Moj dnevnik (Ana Dugandžić)

Prva ideja: Aplikacija u koju se unese planinarska staza, pa se po njoj zapisuju događanja, prijeđeni put i slike.

Nakon nekoliko neuspjelih pokušaja, promijenila sam ideju u pisanje općenitog dnevnika.

Konačna verzija: Aplikacija koja služi kao dnevnik u koji se mogu zapisati mišljenja i slike, a zatim se može prolistati kroz dnevnik.

Reklama

Aplikacija i upute

Ovdje možete pronaći upute za izgradnju aplikacije:

Upute

Slike koje vam trebaju za upute su ovdje:

Slike

Video koji objašnjava kako se sprema jedna stranica dnevnika je ovdje:

Sam kod za aplikaciju je ovdje:

.aia

A ako želite instalirati aplikaciju, nalazi se ovdje:

.apk

Upozorenje: ova aplikacija ima težinu 4/5 zvjezdica. Potrebno je neko iskustvo u AppInventoru.

Ideje za poboljšanja

S obzirom da je ovo privatan dnevnik, ne želite da ga netko drugi čita. Dodajte provjeru korisnika pomoću lozinke na početnu stranicu! (Pomoć: u uputama za program My ToDo List, prvi korak je uvođenje lozinke)

U reklami je prikazano da se u dnevnik može i crtati. Radi jednostavnosti, taj korak je ovdje preskočen. Dodajte ga sada sami. (Pomoć: proučite aplikaciju Bojanje i Bojanje1).

 

Ishodi

Informatika:

A.2.4 b* opisuje, modelira i stvara bazu podataka te ju primjenjuje pri rješavanju problema (TinyDB)

 

B.2.2 u zadanome problemu uočava manje cjeline, rješava ih te ih potom integrira u jedinstveno rješenje problema

B.2.3 rješava problem primjenjujući jednodimenzionalnu strukturu podataka (liste)

Međupredmetne teme

 

 

osr A.4.1. Razvija sliku o sebi. - osjećajem vlastite vrijednosti oblikuje se identitet i izgrađuje samopouzdanje.

 

 

 

Prethodne verzije

 

Prva ideja aplikacije se bitno razlikovala od konačne verzije. No dok sam radila aplikaciju, naletjela sam na dosta problema koje nisam znala lako (ili uopće) riješiti. S obzirom da su ove upute namijenjene učenicima, nije bilo smisla napraviti nešto tako komplicirano, pa sam pojednostavila aplikaciju u sadašnju.

No za one koje zanima, ovo su prethodne verzije:

1. Planinarski dnevnik

Učitamo kartu ili planinarski put (npr. u formatu slike), a zatim na njoj označimo točku gdje se nalazimo. U tu točku pohranimo "stranicu" dnevnika – gdje smo bili, s kim, koliko smo dugo hodali, slike… ta stranica dnevnika će sadržavati i slike i tekstualne podatke. Kada kliknemo na točku, otvori se stranica i možemo ju pročitati. Kada opet kliknemo, stranica se zatvori.

Problem 1: Kako spremiti kombinaciju tekstualnih i vizualnih datoteka na jedno mjesto? Moguće rješenje: Lista listi, rječnik…

Problem 2: Kako povezati stranicu dnevnika s točkom? Svaka stranica odgovara svojoj točki, dakle trebao bi postojati neki broj (ID) koji bi povezivao stranicu sa svojom točkom i onda otvorio prikladnu… no koliko je to komplicirano za ovakvu aplikaciju?

2. Dnevnik putovanja

Dok sam radila prethodnu aplikaciju, primijetila sam da APP Inventor ima zgodnu opciju – Maps, odnosno ugrađene karte. S kartama se može mnogo toga, a između ostalog i postaviti Markers odnosno markere, oznake mjesta. To bi bila kao točka iz prethodne verzije. Markeri se mogu i opisati pomoću Title i Description box.

Zato mi je druga ideja bila postaviti Title markera kao naslov stranice u dnevniku, a description box kao sadržaj stranice. Jedan marker bi bio jedna stranica dnevnika. Onda bih riješila prethodna dva problema – markeri sa svim sadržajem se mogu spremiti u karte (karte imaju funkciju spremanja), a uz razne mogućnosti koje nude karte i markeri, povezivanje stranica bi trebalo biti moguće.

Uz ovo na umu, dnevnik više ne bi morao biti planinarski, nego općenito – dnevnik putovanja.

Problem 1: Spremanje slika nam je bilo važno. No Description box je namijenjen za tekstualne podatke. Kako povezati sliku s markerom, ako je ne možemo staviti u opis markera?

Problem 2: Karte nude dodavanje markera, koji se mogu spremiti bilo u kartu, bilo negdje drugdje. No iako možemo dodati novi marker, nisam pronašla način kako da promijenim i spremim Title i Description box tog markera.

Problem 3: Sav sadržaj karte se može spremiti, no nisam pronašla način kako da učitati sadržaj karte s memorije u mobitelu, a ne izvana.

Problem 4: Hoće li karta funkcionirati ako smo offline? Nisam provjerila.

Ako netko želi pokušati rješiti ove probleme, ovdje je nedovršeni kod: .aia

3. Općeniti dnevnik

Iako dodatak Karte nudi mnogo mogućnosti, nije namijenjena za pohranjivanje podataka, što je za ovu aplikaciju bitno. Ima i puno  drugih komplikacija.

Zbog toga sam odlučila potpuno izbaciti koncept s kartama i aplikaciju što više pojednostaviti. Na kraju dana, cilj ove aplikacije je da učenici vide da se u AppInventoru podatci mogu spremati u memoriju.

Vidjela sam da dodatak Canvas ima mnogo funkcija zgodnih za pisanje dnevnika, pa sam konačnu verziju bazirala na njemu.