fizici i kemiji te nastavi fizike i kemije  
5.3. preuzeti odgovornost za vlastiti stručni napredak i profesionalni razvoj 
 
OČEKIVANI ISHODI UČENJA NA RAZINI PREDMETA: 
1. Odabrati pokus koji odgovara zadanim nastavnim ciljevima i na temelju njega osmisliti nastavni sat učenja otkrivanjem. 
2. Predvidjeti rizike i opasnosti tijekom eksperimentalnog rada i potrebne mjere zaštite. 
3. Izraditi didaktičke materijale potrebne za planirani nastavni sat (radne listove, plan ploče, slike, crteže, modele...) 
4. Povezati nastavne ciljeve i opažanja koja će učenici ostvariti tijekom pokusa. 
5. Preraditi zadani pokus i izvesti ga s jednostavnijim priborom i s manje kemikalija. 
6. Predvidjeti znanja i vještine koje učenici moraju steći prije da bi mogli uspješno sudjelovati u satu osmišljenom u skladu s nastavnom strategijom učenja otkrivanjem. 
7. Napisati didaktičku i metodološku kritiku osobnog nastavnog sata ili nastavnog sata kojeg je održao drugi student. 
 
SADRŽAJ PREDMETA: 
 
1.-4. tjedan Kemija kao nastavni predmet (ciljevi i zadatci nastave kemije, kemija kao znanost i kao nastavni predmet, uloga nastavnika u unaprjeđivanju poučavanja prirodnih znanosti)  
5.-6. tjedan Strategije poučavanja (uporaba pokusa u nastavi kemije, učenje otkrivanjem, grupni rad, rad u parovima, individualni rad, frontalni rad)  
7.-8. tjedan Nastavni plan i program (specifični zadatci nastave kemije i uzrast učenika, načela izrade nastavnih programa, načela izbora nastavnih sadržaja, definiranje obrazovnih postignuća učenika, kvalitativna i kvantitativna analiza nastavnih programa iz kemije za osnovnu i srednju školu, vrednovanje sadržaja, metoda, oblika i rezultata odgojno-obrazovnog rada te udžbenika i ostalih nastavnih materijala) 
9. tjedan Interdisciplinarna nastava  
10.-11. tjedan Nastava na djelu (kemijska učionica, laboratorijski pribor i kemikalije, izrada i uporaba nastavna sredstva i pomagala, mjere sigurnosti i zaštite pri izvođenju pokusa u učionici, pogrešna tumačenja koja se javljaju kao normalna posljedica nastavnog procesa)  
12.-15. tjedan Priprema nastavnika za nastavu (jezik i govor, psihološke i materijalno-tehničke pripreme za: novu školsku godinu, pojedinu nastavnu cjelinu i pojedinu nastavnu jedinicu, pisana priprema za nastavni sat, plan ploče, vrednovanje učeničkih postignuća) 
 
Metodologija: Nastavni sadržaji obrađuju se različitim oblicima rada (izlaganje, razgovor, diskusija, eksperimentalni rad, individualni rad, pozvana predavanja nastavnika praktičara). Dio nastavnih satova zajedno osmišljavaju student i nastavnik Metodike nastave kemije (mentorski rad). Osmišljeni satovi moraju biti primjereni uzrastu učenika osnovne ili srednje škole. Kolegij ima i svoje web-sučelje na sveučilišnom sustavu za udaljeno učenje Merlin. 
 
OBVEZE STUDENATA: 
 
Redovito pohađanje nastave, aktivno sudjelovanje u radu, priprema i održavanje seminara na zadanu temu, priprema didaktičkih materijala, procjena metodičke i didaktičke uspješnosti održanih nastavnih satova i materijala. 
 
OCJENJIVANJE I VREDNOVANJE RADA STUDENATA: 
 
Tijekom nastavnog procesa, nastavnici kontinuirano procjenjuju obrazovna postignuća i napredak studenata, a na kraju student pristupa pisanom ispitu. 
                                 | 
                            
                                                                            
                                
                                
                                                                                                                        - 1. M. Sikirica, Metodika nastave kemije, Školska knjiga, Zagreb, 2003.
 
2. Udžbenici, priručnici za nastavnike, radne bilježnice i zbirke zadataka za  osnovne i srednje   
   škole (različiti autori, izdavači i godine izdanja) 
3. Međunarodni časopisi koji se bave kemijskim obrazovanjem: Education in Chemistry,  
   Journal of Chemical Education, Naturwissenschaften im Unterricht Chemie 
4. M. Sikirica, Zbirka kemijskih pokusa za osnovnu i srednju školu, Školska knjiga, Zagreb,          
    2011. 
                                                                                                                                                                - DOPUNSKA LITERATURA:
 
1. Udžbenici PREDMETA prethodnika 
2.  Različiti interni nastavni materijali 
                                                                                                             
                                 |