Prof. dr. sc. Ines Primožič imenovana je članicom Znanstvenoga savjetodavnog odbora, (engl. Scientific Advisory Board) ugledne međunarodne Organizacije za zabranu kemijskoga oružja, OPCW (engl. Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons) na drugi mandat od 3 godine počevši od 1. siječnja 2025. godine. OPCW je izvršno tijelo međunarodne Konvencije o zabrani kemijskog oružja, CWC (engl. Chemical Weapons Convention) kojoj su do sada pristupile 193 zemlje svijeta. Od 1997. godine Hrvatska je članica OPCW kojoj je 2013. godine za intenzivna višegodišnja nastojanja za uklanjanje kemijskoga oružja dodijeljena Nobelova nagrada za mir.
Pozivamo vas na deveti Simpozij studenata doktorskih studija Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (9. SSDS), koji će se održati 28. i 29. travnja 2025. godine na Fizičkom i Matematičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu (Bijenička cesta 32 i Bijenička cesta 20). Registracije su službeno otvorene, a rok za prijavu sažetaka je 1. ožujka 2025. godine, putem službene web stranice Simpozija. Podsjećamo da za sudjelovanje na Simpoziju nema kotizacije.
Poštovani studenti, kolegij Stručna praksa ima za cilj povezati studente/ice s potencijalnim budućim poslodavcima. Popis poslodavaca dostupan je ovdje.
U ljetnom semestru akademske godine 2024/2025 kolegij Stručna praksa moguće je upisati do 31.5.2025.
Stručnu praksu nije moguće započeti:
• prije upisa kolegija Stručna praksa;
• prije prijave studenta/ice u online sustav za stručnu praksu;
• prije prijave novog poslodavca Karijernom centru;
• prije objave oglasa poslodavca u online sustavu;
• prije prijave na oglas poslodavca u online sustavu.
Stručnu praksu potrebno je završiti i evidentirati u online sustavu za stručnu praksu najkasnije do 15.9.2025., kako biste bili sigurni da će dokumentacija biti pravovremeno potvrđena.
Više informacija možete pronaći na poveznici ili direktnim obraćanjem izv. prof. dr. sc. Jani Pisk i izv. prof. dr. sc. Nikoli Bregoviću.
SUPEUS – Studentska Udruga za Promicanje Energetske Učinkovitosti i Savjetovanje – interdisciplinarna je udruga studenata koja objedinjuje različite tehničke i znanstvene discipline te stručne izvore, dotičući se aktualnih grana tehnologije, znanosti i gospodarstva. Jedan od najvećih projekta Udruge je Budućnost ugodnog stanovanja – BUS. Riječ je o besplatnoj stručnoj konferenciji za studente i sve one koje zanimaju aktualnosti iz svijeta energetske učinkovitosti, obnovljivih izvora energije i održive gradnje.
Četrnaesta po redu konferencija za studente BUS 2025 održava se u subotu, 29.3. na Arhitektonsko-građevinsko-geodetskom fakultetu s početkom u 10:00 sati.
Konferencija BUS 2025 donosi Vam temu "GreenTalks: Izvan okvira", s fokusom na primjenu inovativnih tehnologija, obnovljivih izvora energije i održivu gradnju. Kroz 3 bloka predstavit će se teorijska pozadina energetskog planiranja, njena primjena u praksi kroz složene projekte različitih mjerila, te će se na panel raspravi voditi diskusija o financijskoj isplativosti te problematici upravljanja tehničkim projektima s vodećim stručnjacima kroz prizmu održivosti i energetske učinkovitosti. U programu se nalazi osam predavanja i panel rasprava, a točna agenda nalazi se u privitku.
Više informacija o ovogodišnjoj konferenciji i prijavama na službenoj web stranici projekta SUPEUS | Konferencija BUS , te službenom događaju na Facebook-u (BUS 2025 | Facebook event ) i Linkedin-u ( BUS 2025 | Linkedin event ).
AMAC-UK (Udruženja bivših studenata i prijatelja sveučilišta u Hrvatskoj, ogranak Velika Britanija) raspislao je natječaj za nagradu mladim znanstvenicima u vrijednosti od £1000. Upute za prijavu i prijavnica su u prilogu, te na web stranici.
Za studente s invaliditetom postoji mogućnosti korištenja usluge ZET prijevoza prilagođenim vozilom za osobe s invaliditetom u ak. god. 2024./2025., prema informacijama u nastavku. Način obavljanja ove usluge reguliran je Pravilnikom o prijevozu osoba s invaliditetom Zagrebačkog električnog tramvaja d.o.o.
Na temelju Pravilnika, prijevoz ZET-a prilagođenim vozilom može koristiti osoba s invaliditetom koja se kreće uz pomoć invalidskih kolica te ima prebivalište u Gradu Zagrebu i pratitelj uz preporuku Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba. Studenti s invaliditetom koji ispunjavaju uvjete i zainteresirani su za korištenje ove usluge trebaju se javiti Uredu za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu na uredssi@unizg.hr, Ured zatim dokumentaciju potrebnu za realizaciju ovoga prava dostavlja nadležnom Gradskom uredu. Za sve dodatne informacije studenti se mogu obratiti i putem tel. 01 4564 405, mob. 099 4593 578 ili osobnim dolaskom u Studentsko naselje "Stjepan Radić", Jarunska 2 (prizemlje 12. paviljona).
Znanstvenice Mirta Rubčić (Kemijski odsjek, PMF, Sveučilište u Zagrebu), Darija Jurašin Domazet (Zavod za fizičku kemiju, Institut Ruđer Bošković, Zagreb), Mirta Herak (Institut za fiziku, Zagreb) te studentica Leona Zagorec (Fakultet kemijskog inžinjerstva i tehnologije, Sveučilište u Zagrebu) objavile su rad Transition Metal-Based Dimeric Metallosurfactants: From Organic–Inorganic Hybrid Structures and Low-Dimensional Magnets to Metallomicelles u uglednom časopisu Inorganic Chemistry (IF 4,3).
Pripravljena je serija novih, dimernih površinski aktivnih stvari (PAT) koje u svojoj strukturi sadrže metale (engl. metallosurfactants), (12–2–12)[MBr4] (M = Co, Ni, Cu i Zn), reakcijom dimerne kationske PAT, bis(N ,N-dimetil-N-dodecil)etilen-1,2-diamonijevog dibromida, 12–2–12, i odgovarajuće soli MBr2. Sintetiziranim PAT detaljno su istražena strukturna i magnetska svojstva u čvrstom stanju, te acocijacija u otopini. Utvrđeno je da uvođenje dvovalentnih prijelaznih metala u protuion dimerne PAT znatno više utječu na svojstva u čvrstom stanju (kristalnu i magnetsku rašetku) negoli na fizikalno-kemijske parametre micelizacije. Iako, sve ispitane dimerne PAT pokazuju poboljšana fizikalno-kemijske svojstva u otopini u usporedbi s polaznom. Time se pokazalo da istraživani sustavi predstavljaju plodnu platformu za razvoj multifunkcionalnih materijala budući da su vrlo jednostavni za pripravu, mogu se dobiti u visokim prinosima te pokazuju poboljšana svojstva, kako u otopini tako i u čvrstom stanju. U konačnici, ovo istraživanje otvara nove pristupe u pripravi nisko-dimenzionalnih magnetskih sustava, koji su od velikog značaja za razvoj spintroničkih i optoelektroničkih uređaja. Navedena istraživanja su provedena u sklopu EU-RIA projekta Surface transfer of pathogens (STOP) .