Događanja na PMF-u

16.
svibnja
11:00-12:00,
Kemijski odsjek, predavaonica 222
17.
svibnja
12:00-13:00,
Kemijski odsjek, predavaonica 222
20.
svibnja
9:15-11:15,
Kemijski odsjek, predavaonica 304
24.
svibnja
10:00-12:00,
Kemijski odsjek, predavaonica 222

Opće obavijesti

Pozivamo vas na predavanje 'Priča o anti-aromatičnosti: od ciklougljika do 2D materijala' koje će u sklopu Kolokvija Kemijskog odsjeka održati Igor Rončević sa Sveučilišta u Oxfordu.

Predavanje će se održati petak 17. svibnja s početkom u 9.30 sati u predavaonici 222.

Autor: Aleksandra Maršavelski

OBAVIJESTI ZA STUDENTE

Poštovani i dragi studenti,

uskoro počinje nova, 2023./2024., akademska godina. U tijeku je usklađivanje sveučilišnih i fakultetskih pravila studiranja s novim Zakonom o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti te novim Statutom Sveučilišta u Zagrebu. PMF će u ovom prijelaznom razdoblju, koliko god to bude dopušteno i moguće, primjenjivati pravila povoljnija za studente.


Svi studenti i dalje imaju obvezu završiti studij najkasnije u roku koji je dvostruko dulji od trajanja studija.

Važno je napomenuti da prema novim pravilima studenti ne gube pravo studiranja na studiju ako u prethodne dvije akademske godine nisu stekli najmanje 35 ECTS-a. To znači da takvi studenti mogu upisati novu akademsku godinu (ako time ne bi prekoračili dvostruko trajanje studija).

Studentima će biti omogućeno više od dva puta upisati isti kolegij.

Studenti će moći polagati kolegije iz ljetnog semestra za koje su ostvarili uvjete i u zimskom semestru akad. god. 2023./2024. Bez obzira koliko je puta do sada student izašao na ispit iz nekog kolegija za koji je ostvario uvjete, on može izaći na ispit u svakom ispitnom terminu do uključivo veljače 2024. 

Ponovno napominjemo da broj izlazaka na ispit iz pojedinog kolegija više nije eliminatoran, tj. u tom slučaju studenti ne gube pravo studiranja.

Studenti u redovitom statusu, koji su u prvu godinu studija prvi put upisani u akademskoj godini 2023./2024., imat će pravo najviše jednom ponavljati svaku studijsku godinu.

Molimo studente da i dalje prate objave na mrežnoj stranici na kojoj ćemo objavljivati sve važne novine.

Autor: Adriana Kenđel

6. OTVORENI DAN KEMIJSKOG ODSJEKA

6. OTVORENI DAN KEMIJSKOG ODSJEKA Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održan je u petak, 12. travnja 2013. godine. Znanstveno-popularna predavanja, edukativne radionice i naše laboratorije vidjelo je više od 2.000 posjetitelja. Otvoreni dan svojom su prisutnošću uveličali i predsjednik Republike Hrvatske prof. dr. sc. Ivo Josipović te rektor našeg Sveučilišta, prof. dr. sc. Aleksa Bjeliš . U organizaciji te izvedbi cjelodnevnih događanja sudjelovalo je 120 studenata te više od 50 nastavnika, asistenata, tehničara i vanjskih suradnika (bivših studenata) Kemijskog odsjeka. Posebna zanimljivost Otvorenog dana bio je Svijet kemije: više od 70 studenata ispunilo je studentske laboratorije i hodnik u suterenu zgrade interaktivnim sadržajima koji su posjetitelje upoznavali s raznim aspektima kemije, metodama i tehnikama kemijskog istraživanja, instrumentima koji se rabe u nastavi te u znanstveno-istraživačkom radu kao i brojnim atraktivnim demonstracijskim pokusima. Žar i entuzijazam organizatora oduševio je i nadahnuo mnoge naše posjetitelje.

           

Usmena izlaganja održavana su paralelno u dvije amfiteatralne dvorane i obuhvatila su devet znanstveno-popularnih predavanja:

  • Mpembin efekt - Zašto se topla voda ponekad zaledi brže od hladne? (Nikola Bregović,dipl. ing.),
  • U početku bijaše svjetlost (dr. sc. Nenad Judaš, doc.),
  • Koliko malo može biti veliko? (dr. sc. Tajana Preočanin, izv. prof.),
  • Je li razvoj života moguć samo iz ugljikovih spojeva? (dr. sc. Hrvoj Vančik, red. prof.),
  • Kratka povijest vatre (dr. sc. Vladimir Stilinović),
  • Hemoglobin - molekulska simbioza koja život znači (dr. sc. Ita Gruić Sovulj, izv. prof.),
  • Svijet nanomaterijala (dr. sc. Marina Cindrić, red. prof.),
  • Šarene pilule (dr. sc. Predrag Novak, red. prof.),
  • Kemija evolucije (Ivica Cvrtila, mag. chem.).

            Eksperimentalni rad posjetitelja omogućen je sudjelovanjem u jednoj od šest radionica koje su se održavale u pet termina:

  • Molekule u računalu, radionica iz računalne kemije (Danijel Namjesnik, dipl. ing. i dr. sc. Branimir Bertoša, doc.),
  • Pogodi što je!, radionica iz analitičke kemije (Ivan Nemet, dipl. ing.),
  • Čisto kao suza, radionica iz biokemije (dr. sc. Morana Dulić),
  • Što je zeleno kad svijetli u mraku?, radionica iz organske kemije (dr. sc. Ivana Biljan i Katarina Varga, mag. chem.),
  • Kemijska utrka, radionica iz fizikalne kemije (Nikola Bregović, dipl. ing.),
  • Od lista papira do kristala - origami-poliedri u kemiji, radionica (dr. sc. Franka Miriam Brückler, doc.).

       Svijet kemije bio je podijeljen u tematski vezane skupine: Ulica boja (mentori:  dr. sc. Lovorka Pitarević Svedružić i dr. sc. Adriana Dijanošić), Ulica svjetlosti (mentor: dr. sc. Josip Požar), Ulica elektrike (mentor: dipl. ing. Nikola Bregović), Ostwaldova ulica (mentori: dr. sc. Josip Požar i dr. sc. Vladimir Stilinović), Kemija u kuhinji (mentor i voditelj: dipl. ing. Marija Zbačnik, dipl. ing. Atiđa Selmani, Sandra Čičić, mag. chem. i Jasmina Salopek, mag. chem.), Tamna strana kemije (voditelj: Igor Huskić, mag. chem.), Toplo-hladna aleja (mentori: doc. dr. sc. Dominik Cinčić i dr. sc. Vladimir Stilinović), Agregacijski puteljak (mentor: doc. dr. sc. Dominik Cinčić), Ulica plinova (mentor: dipl. ing. Marija Zbačnik), Ulica mirisa i okusa (mentor: prof. biol. i kem. Ivana Pulić), Ulica kristala (mentor: dr. sc. Vladimir Stilinović), Ulica metala (mentor: dipl. ing. Ivan Nemet), Ulica otrova i lijekova (mentor: dr. sc. Ivan Kodrin), Svakodnevni sokak (mentor: Igor Huskić, mag. chem.), Trg života (mentor: dr. sc. Morana Dulić).     

 

 

 

Autor: webmaster KO
Popis obavijesti

Broj posjeta:
2390169