Događanja na PMF-u

27.
rujna
10:00-11:00,
Kemijski odsjek, predavaonica 023
27.
rujna
11:00-12:00,
Kemijski odsjek, predavaonica 023
02.
listopada
12:00-13:00,
Kemijski odsjek, predavaonica 304
03.
listopada
11:00-12:00,
Kemijski odsjek, predavaonica P1
04.
listopada
16:00-18:00,
Kemijski odsjek, predavaonica A2
10.
listopada
10:00-12:00,
Kemijski odsjek, predavaonica 304

Opće obavijesti

Preminula je umirovljena izvanredna...

 

U četvrtak, 12. rujna 2024., u 75-oj. godini života preminula je umirovljena profesorica Kemijskog odsjeka PMF-a Astrid Gojmerac Ivšić.

Profesorica Astrid Gojmerac Ivšić cijeli je svoj radni vijek od zaposlenja 1975. godine provela na Zavodu za analitičku kemiju Kemijskog odsjeka PMF-a najprije kao asistentica, zatim docentica, a potom kao izvanredna profesorica do umirovljenja 2015. godine.

Znanstvena djelatnost Astrid Gojmerac Ivšić vezana je uz određivanje, ekstrakciju i separaciju metala iz različitih složenih sustava primjenom spektrometrijskih metoda (UV/VID, IR, fluorimetrija) kao i uporabom radioaktivnih izotopa.

Tijekom svojeg djelovanja u Zavodu za analitičku kemiju osim seminarske i praktikumske nastave profesorica Astrid Gojmerac Ivšić posebno će ostati u sjećanju kao profesorica analitičke kemije na studijskim programima Kemijskog odsjeka i drugih odsjeka PMF-a Sveučilišta u Zagrebu, ali i kao dugogodišnja profesorica analitičke kemije na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.

Posljednji ispraćaj drage nam profesorice Astrid Gojmerac Ivšić bit će u utorak, 17. rujna 2024., u 11.55 sati na groblju Mirogoj (polazak s Ispraćajnog trga na Krematoriju), Zagreb.

Autor: Adriana Kenđel

Uvodno predavanje za studente 1. godine sveučilišnog prijediplomskog studija Kemija

Uvodno predavanje za studente koji su u akademskoj godini 2024./2025. prvi put upisali 1. godinu Sveučilišnog prijediplomskog studija Kemije održat će se u

ponedjeljak, 30. rujna 2024. godine u 9:00 sati
u predavaonici A2 zgrade Kemijskog odsjeka PMF-a, Horvatovac 102a, Zagreb

 

Na kraju Uvodnog predavanja studentima će biti uručene studentske iskaznice.
Po završetku Uvodnog predavanja studenti ostaju u predavaonici radi početka nastave iz predmeta Opća kemija (Prof. dr. sc. V. Vrdoljak).
 

Autor: Petra Goričanec Nemet
Veliki uspjeh hrvatskih...

U gradu Riyadhu u Saudijskoj Arabiji od 21.-30. srpnja 2024. održana je 56. Međunarodna kemijska oplimijada (56th IchO) na kojoj je hrvatski tim ostvario sjajne rezultate osvojivši jednu srebrnu medalju i tri brončane medalje. Hrvatsku je na ovom natjecanju predstavljalo četvero gimnazijalaca: Ema Novak, učenica 4. razreda Gimnazije Josipa Slavenskog iz Čakovca koja je osvojila srebrnu medalju, dok su brončane medalje osvojili Petar Jukić, učenik XV. Gimnazije, Zagreb, Kim Radešić, učenica 3. razreda Gimnazije Pula i Filip Čutura, učenik 3. razreda XV. Gimnazije, Zagreb. Učenici su u Saudijsku Arabiju putovali u pratnji prof. dr. sc. Branimira Bertoše s Kemijskog odsjeka PMF-a i prof. emerite Branke Zorc s Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta.

Kao i prethodnih godina, višemjesečne teorijske i praktične pripreme za ovo natjecanje u kojima su sudjelovali profesori i asistenti Kemijskog odsjeka PMF-a i drugih institucija (Farmaceutsko-biokemijski fakultet i Institut Ruđer Bošković) kao i sudionici prijašnjih olimpijada održane su u prostorima Kemijskog odsjeka PMF-a. Velike čestitke našim predstavnicima na 56. Međunarodnoj kemijskoj olimpijadi i zahvale njihovim gimnazijskim profesorima u i svima koji su sudjelovali u pripremama!

Autor: Aleksandra Maršavelski
Profesorica Ita Gruić Sovulj...

U utorak, 09. srpnja 2024., prestižna evropska organizacija EMBO (The European Molecular Biology Organization) objavila je vijest o prijemu 100 novih i 20 pridruženih članova u svoje redove. Među novoprimljenim članovima iz 37 zemalja je i ugledna profesorica Kemijskog odsjeka PMF-a Ita Gruić Sovulj, kojoj je članstvo u ovoj organizaciji priznanje za istraživačku izvrsnost i postignuća u području biosinteze proteina.

Organizacija EMBO, koja ove godine slavi 60 godina postojanja, ima ključnu ulogu u jačanju istraživanja u području znanosti o životu (life sciences) u međunarodnim okvirima. U članstvu EMBO danas je više od 2100 znanstvenika, a valja istaknuti da su čak 92 dobitnika Nobelove nagrade bili prethodno izabrani u članstvo ove organizacije. 

Službeni prijem novih članova održat će se na sastanku organizacije EMBO koncem listopada 2024. godine u Heidelbergu, Njemačka.

Čestitamo profesorici Iti Gruić Sovulj na ovom velikom postignuću!

Autor: Aleksandra Maršavelski

Iduće izdanje Simpozija studenata kemičara (9. SiSK) bit će dvodnevni skup koji će se održati u petak i subotu, 11. i 12. listopada 2024. godine, na Kemijskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Simpozij studenata kemičara (SiSK) besplatni je znanstveni skup u organizaciji studenata kemije koji su većinom članovi Studentske sekcije Hrvatskog kemijskog društva (SSHKD). SiSK okuplja studente kemije i srodnih usmjerenja iz cijele Hrvatske, ali i inozemstva. SiSK studentima pruža priliku za razmjenu iskustava, znanja te da prezentiraju vlastite znanstveno-istraživačke radove. Više informacija u vezi samog Simpozija i prijave na SiSK možete pronaći na https://sisk.hkd.hr/ ili na društvenim mrežama.

Autor: Danijel Namjesnik

OBAVIJESTI ZA STUDENTE

Pridružite nam se u organizaciji 6....

Dragi studenti, pozivamo vas da se pridružite organizaciji 6. Dana karijera na našem fakultetu koji će se održati 5. studenog 2024.!

Tražimo strastvene i angažirane studente koji će svojim talentima obogatiti naše timove:

Odsječki tim (komunikacija s potencijalnim tvrtkama, organizacija okruglih stolova)
Nabava (prikupljanje ponuda, naručivanje promotivnih i ostalih materijala)
Računovodstvo (priprema faktura, vođenje evidencije prihoda i rashoda)
PR (izrada vizuala, objave na društvenim mrežama)

Ako želite biti dio ove uzbudljive prilike za osobni i profesionalni razvoj, pridružite se našem timu organizatora WISe-a. Vaš doprinos će biti ključan u stvaranju događaja koji će inspirirati studente i pomoći poslodavcima pronaći buduće talente. 

Prijaviti se možete preko poveznice (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdSda0FC35JwjUYjcJS_7KHZuvpXajcmZHD2gWAG44bbtiUNA/viewform?usp=sf_link).

Za više informacija kontaktirajte svoje odsječke koordinatore:

Matematički odsjek doc. dr. sc. Matija Bašić matija.basic@math.hr
Biološki odsjek doc. dr. sc. Lucija Nuskern lucija.nuskern@biol.pmf.hr
Geofizički odsjek doc. dr. sc. Iva Dasović  iva.dasovic@gfz.hr
Geografski odsjek  prof. dr. sc. Neven Bočić nbocic@geog.pmf.hr
Geološki odsjek  doc. dr. sc. Karmen Fio Firi karmen.fio@geol.pmf.hr
Fizički odsjek   prof. dr. sc. Davor Horvatić davorh@phy.hr
Kemijski odsjek doc.dr.sc. Ivan Nemet inemet@chem.pmf.hr

 

 

 

 

 

 

Radujemo se vašim prijavama i...

...vidimo se na WISe-u!

Autor: Denis Giljević

U svrhu poticanja i promicanja znanstveno-istraživačkog usavršavanja studenata tijekom studija, Vijeće Kemijskog odsjeka ustanovilo je Nagradu Kemijskog odsjeka za znanstveno-istraživački rad studenata kojom se nagrađuju studentski radovi vezani uz izvannastavno znanstveno istraživanje studenata. Sve informacije dostupne su u Pravilniku.

Ove godine rok za podnošenje prijava je 15. listopada 2024.

Autor: Aleksandra Maršavelski

Za  studente s invaliditetom postoji mogućnosti korištenja usluge ZET prijevoza prilagođenim vozilom za osobe s invaliditetom u ak. god. 2024./2025., prema informacijama u nastavku. Način obavljanja ove usluge reguliran je Pravilnikom o prijevozu osoba s invaliditetom Zagrebačkog električnog tramvaja d.o.o.

Na temelju Pravilnika, prijevoz ZET-a prilagođenim vozilom može koristiti osoba s invaliditetom koja se kreće uz pomoć invalidskih kolica te ima prebivalište u Gradu Zagrebu i pratitelj uz preporuku Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba. Studenti s invaliditetom koji ispunjavaju uvjete i zainteresirani su za korištenje ove usluge trebaju se javiti Uredu za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu na  uredssi@unizg.hr,  Ured zatim dokumentaciju potrebnu za realizaciju ovoga prava dostavlja nadležnom Gradskom uredu. Za sve dodatne informacije studenti se mogu obratiti i putem tel. 01 4564 405, mob. 099 4593 578 ili osobnim dolaskom u Studentsko naselje "Stjepan Radić", Jarunska 2 (prizemlje 12. paviljona).

 

Autor: Aleksandra Maršavelski

Drage studentice i studenti,

pozivamo Vas da se prijavite na 4. Simpozij studenata biotehnologije PosteRi! Simpozij je koncipiran kao mjesto okupljanja znanstvenika, sadašnjih i budućih, s ciljem proširivanja znanja u području biologije, kemije, biotehnologije i medicine. Iz toga razloga pripremili smo vam predavanja znanstvenika iz različitih institucija, čija su istraživanja pomakla granice u znanosti! Simpozij se održava na Fakultetu biotehnologije i razvoja lijekova, 5. listopada 2024. godine (subota). Sudjelovanje na Simpoziju je besplatno!

Autor: Aleksandra Maršavelski

Zakonom o osobnoj asistenciji punoljetne osobe s invaliditetom 3. ili 4. razine u Republici Hrvatskoj imaju pravo na osobnog asistenta, osobu (ili više njih) koji će im pomagati pri svakodnevnim aktivnostima. Savez SUMSI pruža uslugu osobne asistencije unutar mreže pružatelja no nema kapaciteta osigurati osobnog asistenta svim studentima s invaliditetom stoga preporučamo prvo kontaktirati potencijalnog pružatelja usluge prije predaje zahtjeva.

Popis licenciranih pružatelja nalazi se na web adresi https://mrosp.gov.hr/registar-pruzatelja/13416, a postupak ostvarivanja opisan je na web adresi.

Za sva pitanja oko ostvarivanja osobne asistencije slobodno kontaktirajte Savez SUMSI

osobni.asistent@savezsumsi.hr ili +385 95 400 1004.

Autor: Aleksandra Maršavelski

Na temelju članka 16. Statuta i članka 2. Pravilnika o dodjeli Rektorove nagrade rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Stjepan Lakušić raspisao je Natječaj za dodjelu Rektorove nagrade za akademsku godinu 2023./2024.

Studenti su dužni do petka 30. kolovoza 2024. do 16:00 sati prijaviti rad na mrežnim stranicama Sveučilišta.

Sve informacije o natječaju su dostupne ovdje.

Autor: Aleksandra Maršavelski

Znanstveni rad u na naslovnici...

Znanstvenici Kemijskog odsjeka Barbara Panić, Hrvoj Vančik i Ivana Biljan te student Kemijskog odsjeka Lujo Matasović u suradnji s nekadašnjim znanstvenikom Kemijskog odsjeka Igorom Rončevićem, trenutno zaposlenim na Institutu za organsku kemiju i biokemiju u Pragu, te Matejem Bubašem s Instituta Ruđer Bošković objavili su rad Modulating electronic properties of dinitrosoarene polymers u uglednom časopisu Journal of Materials Chemistry C (IF = 7,393).

Rad je zbog visoke ocjene recenzenata istaknut na naslovnici časopisa (Front Cover), te je uvršten u kolekciju „vrućih radova“ (HOT papers) za 2022. godinu.

U radu je istražena mogućnost moduliranja elektronskih, transportnih i optičkih svojstava konjugiranih organskih poluvodiča korištenjem polimera dinitrozobenzena kao modela. Uz pomoć računalnih i eksperimentalnih tehnika istražen je utjecaj pakiranja, promjene torzijskog kuta, adsorpcije na površinu, konjugacije u aromatskoj jezgri i supstituenata. UV/Vis difuznom refleksijskom spektroskopijom određena je širina zabranjene zone polimera 1,4-dinitrozobenzena (Eg = 2,39 eV), koja je u izvrsnom slaganju s vrijednošću izračunatom metodom GW-BSE-ZGR (Eg = 2,41 eV). Promjene do kojih dolazi uslijed pakiranja u čvrstom stanju razdvojene su u doprinose koji proizlaze iz promjene u torzijskom kutu te promjene u Coulombovoj interakciji, koja ima značajan utjecaj na energije vezanja ekscitona. Hibridni TD-DFT izračuni pokazali su da se efekti supstituenata na Eg i transportna svojstva mogu uglavnom pripisati promjeni torzijskog kuta, te je utvrđena linearna ovisnost između torzijskog kuta i Eg. Povećanje konjugacije u aromatskoj jezgri dovodi do povećanja transportnih svojstava i suženja Eg, što bi se moglo upotrijebiti za identificiranje budućih sintetskih meta. Mikroskopijom atomskih sila (AFM) istražena je morfologija tankih filmova pripremljenih nakapavanjem otopine 1,4-dinitrozobenzena na površinu zlata dok je spektroskopskom elipsometrijom utvrđeno značajno suženje njihove širine zabranjene zone na 0,68 eV, u dobrom slaganju s TD-DFT izračunima.

Istraživanje je sufinancirala Hrvatska zaklada za znanost u okviru projekta Od aromatskih spojeva s dušikom do novih funkcionalnih organskih materijala (FunMaterials, IP-2020-02-4467).

Autor: Adriana Kenđel
Popis obavijesti

Broj posjeta:
3149111