Terenska nastava iz botanike i kralješnjaka

Repozitorij

Anketa

Na ovoj stranici trenutno nije odabrana niti jedna anketa!

Terenska nastava iz botanike i kralješnjaka

Šifra: 208626
ECTS: 4.0
Nositelji: prof. dr. sc. Zlatko Liber
prof. dr. sc. Perica Mustafić
Izvođači: Nikola Renić , mag. educ. biol. et chem. - Terenske vježbe
Louie Thomas Taylor , mag. biol. exp. - Terenske vježbe
Prijava ispita: Studomat
Opterećenje:

1. komponenta

Vrsta nastaveUkupno
Terenske vježbe 120
* Opterećenje je izraženo u školskim satima (1 školski sat = 45 minuta)
Opis predmeta:
Teren se odvija na prostoru budućeg Regionalnog parka Dinara, slijevu rijeke Cetine s najvećom akumulacijom u Hrvatskoj Peruća i u Park prirode Vransko jezero.

Botanika:
ISHODI UČENJA
1. Prepoznati, analizirati, razlikovati i povezivati morfološko-anatomske, ekološke i horološke osobine najvažnijih biljnih porodica.
2. Analizirati prilagodbe biljaka na različite uvjete staništa.
3. Primjeniti metodologije prikupljanja biljnih uzoraka za buduće morfološko-anatomske, kemijske i DNA analize.
4. Praktično primjeniti različite determinacijske ključeve.
5. Sintetizirati sva dosadašnja botanička znanja kako bi različitim ključevima za determinaciju odredio nepoznati biljni primjerak.
6. Izgraditi osobnu herbarijsku i foto zbirku istraživanog područja.
7. Prakticirati različite metode geokodiranja karte, GPS uređaji, aplikacije na mobilnim telefonima i računalima.
8. Provesti kartiranje flore istraživanog područja.
9. Provesti statističku analizu.
10. Pripremiti i izložiti Power Point prezentaciju provedenog kartiranja u kojoj se vidljive sve faze istraživanja sa završnom diskusijom i zaključcima.

SADRŽAJ PREDMETA:
Upoznavanje s materijalom i priborom za rad na terenu. Sabiranje, herbariziranje i konzerviranje biljnog materijala. Primjena ključeva za determinaciju. Glavne morfološko anatomske, korološke, ekološke i kemijske osobine porodica vaskularne flore prisutnih na istraživanom području. Ugrožene i zaštićene vrste istraživanog područja. Metode geokodiranja uporaba karata različitog mjerila, GPS uređaja i mobilnih aplikacija. Metode kartiranja flore. Terensko istraživanje grupe od 4 do 5 studenata: Utvrđivanje kvalitativnog i kvantitativnog sastava flore na nekoliko tipova staništa MTB64 polja. Geokodiranja, sabiranja i fotografiranja biljnih svojti. Laboratorijska obrade zbirke determinacija, rad na računalu i statistička obrada rezultata. Izrada izvješća i njegova javna prezentacija pred studentima i nastavnicima.

Kralježnjaci:
ISHODI UČENJA

1. Upoznati se s osnovnim načinima uzorkovanja kralješnjaka ribe, vodozemci, gmazovi, ptice i sisavci
2. Upoznati pravilan način rukovanja i čuvanja divljih životinja držanje, smještaj i ishrana, zaštita od mučenja, stresa tokom transporta
3. Naučiti pravilan odnos prema laboratorijskim životinjama te naučiti kaznene sankcije za prekršioce zakona o dobrobiti i zakona o zaštiti divljih životinja
4. Analizirati kralješnjake na budućem Regionalnom parku Dinara. Objasniti biogeografske značajke slivnog područja Cetine i najveće akumulacije u Hrvatskoj Peruće te faune vertebrata područja Parka prirode Vransko jezero.

Na terenu se upoznaje kako rabiti relevantnu metodu za
1. uzorkovanja riba
2. pronalaženja i uzorkovanja vodozemaca i gmazova
3. lova, prstenovanja i promatranja ptica
4. upoznavanje i primjenu ključeva za determinaciju kralješnjaka
5. zvukovna determinacija ptica
6. metode uzrokovanja malih sisavaca i praćenja šišmiša

Studenti su podijeljeni u manje grupe, samostalno provodeći istraživanja te stječu vještine koje će im koristiti pri kreiranju samostalnih istraživanja, prikupljanju uzoraka, obradi uzoraka, obradi podataka i pisanju rezultata. Terenska nastava obuhvaća i posjet biološki posebno interesantnim područjima i upoznavanje s mehanizmima upravljanja istih.
Literatura:
Preduvjeti za:
Upis predmeta :
Odslušan : Filogenija i sistematika bilja
Odslušan : Kralješnjaci
8. semestar
Obavezni predmet - Redovni Studij - Biologija i kemija; smjer: nastavnički
Termini konzultacija:
  • prof. dr. sc. Zlatko Liber:

    Svaki petak 13 - 15h. Marulićev trg 9A/ II

    Lokacija:

Poštovane studentice i studenti,

želio bi nakon Terenske nastave ukazati na nekoliko stvari koje treba riješiti prije dobivanja potpisa iz ovog kolegija. Biljke u vašim herbarijima moraju biti postavljene na papir formata A3, redosljed biljaka mora biti po filogenetskim načelim od evolucijski najprimitivnijih do evolucijski najodvedenijih s popunjenom etiketom u donjem desnom kutu. Oznake na herbarijskoj etiketi znače sljedeće: FAM – biljna porodica (latinski i hrvatski naziv), SP. – biljna vrsta (latinski i hrvatski naziv), LOC. – geografska pozicija sabiranja (npr. Uvala Makarina), HAB. – stanište (npr. Suhi mediteranski travljak, Poplavna livada, bočata muljevita obala itd), LEG. – vaše ime i prezime, DTA. – datum sabiranja. Kako bi biljke uspješno posložili u herbariju u repozitorij sam priložio praznu herbarijsku etiketu, ali i dokumente: „Popis porodica s pripadajućim vrstama lat i hr.xlsx“ te "Terenska nastava iz botanike (Vrlika-Ježević 2025) ciljevi_radni zadaci i_popisi biljaka". Budući da shvaćanje taksonomije ovisi o stavu pojedinog autora znanstvenog rada, knjige ili udžbenika (sensu lato vs. sensu stricto) u popisu sam upotrebio taksonomiju u kojoj su porodice shvaćene u širem smislu (sensu lato, s.l.). Na ovaj način broj porodica je sveden na najmamnju moguću mjeru, a to će vam uvelike olakšati usvajanje latinskih imena porodica. Isto tako narodnih imena je veliki broj pa sam vam olakšao izbor tako da sam u popis stavio samo jedno narodno ime za svaku vrstu. Prilikom polaganja herbarijske zbirke od vas očekujem kvalitetno osušene biljne primjerke, poznavanje latinskog imena vrste, latinskog imena porodice, ali i lokalitet gdje smo tu biljku sabrali te neke od osobina porodice i vrsta koje smo na terenu posebno isticali (npr. halofiti, tipični eumediteranci ili submediteranci, načini oprašivanja i rasprostiranja, ekonomska važnost, ljekovitost i sl.). Ukoliko latinski izgovor vrste ili porodice nije dobar to se vodi kao pogrešan odgovor. Na ispitu nasumično postavljam pitanja za 20 herbarijskih primjeraka, a za prolaz morate pozitivno odgovoriti u 90% slučajeva. Za svaki termin odgovaranja potrebno je najmanje pet studenata. Kad vas se skupi najmanje pet spremnih za odgovaranje poslat ćete mi email, a ja ću  u najkraćem vremenu pronaći termin i mjesto za odgovaranje. Herbarijsku zbirku je potrebno položiti do kraja ispitnih rokova u ovoj akademskoj godini inače kolegij upisujete ponovo. Ukoliko nešto nije jasno slobodno postavite pitanje mailom.

S poštovanjem

Prof. dr. sc. Zlatko Liber

Autor: Zlatko Liber
Popis obavijesti