Pozivamo vas na predavanje MEHANOKEMIJA: SLIKE IZ BEZOTOPINSKE KEMIJE koje će održati prof. dr. sc. Tomislav Friščić u srijedu 9. listopada 2024. s početkom u 11 sati u dvorani Knjižnice Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Trg Josipa Jurja Strossmayera 14 u Zagrebu.
U gradu Riyadhu u Saudijskoj Arabiji od 21.-30. srpnja 2024. održana je 56. Međunarodna kemijska oplimijada (56th IchO) na kojoj je hrvatski tim ostvario sjajne rezultate osvojivši jednu srebrnu medalju i tri brončane medalje. Hrvatsku je na ovom natjecanju predstavljalo četvero gimnazijalaca: Ema Novak, učenica 4. razreda Gimnazije Josipa Slavenskog iz Čakovca koja je osvojila srebrnu medalju, dok su brončane medalje osvojili Petar Jukić, učenik XV. Gimnazije, Zagreb, Kim Radešić, učenica 3. razreda Gimnazije Pula i Filip Čutura, učenik 3. razreda XV. Gimnazije, Zagreb. Učenici su u Saudijsku Arabiju putovali u pratnji prof. dr. sc. Branimira Bertoše s Kemijskog odsjeka PMF-a i prof. emerite Branke Zorc s Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta.
Kao i prethodnih godina, višemjesečne teorijske i praktične pripreme za ovo natjecanje u kojima su sudjelovali profesori i asistenti Kemijskog odsjeka PMF-a i drugih institucija (Farmaceutsko-biokemijski fakultet i Institut Ruđer Bošković) kao i sudionici prijašnjih olimpijada održane su u prostorima Kemijskog odsjeka PMF-a. Velike čestitke našim predstavnicima na 56. Međunarodnoj kemijskoj olimpijadi i zahvale njihovim gimnazijskim profesorima u i svima koji su sudjelovali u pripremama!
U utorak, 09. srpnja 2024., prestižna evropska organizacija EMBO (The European Molecular Biology Organization) objavila je vijest o prijemu 100 novih i 20 pridruženih članova u svoje redove. Među novoprimljenim članovima iz 37 zemalja je i ugledna profesorica Kemijskog odsjeka PMF-a Ita Gruić Sovulj, kojoj je članstvo u ovoj organizaciji priznanje za istraživačku izvrsnost i postignuća u području biosinteze proteina.
Organizacija EMBO, koja ove godine slavi 60 godina postojanja, ima ključnu ulogu u jačanju istraživanja u području znanosti o životu (life sciences) u međunarodnim okvirima. U članstvu EMBO danas je više od 2100 znanstvenika, a valja istaknuti da su čak 92 dobitnika Nobelove nagrade bili prethodno izabrani u članstvo ove organizacije.
Službeni prijem novih članova održat će se na sastanku organizacije EMBO koncem listopada 2024. godine u Heidelbergu, Njemačka.
Čestitamo profesorici Iti Gruić Sovulj na ovom velikom postignuću!
Iduće izdanje Simpozija studenata kemičara (9. SiSK) bit će dvodnevni skup koji će se održati u petak i subotu, 11. i 12. listopada 2024. godine, na Kemijskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Simpozij studenata kemičara (SiSK) besplatni je znanstveni skup u organizaciji studenata kemije koji su većinom članovi Studentske sekcije Hrvatskog kemijskog društva (SSHKD). SiSK okuplja studente kemije i srodnih usmjerenja iz cijele Hrvatske, ali i inozemstva. SiSK studentima pruža priliku za razmjenu iskustava, znanja te da prezentiraju vlastite znanstveno-istraživačke radove. Više informacija u vezi samog Simpozija i prijave na SiSK možete pronaći na https://sisk.hkd.hr/ ili na društvenim mrežama.
Za studente s invaliditetom postoji mogućnosti korištenja usluge ZET prijevoza prilagođenim vozilom za osobe s invaliditetom u ak. god. 2024./2025., prema informacijama u nastavku. Način obavljanja ove usluge reguliran je Pravilnikom o prijevozu osoba s invaliditetom Zagrebačkog električnog tramvaja d.o.o.
Na temelju Pravilnika, prijevoz ZET-a prilagođenim vozilom može koristiti osoba s invaliditetom koja se kreće uz pomoć invalidskih kolica te ima prebivalište u Gradu Zagrebu i pratitelj uz preporuku Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba. Studenti s invaliditetom koji ispunjavaju uvjete i zainteresirani su za korištenje ove usluge trebaju se javiti Uredu za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu na uredssi@unizg.hr, Ured zatim dokumentaciju potrebnu za realizaciju ovoga prava dostavlja nadležnom Gradskom uredu. Za sve dodatne informacije studenti se mogu obratiti i putem tel. 01 4564 405, mob. 099 4593 578 ili osobnim dolaskom u Studentsko naselje "Stjepan Radić", Jarunska 2 (prizemlje 12. paviljona).
Znanstvenici Kemijskog odsjeka Marijana Pocrnić, Vladislav Tomišić i Nives Galić u suradnji sa znanstvenicama Anom Čikoš (Institut Ruđer Bošković) i Anom Budimir (Sveučilište u Zagrebu, Farmaceutsko-biokemijski fakultet) te znanstvenicama sa Sveučilišta u Lodzu (Marta Hoelm i Anna Ignaczak) objavili su rad pod naslovom Inclusion complexes of loratadine with β-cyclodextrin and its derivatives in solution. Integrated spectroscopic, thermodynamic and computational studies u prestižnom časopisu Journal of Molecular Liquids (I.F. = 5,3).
Znanstvenici Kemijskog odsjeka Juraj Nikolić, Tea Juračić, Tin Klačić, Danijel Namjesnik i Tajana Begović u suradnji s Jozefinom Katić s Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu objavili su znanstveni rad „Surface properties and corrosion protection study of poly(N-ethyl-4-vinylpyridine) polyelectrolyte-based coating on the electrochemically formed Ti|TiO2 surface“ u prestižnom časopisu Journal of Materials Chemistry C (IF = 5,7).
Znanstvenici Kemijskog odsjeka Mirta Rubčić i Edi Topić u suradnji s Mihaelom Tuksar (Pliva Hrvatska d.o.o.) i Ernestom Meštrovićem (Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije), objavili su znanstveni rad Exploring Salts of Memantine with Inorganic Anions: From Polymorphism and Solid-State Transitions to Potential for Drug Formulations u časopisu Molecular Pharmaceutics (IF=4,5).
Ivica Đilović i Tomislav Balić sa Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku objavili su pregledni rad Coordination polymers with exo-coordinated unsubstituted macrocycles: Structure, properties, future perspectives and design guidelines u prestižnom časopisu Coordination Chemistry Reviews (IF 20,3).
Znanstvenici Kemijskog odsjeka Katarina Radman i Branimir Bertoša, te donedavna znanstvenica Kemijskog odsjeka Zoe Jelić Matošević, u suradnji sa znanstvenicom s Instituta Ruđer Bošković (Ivana Leščić Ašler) te suradnicima s Tehničkog Sveučilišta u Beču (Victor U. Weiss i Martina Marchetti‑Deschmann) objavili su znanstveni rad Exploring the manganese‑dependent interaction between a transcription factor and its corresponding DNA: insights from gas‑phase electrophoresis on a nES GEMMA instrument u časopisu Analytical and Bioanalytical Chemistry (IF = 3,8).
Znanstvenici Kemijskog odsjeka Lidija Posavec i Dominik Cinčić objavili su rad The Isothiocyanate Sulfur Atom as an Acceptor Site for Halogen-Bonded Cocrystallization of Werner Ni(II) Coordination Compounds and Perfluorinated Iodobenzenes u uglednom časopisu Crystal Growth & Design (IF 3,2).
Znanstvenici Kemijskog odsjeka Nikola Bedeković, Nea Baus Topić, Vinko Nemec i Dominik Cinčić te studenti Kemijskog odsjeka Sara Cerovski i Ruđer Sušanj objavili su rad Evaluation of halogen bonding proclivity of oxazole derivatives carrying multiple acceptor sites in cocrystals with perfluorinated iodobenzenes u uglednom časopisu CrystEngComm (IF 2,6). Rad je zbog visoke ocjene recenzenata istaknut na unutarnjoj naslovnici izdanja časopisa.
Znanstvenice Mirta Rubčić (Kemijski odsjek, PMF, Sveučilište u Zagrebu), Darija Jurašin Domazet (Zavod za fizičku kemiju, Institut Ruđer Bošković, Zagreb), Mirta Herak (Institut za fiziku, Zagreb) te studentica Leona Zagorec (Fakultet kemijskog inžinjerstva i tehnologije, Sveučilište u Zagrebu) objavile su rad Transition Metal-Based Dimeric Metallosurfactants: From Organic–Inorganic Hybrid Structures and Low-Dimensional Magnets to Metallomicelles u uglednom časopisu Inorganic Chemistry (IF 4,3).
Znanstvenici Kemijskog odsjeka Nea Baus Topić, Edi Topić i Dominik Cinčić u suradnji sa znanstvenicima Sibanandom G. Dashom i Mihailsom Arhangelskisom sa Sveučilišta u Varšavi objavili su rad Perhalogenated anilines as bifunctional donors of hydrogen and halogen bonds in cocrystals with ditopic nitrogen-containing acceptors u uglednom časopisu Crystal Growth & Design (IF 3,8).
Znanstvenici Kemijskog odsjeka Juraj Nikolić i Davor Kovačević u suradnji s nekadašnjom znanstvenicom Kemijskog odsjeka Atiđom Selmani i kolegama iz Slovenije (Nives Matijaković Mlinarić, Aleksandar Učakar, Anamarija Zore, Anže Abram, Andrijana Sever Škapin, Monika Kušter, Klemen Bohinc), Sveučilišta u Grazu (Eva Roblegg) te Švicarskog Saveznog instituta za znanost i tehnologiju materijala (Stefanie Altenried, Sandro Lehner, Qun Ren) objavili su rad Biocompatible Polyelectrolyte Multilayers with Copper Oxide and Zinc Oxide Nanoparticles for Inhibiting Bacterial Growth u prestižnom časopisu Američkog kemijskog društva ACS Applied Nano Materials (IF = 5,9).