Anketa

Na ovoj stranici trenutno nije odabrana niti jedna anketa!

Metode geokemijskih istraživanja okoliša

Šifra: 44116
ECTS: 5.0
Nositelji: prof. dr. sc. Gordana Medunić
Izvođači: Štefica Kampić , dipl.inž. - Vježbe u praktikumu
Prijava ispita: Studomat
Engleski jezik:

1,1,1

Svi elementi nastave na predmetu provode se na engleskom jeziku. Ova razina uključuje i predmete s više nastavnih grupa (u hrvatskoj grupi nastava je isključivo na hrvatskom jeziku, a u engleskoj grupi isključivo na engleskom jeziku).
Opterećenje:

1. komponenta

Vrsta nastaveUkupno
Predavanja 30
Vježbe u praktikumu 15
* Opterećenje je izraženo u školskim satima (1 školski sat = 45 minuta)
Opis predmeta:
Geokemijski okoliš, disperzija, mobilnost, reaktivnost. Principi analize elemenata u tragovima (način pojavljivanja ET, priprema uzorka, rasčinjavanje, separacija, analitičke tehnike (kolorimetrija, AAS, ICP-MS, XRF, polarografija, kromatografija plinska i tekučinska). Pouzdanost geokemijskih analiza, preciznost, točnost. Rudna ležišta i stijene kao izvor prirodnog zagađenja. Postanak tla, kemijsko trošenje stijena i ruda, klasifikacija tla. Sastav prirodnih voda, Eh-pH (tehnike mjerenja), kompleksi, topivost minerala, kationska izmjenjivačka svojstva i adsorpcija glina i koloida. Geokemijsko istraživanje tla. Anomalije u prirodnim vodama. Anomalije u vodotočnim sedimentima, jezerskim i morskim sedimentima. Geokemijsko istraživanje drenažnog sustava. Vegetacija, volatili (čestice u atmosferi). Statistička obrada podataka, izrada karata i interpretacija. Geokemijsko istraživanje mineralnih ležišta. Geokemijsko kartiranje. Geokemijsko istraživanje antropogenih izvora zagađenja (studij odabranih akcidenata).
Literatura:
  1. Rose, A.W., Hawkes, H.E., Webb, J.S.: Geochemistry in mineral exploration, Academic press, 2nd ed. 1979., str. 657.
  2. Dean, J.R.: Methods for environmental trace analysis, Wiley, 2003., str. 253.
2. semestar
Izborni kolegiji za Geologiju zaštite okoliša (ljetni semestar) - Redovni Studij - Geologija zaštite okoliša

4. semestar
Izborni kolegiji za Geologiju zaštite okoliša (ljetni semestar) - Redovni Studij - Geologija zaštite okoliša
Termini konzultacija:

Nastavno na našu diskusiju jučer (utorak) nakon nastave: taman i da se išlo s konkretnom analizom nekog vašeg uzorka, išlo bi se vjerojatno s mjerenjem svega par uzoraka, i vi na temelju njih ne bi otkrile nešto spektakularno. Priprema uzoraka je suha (prešanje tablete) ili mokra (razaranje uzorka u kiselinama), tu nema nekih magija. Ja vam mogu dogovoriti da vas ugoste moje suradnice na IRB-u (ICP-MS i PIXE) da vidite instrument uživo, ali .... ;-) no big deal....

Svrha ovog predmeta je da saznate osnovne postavke o istraživanju okoliša:

- da je okoliš varijabilan

- da treba pravilno uzeti uzorak iz okoliša

- da treba primijeniti lepezu metoda u istraživanju

i

- da podatke treba kvantitativno obraditi.

No, u bazi svega treba znati ono o čemu sam govorila jučer: geochemical baseline. Rezultate mjerenja treba staviti u kontekst (usporediti ih s literaturnim i legislativnim razinama kontaminanata). Nadalje, podatke iz okoliša UVIJEK treba obraditi u statistici (veliki n!). 

Zaključno: tu sam vam dala polaznu ideaju, a vi sada trebate pretražiti znanstvene publikacije koje su srodne gradivu ovog predmeta: geokemijsko kartiranje površinskog okoliša u svrhu odredbe stanja kvalitete dotičnog okoliša. Čitanje relevantne literature i pisanje seminara (= stručna publikacija) ključ je vašeg obrazovanja u okviru ovog predmeta (barem što se mene tiče; i ja to radim 90% vremena na poslu - pretražujem literaturu u potrazi za novitetima, učim od drugih, kalkuliram kako bih u svoj istraživački lokalitet uklopila neke od pristupa u tuđim radovima, itsl.). Tu sam za sve upite.      

 

 

Autor: Gordana Medunić
Popis obavijesti