Na Kemijskom odsjeku PMF-a od 19. – 21. 11. 2024. održat će se simpozij INOVATION IN CHEMICAL SCIENCES čiji je cilj umrežavanje znanstvenika i suradnika iz Bavarske, Francuske i Hrvatske. Organizatori skupa su Kemijski odsjek Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilište Regensburg te Bavarski akademski centar za središnju, istočnu i jugoistočnu Evropu (Bayhost). Program simpozija možete vidjeti ovdje.
Pozivaju se zainteresirani studenti da sudjeluju na Otvorenom danu kemije koji će se održati u sklopu Dana i noći na PMF-u 16. svibnja 2025. godine. Prijavu je moguće obaviti preko poveznice. Za sve dodatne informacije slobodno se javite koordinatoru ovogodišnjeg ODK Igoru Živkoviću na Teams ili e-mail: izivkovic.chem@pmf.hr.
Pozivamo studente da sudjeluju u predstavljanju programa studija kemije na PMF-u na 29. smotri Sveučilišta u Zagrebu koja će se održati 14.-16. 11. 2024. u prostorijama Zagrebačkog velesajma.
Sve zainteresirane studente koji žele sudjelovati i svojim iskustvom doprinijeti promociji studija kemije molimo da se jave koordinatorici za Smotru doc. dr. sc. Ivani Kekez na email: ikekez@chem.pmf.hr
Pozivamo studente da sudjeluju u predstavljanju programa studija kemije na PMF-u na 29. smotri Sveučilišta u Zagrebu koja će se održati 14.-16. 11. 2024. u prostorijama Zagrebačkog velesajma.
Sve zainteresirane studente koji žele sudjelovati i svojim iskustvom doprinijeti promociji studija kemije molimo da se jave koordinatorici za Smotru doc. dr. sc. Ivani Kekez na email: ikekez@chem.pmf.hr
Natječaj za dodjelu stipendija Sveučilišta u Zagrebu 2024./2025. 16. listopada 2024., na mrežnoj stranici Sveučilišta u Zagrebu, raspisan je Natječaj za dodjelu stipendija Sveučilišta u Zagrebu za ak. god. 2024./2025. Prijave na Natječaj traju do 6. studenoga 2024. do 12 sati. Nathešaj je dostupan ovdje.
Za studente s invaliditetom postoji mogućnosti korištenja usluge ZET prijevoza prilagođenim vozilom za osobe s invaliditetom u ak. god. 2024./2025., prema informacijama u nastavku. Način obavljanja ove usluge reguliran je Pravilnikom o prijevozu osoba s invaliditetom Zagrebačkog električnog tramvaja d.o.o.
Na temelju Pravilnika, prijevoz ZET-a prilagođenim vozilom može koristiti osoba s invaliditetom koja se kreće uz pomoć invalidskih kolica te ima prebivalište u Gradu Zagrebu i pratitelj uz preporuku Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba. Studenti s invaliditetom koji ispunjavaju uvjete i zainteresirani su za korištenje ove usluge trebaju se javiti Uredu za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu na uredssi@unizg.hr, Ured zatim dokumentaciju potrebnu za realizaciju ovoga prava dostavlja nadležnom Gradskom uredu. Za sve dodatne informacije studenti se mogu obratiti i putem tel. 01 4564 405, mob. 099 4593 578 ili osobnim dolaskom u Studentsko naselje "Stjepan Radić", Jarunska 2 (prizemlje 12. paviljona).
Zakonom o osobnoj asistenciji punoljetne osobe s invaliditetom 3. ili 4. razine u Republici Hrvatskoj imaju pravo na osobnog asistenta, osobu (ili više njih) koji će im pomagati pri svakodnevnim aktivnostima. Savez SUMSI pruža uslugu osobne asistencije unutar mreže pružatelja no nema kapaciteta osigurati osobnog asistenta svim studentima s invaliditetom stoga preporučamo prvo kontaktirati potencijalnog pružatelja usluge prije predaje zahtjeva.
Popis licenciranih pružatelja nalazi se na web adresi https://mrosp.gov.hr/registar-pruzatelja/13416, a postupak ostvarivanja opisan je na web adresi.
Za sva pitanja oko ostvarivanja osobne asistencije slobodno kontaktirajte Savez SUMSI
osobni.asistent@savezsumsi.hr ili +385 95 400 1004.
Znanstvenici Kemijskog odsjeka Valentina Ević, Marko Močibob, Ita Gruić Sovulj, Ivana Kekez i Jasmina Rokov Plavec u suradnji s nedavno umirovljenom profesoricom Dubravkom Matković-Čalogović, donedavnim znanstvenikom Kemijskog odsjeka Mario Kekezom, bivšom studenticom Kemijskog odsjeka Ružicom Šoić, te suradnicima Josefom Houserom i Michaelom Wimmerovoj sa institucije Central European Institute of Technology, Brno, Češka objavili su znanstveni rad Evolutionarily conserved cysteines in plant cytosolic seryl-tRNA synthetase are important for its resistance to oxidation u uglednom znanstvenom časopisu FEBS Letters (IF 3,5).
Seril-tRNA sintetaza (SerRS) esencijalni je enzim koji kovalentno povezuje serin i tRNASer, pripremajući tako supstrat za ribosom tijekom translacije. U kristalnoj strukturi citosolne SerRS iz biljke Arabidopsis thaliana uočena je disulfidna veza u svakom monomeru između cisteina Cys213 i Cys244, što je bilo neočekivano s obzirom da, općenito, citosolni proteini nemaju disulfidne veze zbog redukcijske prirode citosola. Cisteini uključeni u disulfidnu vezu evolucijski su očuvani u svim citosolnim SerRS iz zelenih biljaka, uključujući jednostanične zelene alge, što ukazuje na njihovu biološku važnost. Dizajnirane su mutirane inačice proteina (C213S, C244S i C213S/C244S) te je uspoređena njihova toplinska stabilnost, aktivnost i struktura s proteinom divljeg tipa. Uočeno je da su oba cisteina važna za stabilnost SerRS, ali sa suprotnim učincima. Identificirane su strukturne značajke proteinskog mikrookoliša, koje utječu na reaktivnost Cys213 i Cys244 te potiču stvaranje disulfidne veze u oksidacijskim uvjetima. U prisutnosti oksidirajućeg reagensa H2O2, aminoacilacijska aktivnost proteina divljeg tipa nije bila smanjena, dok je aktivnost mutiranih inačica bila ozbiljno narušena. Rezultati ovog istraživanja pokazali su da je disulfidna veza u biljnoj SerRS važna za otpornost proteina na oksidaciju, što može biti korisno tijekom translacije u stanju oksidacijskog stresa u biljkama. Istraživanje je provedeno u sklopu projekata “Aminoacil-tRNA-sintetaze kao čuvari standardnog genetičkog koda“ (IP-2016-06-6272, voditeljica I. Gruić Sovulj) i “Esencijalni metalni ioni u proteinima iz Heliobacter pylori i modelnim spojevima - struktura i funkcija/svojstvo“ (IP-2014-09-4274, voditeljica D. Matković-Čalogović) financiranih od strane Hrvatske zaklade za znanost. Financiranje doktorandice Valentine Ević omogućeno je u okviru programa „Projekt razvoja karijera mladih istraživača – izobrazba novih doktora znanosti (DOK-09-2018)“ Hrvatske zaklade za znanost.