Prof. dr. sc. Ines Primožič imenovana je članicom Znanstvenoga savjetodavnog odbora, (engl. Scientific Advisory Board) ugledne međunarodne Organizacije za zabranu kemijskoga oružja, OPCW (engl. Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons) na drugi mandat od 3 godine počevši od 1. siječnja 2025. godine. OPCW je izvršno tijelo međunarodne Konvencije o zabrani kemijskog oružja, CWC (engl. Chemical Weapons Convention) kojoj su do sada pristupile 193 zemlje svijeta. Od 1997. godine Hrvatska je članica OPCW kojoj je 2013. godine za intenzivna višegodišnja nastojanja za uklanjanje kemijskoga oružja dodijeljena Nobelova nagrada za mir.
Pozivamo vas na deveti Simpozij studenata doktorskih studija Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (9. SSDS), koji će se održati 28. i 29. travnja 2025. godine na Fizičkom i Matematičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu (Bijenička cesta 32 i Bijenička cesta 20). Registracije su službeno otvorene, a rok za prijavu sažetaka je 1. ožujka 2025. godine, putem službene web stranice Simpozija. Podsjećamo da za sudjelovanje na Simpoziju nema kotizacije.
Poštovani studenti, kolegij Stručna praksa ima za cilj povezati studente/ice s potencijalnim budućim poslodavcima. Popis poslodavaca dostupan je ovdje.
U ljetnom semestru akademske godine 2024/2025 kolegij Stručna praksa moguće je upisati do 31.5.2025.
Stručnu praksu nije moguće započeti:
• prije upisa kolegija Stručna praksa;
• prije prijave studenta/ice u online sustav za stručnu praksu;
• prije prijave novog poslodavca Karijernom centru;
• prije objave oglasa poslodavca u online sustavu;
• prije prijave na oglas poslodavca u online sustavu.
Stručnu praksu potrebno je završiti i evidentirati u online sustavu za stručnu praksu najkasnije do 15.9.2025., kako biste bili sigurni da će dokumentacija biti pravovremeno potvrđena.
Više informacija možete pronaći na poveznici ili direktnim obraćanjem izv. prof. dr. sc. Jani Pisk i izv. prof. dr. sc. Nikoli Bregoviću.
SUPEUS – Studentska Udruga za Promicanje Energetske Učinkovitosti i Savjetovanje – interdisciplinarna je udruga studenata koja objedinjuje različite tehničke i znanstvene discipline te stručne izvore, dotičući se aktualnih grana tehnologije, znanosti i gospodarstva. Jedan od najvećih projekta Udruge je Budućnost ugodnog stanovanja – BUS. Riječ je o besplatnoj stručnoj konferenciji za studente i sve one koje zanimaju aktualnosti iz svijeta energetske učinkovitosti, obnovljivih izvora energije i održive gradnje.
Četrnaesta po redu konferencija za studente BUS 2025 održava se u subotu, 29.3. na Arhitektonsko-građevinsko-geodetskom fakultetu s početkom u 10:00 sati.
Konferencija BUS 2025 donosi Vam temu "GreenTalks: Izvan okvira", s fokusom na primjenu inovativnih tehnologija, obnovljivih izvora energije i održivu gradnju. Kroz 3 bloka predstavit će se teorijska pozadina energetskog planiranja, njena primjena u praksi kroz složene projekte različitih mjerila, te će se na panel raspravi voditi diskusija o financijskoj isplativosti te problematici upravljanja tehničkim projektima s vodećim stručnjacima kroz prizmu održivosti i energetske učinkovitosti. U programu se nalazi osam predavanja i panel rasprava, a točna agenda nalazi se u privitku.
Više informacija o ovogodišnjoj konferenciji i prijavama na službenoj web stranici projekta SUPEUS | Konferencija BUS , te službenom događaju na Facebook-u (BUS 2025 | Facebook event ) i Linkedin-u ( BUS 2025 | Linkedin event ).
AMAC-UK (Udruženja bivših studenata i prijatelja sveučilišta u Hrvatskoj, ogranak Velika Britanija) raspislao je natječaj za nagradu mladim znanstvenicima u vrijednosti od £1000. Upute za prijavu i prijavnica su u prilogu, te na web stranici.
Za studente s invaliditetom postoji mogućnosti korištenja usluge ZET prijevoza prilagođenim vozilom za osobe s invaliditetom u ak. god. 2024./2025., prema informacijama u nastavku. Način obavljanja ove usluge reguliran je Pravilnikom o prijevozu osoba s invaliditetom Zagrebačkog električnog tramvaja d.o.o.
Na temelju Pravilnika, prijevoz ZET-a prilagođenim vozilom može koristiti osoba s invaliditetom koja se kreće uz pomoć invalidskih kolica te ima prebivalište u Gradu Zagrebu i pratitelj uz preporuku Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba. Studenti s invaliditetom koji ispunjavaju uvjete i zainteresirani su za korištenje ove usluge trebaju se javiti Uredu za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu na uredssi@unizg.hr, Ured zatim dokumentaciju potrebnu za realizaciju ovoga prava dostavlja nadležnom Gradskom uredu. Za sve dodatne informacije studenti se mogu obratiti i putem tel. 01 4564 405, mob. 099 4593 578 ili osobnim dolaskom u Studentsko naselje "Stjepan Radić", Jarunska 2 (prizemlje 12. paviljona).
Znanstvenici Kemijskog odsjeka Katarina Radman i Branimir Bertoša, te donedavna znanstvenica Kemijskog odsjeka Zoe Jelić Matošević, u suradnji sa znanstvenicom s Instituta Ruđer Bošković (Ivana Leščić Ašler) te suradnicima s Tehničkog Sveučilišta u Beču (Victor U. Weiss i Martina Marchetti‑Deschmann) objavili su znanstveni rad Exploring the manganese‑dependent interaction between a transcription factor and its corresponding DNA: insights from gas‑phase electrophoresis on a nES GEMMA instrument u časopisu Analytical and Bioanalytical Chemistry (IF = 3,8).
Objavljena publikacija bavi se istraživanjem interakcija manganovih metalosenzora, konkretno transkripcijskih faktora MntR iz bakterija Bacillus subtilis i Mycobacterium tuberculosis, i pripadajućih DNA sekvenci. Interakcije su proučavane elektroforezom u plinskoj fazi (engl. nano electrospray gas-phase electrophoretic mobility molecular analysis, nES GEMMA), što je prvi puta da je je ova tehnika korištena za analizu protein-DNA sustava. Istaknute su prednosti i nedostaci tehnike GEMMA, a dobiveni rezultati uspoređeni su s rezultatima metoda koje se standardno koriste u ove svrhe, poput metode EMSA. Dobiveni rezultati doprinose detaljnijem razumijevanju mehanizama interakcija između DNA i transkripcijskih faktora koji reguliraju homeostazu manganovih iona u bakterijskim stanicama.
Objavljeni rezultati dio su istraživanja provedenih u sklopu HRZZ projekta Manganovi metalosenzori (IP-2020-02-3446) te bilateralnog projekta između Republike Austrije i Republike Hrvatske (Nativna spektrometrija masa u analizi načina djelovanja transkripcijskih faktora – Interakcije manganovih metalosenzora s Mn2+ i DNA).